Obowiązki podatników opodatkowanych w formie ryczałtu
REKLAMA
REKLAMA
Kogo dotyczą obowiązki:
REKLAMA
● podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
● spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Jakie obowiązki ciążą na podatnikach i spółkach:
● obowiązek posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów,
● obowiązek prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
● obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz,
● obowiązek prowadzenia odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencji przychodów,
● obowiązek przechowywania ewidencji oraz dowodów, na podstawie których są dokonywane wpisy do ewidencji, a także dowody zakupu, w miejscu wykonywania działalności lub, jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki, w miejscu wskazanym przez podatnika lub podatników - jako ich siedziba, albo w biurze rachunkowym, któremu zostało powierzone prowadzenie ewidencji,
● obowiązek zawiadomienia w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w sytuacji gdy podatnik powierzył prowadzenie ewidencji biuru rachunkowemu. W zawiadomieniu tym podatnik powinien także wskazać nazwę i adres biura oraz miejsce (adres) przechowywania ewidencji i dowodów związanych z jej prowadzeniem.
Kogo obowiązek ewidencji nie dotyczy
Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy podatników osiągających przychody w postaci otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Kogo nie dotyczy obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenie
Obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia również nie dotyczy podatników osiągających przychody w postaci otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym:
- pieniędzy i wartości pieniężnych oraz
- wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń
z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W przypadku, gdy podatnicy ci równocześnie osiągają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, ewidencją wyposażenia obejmuje się wyłącznie wyposażenie związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.
Polecamy: serwis VAT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat