REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczyć w kosztach działalności zakup samochodu na kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Proszę o informację, czy wydatki na zakup samochodu za kredyt z banku mogą zostać zaliczone przez podatnika do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne?

Mogą w takim przypadku zaistnieć następujące sytuacje:

Autopromocja

1. Zawarcie z bankiem umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie rzeczy ruchomej.

Konstrukcja przewłaszczenia na zabezpieczenie polega na tym, że dłużnik (przewłaszczający) przenosi na wierzyciela (w tym przypadku na bank) własność rzeczy. Jednocześnie powstaje zobowiązanie wierzyciela, iż przewłaszczający będzie mógł korzystać z rzeczy w granicach określonych w umowie.

Po zaspokojeniu wierzytelności wierzyciel będzie musiał przenieść własność z powrotem na dłużnika. Właścicielem rzeczy staje się więc bank, a dłużnik jest jej posiadaczem. W sytuacji gdy dłużnik należycie wywiąże się z ciążącego na nim zobowiązania, przedmiot przewłaszczenia staje się własnością dłużnika.

Zgodnie z art. 22f ust. 5 ustawy o PIT (i odpowiednio art. 16f ust. 4 ustawy o CIT) odpisów amortyzacyjnych dokonuje w takim przypadku dotychczasowy właściciel, tzn. kredytobiorca,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

czyli dłużnik.

W zaistniałej sytuacji kredytobiorca ustala wartość początkową środka trwałego, która obejmuje cenę należną zbywcy (bankowi) oraz koszty poniesione do dnia przekazania środka

trwałego do używania, w tym odsetki od kredytu. Odsetki zapłacone po dniu oddania do używania i wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowić będą bezpośrednio koszty uzyskania przychodów.

Koszty eksploatacji samochodu będą zaliczane w tej sytuacji bezpośrednio do kosztów podatkowych


2. Zakup samochodu od banku z jednoczesnym zastrzeżeniem prawa własności (sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności).

Jeżeli podatnik kupił samochód od banku, wówczas może wchodzić w grę zawarcie z bankiem umowy sprzedaży, z zastrzeżeniem prawa własności rzeczy sprzedanej (art. 589–591 k.c.). W wyniku zawarcia powyższej umowy do czasu zapłaty ceny – nawet w przypadku wydania rzeczy kupującemu – właścicielem rzeczy pozostaje zbywca (bank).

Do czasu zapłaty ceny nabywca nie ma prawa dokonywać odpisów amortyzacyjnych, nawet wówczas gdy wykorzystuje samochód w działalności gospodarczej, gdyż samochód nie jest środkiem trwałym, co wynika z treści art. 22a ust. 1 ustawy o PIT (i odpowiednio art. 16a ust. 1 ustawy o CIT). Koszty eksploatacyjne w przypadku samochodu osobowego należy rozliczać na podstawie „kilometrówki”.

W takiej sytuacji zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup prywatnego samochodu nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodów. Po przeniesieniu prawa własności podatnik decyduje, czy uznaje przedmiot za środek trwały, czy kontynuuje „kilometrówkę”.

Jeśli nabywca uzna, że zaliczy składnik do środków trwałych, wówczas podwyższy wartość początkową o odsetki zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o PIT i odpowiednio art. 16g ust. 3 ustawy o CIT).


Podstawa prawna:ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) z późn. zm.

Autopromocja


Oprac. Paweł Huczko

Źródło: Wyjaśnienia Krajowej Informacji Podatkowej - Biuletyn Skarbowy Ministerstwa Finansów nr 1(81)/2009, www.mf.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA