Ryczałtowcy też mogą zadysponować 1% podatku
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy ryczałtu ewidencjonowanego prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby płacące podatek zryczałtowany od przychodów z najmu i dzierżawy powinny się za ubiegły rok rozliczyć najpóźniej do 31 stycznia. Rozliczenia tradycyjnie dokonujemy na formularzu PIT-28 .
REKLAMA
W części M zeznania PIT-28 wskazujemy numer, pod którym wybrana organizacja pożytku publicznego została wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym (numer KRS, w poz. 125 zeznania) oraz wnioskowaną kwotę (poz. 126 zeznania).
W przypadku ostatniej pozycji musimy tylko pamiętać, że wnioskowana kwota nie może być wyższa niż 1 proc. kwoty należnego ryczałtu, która wykazana została wcześniej w poz. 105 zeznania (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).
Polecamy: serwis Ryczałt
Podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).
Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce N - Informacje uzupełniające, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem, znajdującej się bezpośrednio pod wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego. Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Chcąc przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego musimy wybrać ją z wykazu ogłoszonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wykaz ten został ogłoszony wyłącznie w formie elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Wszystko o przekazaniu 1% PIT OPP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat