reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Skutki zastosowania się podatnika do interpretacji indywidualnej, która uległa zmianie

Skutki zastosowania się podatnika do interpretacji indywidualnej, która uległa zmianie


Zgodnie z obowiązującymi przepisami ordynacji podatkowej (art. 14b) minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (tzw. interpretacja indywidualna). Niestety różne sytuacje, np. zmiany w prawie powodują, że wydana indywidualna interpretacja traci swoją aktualność, może również zaistnieć sytuacja, że wydana interpretacja z jakiegoś powodu będzie nieprawidłowa.

Indywidualna interpretacja prawa podatkowego to dokonana na wniosek podatnika wykładnia przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zainteresowanego.

Sensem wydania takiej interpretacji jest zapewnienie podatnikowi jednostkowej ochrony w sytuacji niepewności co do interpretacji konkretnych przepisów prawa podatkowego, w konkretnej sytuacji przedstawionej we wniosku o wydanie interpretacji.

Dlatego też w sytuacji zaistnienia okoliczności, które powodują zmianę wydanej interpretacji (np. zmiana przepisów, wyrok sądu uchylający wydaną interpretację) podatnikowi potrzebna jest ochrona prawna przed negatywnymi skutkami takiej zmiany.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Artykuł 14k ordynacji podatkowej w takiej sytuacji stwierdza, że zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy. Artykuł ten reguluje zatem zakres ochrony wynikający z zastosowania się przez podatnika do wydanej interpretacji indywidualnej.

Podatnik powinien mieć pewność, że interpretacja podatkowa daje mu ochronę prawną, ale jest ona możliwa tylko w przypadku gdy nastąpiło zastosowanie się do interpretacji przed jej zmianą (zgodnie z art. 14e § 2 o.p. chodzi o datę doręczenia zmiany) lub przed doręczeniem organowi podatkowemu prawomocnego odpisu sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną.

Polecamy: VAT 2010

Zastosowanie się podatnika do interpretacji prawa podatkowego nie może mu szkodzić (art. 14k o.p.). Zasada nieszkodzenia oznacza, że w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji, która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama