reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Zmiana ustawy o ryczałcie od 20 maja 2010 r.

Zmiana ustawy o ryczałcie od 20 maja 2010 r.

Osoby chcące rozpocząć rozliczanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - przychodów z tzw. prywatnego (czyli realizowanego poza działalnością gospodarczą) najmu lub dzierżawy - będą musiały trochę później niż przed 20 maja 2010 r. zawiadomić o tym urząd skarbowy. Od 1 stycznia 2011 roku nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Ustawa z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 75, poz. 473), która obowiązuje od 20 maja 2010 r. wprowadziła następującą zasadę:

W przypadku osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy (naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika) nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Polecamy: serwis PIT

Dotąd oświadczenie o wyborze ryczałtu w przypadku rozliczania najmu, podatnik rozpoczynający uzyskiwanie takich przychodów w trakcie roku podatkowego - musiał składać do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Nadal obowiązują jednak zasady, że:
- podatnik, który już wcześniej uzyskiwał przychody z najmu lub dzierżawy (ale opodatkowywał je inaczej - np. wg skali podatkowej z ustawy o PIT), a chciałby przejść na korzystny ryczałt (obecnie 8,5%) - musi zgłosić to do urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, w którym chciałby płacić ryczałt,
- jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik (który już rozlicza najem lub dzierżawę ryczałtem) nie zaprzestał najmu lub dzierżawy, względnie nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania – to uważa się, że nadal rozlicza najem lub dzierżawę w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Nowe przepisy obowiązują od 20 maja 2010 r., jednak do przychodów z umów zawartych przed tym dniem stosuje się przepisy obowiązujące w dniu zawarcia umowy. W 2011 roku obowiązują te same zasady bez zmian.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama