REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć w kosztach działalności zakup samochodu na kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Proszę o informację, czy wydatki na zakup samochodu za kredyt z banku mogą zostać zaliczone przez podatnika do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?

Mogą w takim przypadku zaistnieć następujące sytuacje:

REKLAMA

Autopromocja

1. Zawarcie z bankiem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie rzeczy ruchomej.

Konstrukcja przewłaszczenia na zabezpieczenie polega na tym, że dłużnik (przewłaszczający) przenosi na wierzyciela (w tym przypadku na bank) własność rzeczy. Jednocześnie powstaje zobowiązanie wierzyciela, iż przewłaszczający będzie mógł korzystać z rzeczy w granicach określonych w umowie.

Po zaspokojeniu wierzytelności wierzyciel będzie musiał przenieść własność z powrotem na dłużnika. Właścicielem rzeczy staje się więc bank, a dłużnik jest jej posiadaczem. W sytuacji gdy dłużnik należycie wywiąże się z ciążącego na nim zobowiązania, przedmiot przewłaszczenia staje się własnością dłużnika.

Zgodnie z art. 22f ust. 5 ustawy o PIT (i odpowiednio art. 16f ust. 4 ustawy o CIT) odpisów amortyzacyjnych dokonuje w takim przypadku dotychczasowy właściciel, tzn. kredytobiorca,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

czyli dłużnik.

W zaistniałej sytuacji kredytobiorca ustala wartość początkową środka trwałego, która obejmuje cenę należną zbywcy (bankowi) oraz koszty poniesione do dnia przekazania środka

trwałego do używania, w tym odsetki od kredytu. Odsetki zapłacone po dniu oddania do używania i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowić będą bezpośrednio koszty uzyskania przychodów.

Koszty eksploatacji samochodu będą zaliczane w tej sytuacji bezpośrednio do kosztów podatkowych


2. Zakup samochodu od banku z jednoczesnym zastrzeżeniem prawa własności (sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności).

Jeżeli podatnik kupił samochód od banku, wówczas może wchodzić w grę zawarcie z bankiem umowy sprzedaży, z zastrzeżeniem prawa własności rzeczy sprzedanej (art. 589–591 k.c.). W wyniku zawarcia powyższej umowy do czasu zapłaty ceny – nawet w przypadku wydania rzeczy kupującemu – właścicielem rzeczy pozostaje zbywca (bank).

Do czasu zapłaty ceny nabywca nie ma prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych, nawet wówczas gdy wykorzystuje samochód w działalności gospodarczej, gdyż samochód nie jest środkiem trwałym, co wynika z treści art. 22a ust. 1 ustawy o PIT (i odpowiednio art. 16a ust. 1 ustawy o CIT). Koszty eksploatacyjne w przypadku samochodu osobowego należy rozliczać na podstawie „kilometrówki”.

W takiej sytuacji zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup prywatnego samochodu nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów. Po przeniesieniu prawa własności podatnik decyduje, czy uznaje przedmiot za środek trwały, czy kontynuuje „kilometrówkę”.

Jeśli nabywca uzna, że zaliczy składnik do środków trwałych, wówczas podwyższy wartość początkową o odsetki zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o PIT i odpowiednio art. 16g ust. 3 ustawy o CIT).


Podstawa prawna:ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) z późn. zm.


Oprac. Paweł Huczko

Źródło: Wyjaśnienia Krajowej Informacji Podatkowej - Biuletyn Skarbowy Ministerstwa Finansów nr 1(81)/2009, www.mf.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA