| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Zmiana ustawy o ryczałcie od 20 maja 2010 r.

Zmiana ustawy o ryczałcie od 20 maja 2010 r.

Osoby chcące rozpocząć rozliczanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - przychodów z tzw. prywatnego (czyli realizowanego poza działalnością gospodarczą) najmu lub dzierżawy - będą musiały trochę później niż przed 20 maja 2010 r. zawiadomić o tym urząd skarbowy. Od 1 stycznia 2011 roku nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Ustawa z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 75, poz. 473), która obowiązuje od 20 maja 2010 r. wprowadziła następującą zasadę:

W przypadku osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy (naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika) nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polecamy: serwis PIT

Dotąd oświadczenie o wyborze ryczałtu w przypadku rozliczania najmu, podatnik rozpoczynający uzyskiwanie takich przychodów w trakcie roku podatkowego - musiał składać do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Nadal obowiązują jednak zasady, że:
- podatnik, który już wcześniej uzyskiwał przychody z najmu lub dzierżawy (ale opodatkowywał je inaczej - np. wg skali podatkowej z ustawy o PIT), a chciałby przejść na korzystny ryczałt (obecnie 8,5%) - musi zgłosić to do urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, w którym chciałby płacić ryczałt,
- jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik (który już rozlicza najem lub dzierżawę ryczałtem) nie zaprzestał najmu lub dzierżawy, względnie nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania – to uważa się, że nadal rozlicza najem lub dzierżawę w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Nowe przepisy obowiązują od 20 maja 2010 r., jednak do przychodów z umów zawartych przed tym dniem stosuje się przepisy obowiązujące w dniu zawarcia umowy. W 2011 roku obowiązują te same zasady bez zmian.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »