Ulgi w PIT dla ryczałtowca
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli rozlicza Pan przychody z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ma Pan prawo skorzystać z prawie wszystkich odliczeń przewidzianych w ustawie o PIT.
REKLAMA
Nie może Pan jedynie odliczyć sobie ulgi z tytułu wychowywania dzieci i ulgi na nowe technologie.
Wszystkie pozostałe ulgi można uwzględnić w składanym PIT-28. Chodzi tu w szczególności o:
- darowizny na cele kultu religijnego,
- darowizny na cele pożytku publicznego;
- wydatki na dostęp do internetu;
- ulgę dla honorowych krwiodawców;
- odliczenie składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne;
- odliczenie podatku zapłaconego za granicą, ale w kwocie nie wyższej niż polski podatek przypadający proporcjonalnie na dochód zagraniczny.
- ulgę rehabilitacyjną;
- odliczenie poniesionych strat;
- zadysponowanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego,
- ulgi mieszkaniowe (dla kontynuujących odliczanie).
PIT-28 - rozliczamy ryczałtem przychody z najmu i dzierżawy
Odliczenia od przychodów można wykazać w Części D formularza PIT-28.
Odliczenia te można podzielić na dwie grupy:
I. ulgi (odliczenia) podlegające odliczeniu od przychodów, jeżeli nie zostały one odliczone od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, takie jak:
1) straty z lat ubiegłych (poz. 62); Nie dotyczy to strat poniesionych w czasie, z prostej przyczyny - ryczałtowcy nie ustalają różnicy między przychodami i kosztami, a co za tym nie mogą ponosić strat. Odliczenie to nie dotyczy również strat z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, a więc ze zbycia np. nieruchomości lub ich części.
2) składki na ubezpieczenie społeczne (poz. 63); Zgodnie z przepisami podatnicy mają możliwość pomniejszenia swojego przychodu o faktycznie zapłacone składki emerytalno-rentowe. Odliczeniu podlegają zarówno składki:
- zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe oraz osób współpracujących,
- potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.
W poz. 64 możemy wykazać wartość składki zapłaconej na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne za granicą, o ile można odliczyć je od przychodu wykazanego w PIT-28 (jest to część kwoty wykazanej w poz. 63, a nie kwota sumowana z kwotą wykazaną w poz. 63).
3) odliczenia od przychodów (poz. 65) – wykazane części B. załącznika PIT-O, między innymi:
- limitowane darowizny (poz. 11 załącznika) na cele:
• pożytku publicznego,
• kultu religijnego.
- bezlimitowe darowizny odliczane na podstawie tzw. ustaw kościelnych (poz. 13 załącznika),
- wydatki na cele rehabilitacyjne (poz. 15 załącznika),
- wydatki z tytułu użytkowania sieci INTERNET (poz. 19 załącznika),
Łączną sumę odliczeń od przychodu z poz. 28 załącznika PIT-O przenosi się do poz. 65 w zeznaniu PIT-28.
II. ulgi (wydatki) mieszkaniowe, w ramach których ryczałtowiec może odliczyć między innymi:
1) odsetki od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego wykazane w części B.1. załącznika PIT-D i przeniesione do poz. 67 zeznania PIT-28. Należy pamiętać, iż kwota ta nie może być większa od kwoty przychodów po dokonanych w części D.1. odliczeniach (z poz. 67). Dodatkowo ci, którzy po raz pierwszy dokonują odliczeń faktycznie poniesionych w rozliczanym roku (2011) wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonych im na sfinansowanie jednej z inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych muszą wraz z zeznaniem rocznym złożyć oświadczenie na formularzu PIT-2K.
2) odliczenia od przychodów wydatków mieszkaniowych – wykazane w części B.3. załącznika PIT-D, które należy przenieść do poz. 69 zeznania PIT-28 . Dla ryczałtowców kontynuujących odliczenia sprzed 1997 r. dotyczy to:
- dużej ulgi budowlanej,
- ulgi remontowej,
- ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej,
- ulgi budowlanej dot. mieszkań na wynajem.
Tutaj ryczałtowiec musi dokonać rozgraniczenia na kwoty wydatków mieszkaniowych przypadających do odliczenia w roku podatkowym, jak i przypadających do odliczenia w latach następnych.
Pierwszy krok w tym kierunku to sprawdzenie czy kwota wskazana w poz. 69 – czyli kwota odliczeń od przychodów wydatków mieszkaniowych jest mniejsza czy większa od kwoty przychodu po odliczeniach odsetek – poz. 68.
Jeżeli okaże się, iż kwota z poz. 69 jest mniejsza od kwoty z poz. 68 to w rubryce 70 (wydatki do odliczenia w roku podatkowym) należy przepisać kwotę z poz. 69. W przeciwnym wypadku trzeba wpisać kwotę z poz. 68.
W części H formularza PIT-28 ryczałtowiec może wykazać odliczenia od ryczałtu
W tej części zeznania w pierwszej kolejności dokonuje się odliczenia składki zdrowotnej (poz. 99).
Należy pamiętać, że w 2011 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne płacona była według stawki 9%. Natomiast kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Oznacza to, że konieczne jest samodzielne wyliczenie tej części składki, która podlega odliczeniu.
W pozycji 100 możemy wykazać wartość składki zapłaconej na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą, o ile można ją odliczyć od ryczałtu (jest to część kwoty wykazanej w rubryce 99, a nie kwota sumowana z kwotą wykazaną w rubryce 99).
Tabela. Składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, twórcy i artyści, osoby wykonujące wolny zawód i osoby współpracujące
Rok | Miesiąc | Podstawa wymiaru składki (zł) | Wysokość składki miesięcznie (zł) | Składka do odliczenia od podatku miesięcznie (zł) | |
2011 | I (składka opłacona za XII 2010) | 2592,46 | 233,32 | 200,92 | |
2011 | II-XII (składka opłacona za I-XI 2011) | 2704,31 | 243,39 | 209,58 |
Inne odliczenia i ulgi podlegające odliczeniu od ryczałtu to
1. zapłacony za granicą podatek, oraz
2. dla ryczałtowców kontynuujących odliczenia na zasadzie praw nabytych:
a) sprzed 2002 r. :
- duża ulga budowlana;
- kasa mieszkaniowa
b) sprzed 2004 r.: ulga uczniowska;
c) sprzed 2006 r. : ulga remontowa;
d) sprzed 2007 r. : ulga na pomoc domową.
Pozostałych odliczeń dokonuje się na podstawie tego, co wynika z załączników PIT/O i PIT/D. W tej części wykazuje się obecnie głównie odliczenia dokonywane w ramach tzw. praw nabytych, w tym odliczenia z tytułu ulgi na wyszkolenie uczniów, do której podatnik nabył prawo przed jej likwidacją.
Więcej na temat ulg i odliczeń ryczałtowców
Podstawa prawna
- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat