Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
REKLAMA
REKLAMA
Stawka ryczałtu od najmu wynosi 8,5% uzyskanych przychodów (bez względu na ich wysokość).
REKLAMA
Z takiej formy opodatkowania mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorcy osiągający dodatkowo przychód z tytułu umów najmu lub umów dzierżawy jako odrębnych źródeł przychodów.
Nawet w sytuacji, w której przedsiębiorca nie może opodatkować ryczałtem przychodów z działalności, to nie pozbawia go to prawa do opodatkowania ryczałtem przychodów z tytułu umów najmu lub dzierżawy.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Natomiast podatnik rozpoczynający wynajem w trakcie roku podatkowego powinien złożyć oświadczenie nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego..
Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik, który płacił w poprzednim roku ryczałt od najmu nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal najem opodatkowuje w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas nie ma on obowiązku składania żadnego oświadczenia.
Polecamy: Nowości w ryczałcie od 20 maja 2010 r.
Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:
Olsztyn, dnia 19 lipca 2010 r. Kazimierz Nowak NIP: 222-222-22-22 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie Al. Piłsudskiego 59 Oświadczenie Na podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) oświadczam, że jako osoba fizyczna osiągająca przychody z tytułu umowy najmu od czerwca 2010 r. - wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kazimierz Nowak |
Podobnie jak przy zasadach ogólnych tak i przy ryczałcie, jeżeli małżonkowie uzyskują przychód z tytułu umowy najmu lub dzierżawy składnika należącego do wspólnego ich majątku, to każde z nich powinno swoje dochody uzyskane z najmu rozliczać odrębnie, po połowie.
Polecamy: Korzystny ryczałt od najmu
Odwrotnie oczywiście rzecz się ma, jeżeli między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, wówczas dochody z najmu lub dzierżawy mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków. Żeby można było skorzystać z takiej możliwości, małżonkowie powinni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, w którym określą, który z małżonków będzie odprowadzał w całości podatek z tytułu uzyskanego dochodu z umów najmu lub dzierżawy.
Takie oświadczenie powinno zostać złożone w ww. terminach. Złożone oświadczenie obowiązuje tylko w danym roku podatkowym.
Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania całości przychodów w formie ryczałtu przez jednego z małżonków.
Olsztyn, dnia 19 lipca 2010 r. Kazimierz Nowak NIP: 222-222-22-22 Eugenia Nowak NIP: 111-111-11-11 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie Al. Piłsudskiego 59 Oświadczenie Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oświadczamy, że jako małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa, i którzy od czerwca 2010 r. osiągają przychody z tytułu umowy najmu decydujemy, iż osiągane z tego tytułu przez nas przychody będą opodatkowane w całości przez Kazimierza Nowaka. Eugenia Nowak Kazimierz Nowak |
REKLAMA
Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych.
Przy wyborze opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie może w zasadzie odliczyć żadnych kosztów, wyjątkiem od reguły są tutaj składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które może odliczyć od podatku. Przychód uzyskany z tytułu najmu lub dzierżawy podlega opodatkowaniu w całości.
Jeżeli podatnik uzyskuje czynsz, w który wliczone są np. opłaty za media, to opodatkowaniu podlega cały czynsz wraz z tymi opłatami.
Ryczałtu nie trzeba wyrejstrowywać
Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodu (dochodu) z najmu jest ważne aż do jego odwołania. Nawet wtedy, gdy w kolejnym roku podatkowym podatnik nie osiąga takich przychodów lub dochodu.
Żaden z przepisów nie nakazuje podatnikowi, który przestał osiągać przychody z najmu, obowiązku powiadamiania o tym Naczelnika urzędu skarbowego. Nie ma też likwidacji najmu, w ślad za likwidacją działalności gospodarczej.
Jeżeli podatnik korzystający wcześniej z opodatkowania najmu w formie ryczałtu nie powiadomi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, że rezygnuje z opodatkowania w formie ryczałtu, to oznacza to dla niego, że nadal może płacić podatek w tej formie. Ryczałt natomiast płaci się od faktycznie osiągniętych przychodów.
Jak rozliczyć ryczałt z fiskusem
W celu prawidłowego określenia wielkości przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy podatnicy zobowiązani są prowadzić ewidencję przychodów. Obowiązek taki istnieje od dnia, w którym ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu. Jeżeli wysokość przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, to podatnik wówczas nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy obliczać i wpłacać bez wezwania Urzędu Skarbowego na jego rachunek do dnia 20 następnego miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy, a za miesiąc grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego. Ci podatnicy, których przychody z najmu lub dzierżawy w poprzednim roku nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro, mogą obliczać i wpłacać ryczałt kwartalnie, czyli do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony.
O wyborze kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu podatnik powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia. Jeżeli natomiast podatnik już w poprzednim roku opłacał ryczałt kwartalnie i nadal chce korzystać z tej formy, to nie musi składać żadnego dodatkowego oświadczenia.
Ponadto podatnicy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie składają żadnych deklaracji w trakcie roku podatkowego, natomiast po zakończeniu roku podatkowego wykazują wysokość uzyskanych przychodów w składanym do końca stycznia formularz PIT-28.
Również podatnik opłacający ryczałt od wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z najmu lub dzierżawy ma prawo odliczyć poniesione wydatki na własne ubezpieczenie społeczne oraz z tytułu przysługujących mu ulg. Natomiast podatek może zostać przez niego obniżony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko do wysokości stanowiącej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Jeżeli podatnik dodatkowo uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, wówczas zobowiązany jest złożyć dwa zeznania roczne.
Aktualizacja czerwiec 2010 . - Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat