REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz tzw. zasad ogólnych osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umów najmu lub dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Stawka ryczałtu od najmu wynosi 8,5% uzyskanych przychodów (bez względu na ich wysokość).

REKLAMA

Z takiej formy opodatkowania mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorcy osiągający dodatkowo przychód z tytułu umów najmu lub umów dzierżawy jako odrębnych źródeł przychodów.

Nawet w sytuacji, w której przedsiębiorca nie może opodatkować ryczałtem przychodów z działalności, to nie pozbawia go to prawa do opodatkowania ryczałtem przychodów z tytułu umów najmu lub dzierżawy.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Natomiast podatnik rozpoczynający wynajem w trakcie roku podatkowego powinien złożyć oświadczenie nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego..

Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik, który płacił w poprzednim roku ryczałt od najmu nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal najem opodatkowuje w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas nie ma on obowiązku składania żadnego oświadczenia.

Polecamy: Nowości w ryczałcie od 20 maja 2010 r.

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych:

Olsztyn, dnia 19 lipca 2010 r.

Kazimierz Nowak
ul. Polna 23 m. 4
10-111 Olsztyn

NIP: 222-222-22-22

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Olsztynie

Al. Piłsudskiego 59
10-577 Olsztyn

Oświadczenie

Na podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) oświadczam, że jako osoba fizyczna osiągająca przychody z tytułu umowy najmu od czerwca 2010 r. - wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kazimierz Nowak

Podobnie jak przy zasadach ogólnych tak i przy ryczałcie, jeżeli małżonkowie uzyskują przychód z tytułu umowy najmu lub dzierżawy składnika należącego do wspólnego ich majątku, to każde z nich powinno swoje dochody uzyskane z najmu rozliczać odrębnie, po połowie.

Polecamy: Korzystny ryczałt od najmu

Odwrotnie oczywiście rzecz się ma, jeżeli między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, wówczas dochody z najmu lub dzierżawy mogą być opodatkowane przez jednego z małżonków. Żeby można było skorzystać z takiej możliwości, małżonkowie powinni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie, w którym określą, który z małżonków będzie odprowadzał w całości podatek z tytułu uzyskanego dochodu z umów najmu lub dzierżawy.

Takie oświadczenie powinno zostać złożone w ww. terminach. Złożone oświadczenie obowiązuje tylko w danym roku podatkowym.

Wzór oświadczenia o wyborze opodatkowania całości przychodów w formie ryczałtu przez jednego z małżonków.

Olsztyn, dnia 19 lipca 2010 r.

Kazimierz Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn

NIP: 222-222-22-22

Eugenia Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn

NIP: 111-111-11-11

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w Olsztynie

Al. Piłsudskiego 59
10-577 Olsztyn

Oświadczenie

Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oświadczamy, że jako małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa, i którzy od czerwca 2010 r. osiągają przychody z tytułu umowy najmu decydujemy, iż osiągane z tego tytułu przez nas przychody będą opodatkowane w całości przez Kazimierza Nowaka.

Eugenia Nowak Kazimierz Nowak

REKLAMA

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na podatek ryczałtowy od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych.

Przy wyborze opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatnik nie może w zasadzie odliczyć żadnych kosztów, wyjątkiem od reguły są tutaj składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, które może odliczyć od podatku. Przychód uzyskany z tytułu najmu lub dzierżawy podlega opodatkowaniu w całości.

Jeżeli podatnik uzyskuje czynsz, w który wliczone są np. opłaty za media, to opodatkowaniu podlega cały czynsz wraz z tymi opłatami.

Ryczałtu nie trzeba wyrejstrowywać

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodu (dochodu) z najmu jest ważne aż do jego odwołania. Nawet wtedy, gdy w kolejnym roku podatkowym podatnik nie osiąga takich przychodów lub dochodu.

Żaden z przepisów nie nakazuje podatnikowi, który przestał osiągać przychody z najmu, obowiązku powiadamiania o tym Naczelnika urzędu skarbowego. Nie ma też likwidacji najmu, w ślad za likwidacją działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik korzystający wcześniej z opodatkowania najmu w formie ryczałtu nie powiadomi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, że rezygnuje z opodatkowania w formie ryczałtu, to oznacza to dla niego, że nadal może płacić podatek w tej formie. Ryczałt natomiast płaci się od faktycznie osiągniętych przychodów.

Jak rozliczyć ryczałt z fiskusem

W celu prawidłowego określenia wielkości przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy podatnicy zobowiązani są prowadzić ewidencję przychodów. Obowiązek taki istnieje od dnia, w którym ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu. Jeżeli wysokość przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, to podatnik wówczas nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy obliczać i wpłacać bez wezwania Urzędu Skarbowego na jego rachunek do dnia 20 następnego miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy, a za miesiąc grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego. Ci podatnicy, których przychody z najmu lub dzierżawy w poprzednim roku nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro, mogą obliczać i wpłacać ryczałt kwartalnie, czyli do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony.

O wyborze kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu podatnik powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia. Jeżeli natomiast podatnik już w poprzednim roku opłacał ryczałt kwartalnie i nadal chce korzystać z tej formy, to nie musi składać żadnego dodatkowego oświadczenia.

Ponadto podatnicy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie składają żadnych deklaracji w trakcie roku podatkowego, natomiast po zakończeniu roku podatkowego wykazują wysokość uzyskanych przychodów w składanym do końca stycznia formularz PIT-28.

Również podatnik opłacający ryczałt od wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z najmu lub dzierżawy ma prawo odliczyć poniesione wydatki na własne ubezpieczenie społeczne oraz z tytułu przysługujących mu ulg. Natomiast podatek może zostać przez niego obniżony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko do wysokości stanowiącej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jeżeli podatnik dodatkowo uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, wówczas zobowiązany jest złożyć dwa zeznania roczne.


Aktualizacja czerwiec 2010 . - Paweł Huczko

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kapitał zakładowy spółki z o.o. w 2025 r. okiem adwokata - praktyka. Wymogi prawne, pułapki, podatki, księgowość, odpowiedzialność zarządu i wspólników

Wyobraź sobie, że chcesz wystartować z nową firmą albo przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Formalności nie brakuje, ale jedna kwestia wraca jak bumerang: kapitał zakładowy. To pierwszy, obowiązkowy „wkład własny”, bez którego sąd nie zarejestruje spółki. Jego ustawowe minimum – 5 000 zł – może wydawać się symboliczne, jednak od sposobu, w jaki je wnosisz i później „pilnujesz”, zależy wiarygodność Twojej firmy, a czasem nawet osobista odpowiedzialność zarządu. Poniżej znajdziesz najświeższe przepisy, praktyczne podpowiedzi i pułapki, na które trzeba uważać od pierwszego przelewu aż po ewentualne obniżenie kapitału lata później.

Najniższa krajowa w 2026 r. i minimalna stawka godzinowa - jest oficjalna propozycja rządu

W dniu 12 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2026 r.

Sejm przyjął ważną zmianę dla przedsiębiorców – korekta deklaracji podatkowej po kontroli celno-skarbowej coraz bliżej

W środę, 11 czerwca 2025 roku, Sejm zdecydował o skierowaniu do trzeciego czytania projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o VAT. To istotna zmiana dla przedsiębiorców – umożliwia bowiem korektę deklaracji podatkowej po zakończeniu kontroli celno-skarbowej.

Nowelizacja ustawy o VAT: możliwe podniesienie limitu zwolnienia z 200 tys. zł do nawet 300 tys. zł

Trwają prace nad ustawą, która może przynieść realne ulgi podatkowe najmniejszym przedsiębiorcom. Ostateczna decyzja – czy limit zwolnienia z VAT wyniesie 240 tys. zł, czy aż 300 tys. zł – zależy od dalszych prac sejmowych komisji.

REKLAMA

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców: dane z wykazu VAT dostępne na biznes.gov.pl od 1 października 2025 r.

Jest projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych regulacji umożliwiających przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do wykazu podatników VAT za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl. Zmiany mają uprościć weryfikację kontrahentów, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i ograniczyć formalności papierowe.

Kupujesz rzeczy przez internet? Za te towary musisz zapłacić podatek w ciągu 14 dni

Polacy chętnie kupują różne rzeczy przez internet, ale nie wiedzą, że niektóre transakcje rządzą się swoimi prawami. Fiskus ma coraz więcej możliwości, żeby sprawdzić, kto nie zapłacił podatku PCC. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl, wyjaśnia, kiedy zachować szczególną czujność i jak uniknąć ewentualnych problemów ze skarbówką.

Można znaleźć 50 mld zł na podwyżkę kwoty wolnej w PIT do 60 tys. zł. Prof. Modzelewski podpowiada rządowi D. Tuska, gdzie szukać pieniędzy

Można domyślać się, że politycznym „być albo nie być” obecnego rządu jest „dowiezienie” (jak to się mówi) swoich obietnic z 2023 roku. Wśród nich najważniejszą (obiektywnie) jest podwyższenie do 60 tys. kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to dziś nierealne, bo w tym roku w budżecie państwa z tego podatku pojawiła się kwota minus 22 mld złotych (tak, po raz pierwszy w historii mamy ujemne dochody budżetowe), a miało być za cały rok 31 mld zł (czyli o 60 mld zł mniej niż w roku 2024).

Obowiązkowy KSeF - podatnicy zagraniczni z większymi przywilejami niż polscy. Sprostowanie i wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W wyjaśnieniach przesłanych 9 czerwca 2025 r.do naszej redakcji, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w decyzji derogacyjnej dot. obowiązkowego modelu KSeF, Polska została upoważniona – w przypadku podatników mających siedzibę na jej terytorium – do akceptowania wyłącznie tych faktur, które zostały wystawione w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej. Ponadto została upoważniona do wprowadzenia przepisów zakładających, że stosowanie faktur elektronicznych wystawianych na terytorium Polski nie jest uzależnione od akceptacji odbiorcy. Jak wskazuje Ministerstwo, Komisja Europejska zastrzegła (co zostało potwierdzone przez Radę UE), że przyznane Polsce upoważnienie dotyczące wprowadzenia obowiązkowego fakturowania elektronicznego nie powinno naruszać prawa klientów do otrzymywania faktur papierowych w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych.

REKLAMA

Efektywny controlling w biznesie – czyli jaki? Jakie procesy w firmie można zauważalnie usprawnić dzięki wdrożeniu controllingu?

Controlling to znacznie więcej niż tylko kontrola kosztów czy tworzenie raportów. To kompleksowe podejście do zarządzania przedsiębiorstwem, które dostarcza informacji niezbędnych do podejmowania trafnych decyzji. Efektywny controlling staje się dziś jednym z kluczowych elementów przewagi konkurencyjnej, szczególnie w czasach dynamicznych zmian, rosnącej złożoności i presji na efektywność. Ale które obszary działalności firmy najbardziej zyskują na wdrożeniu nowoczesnego controllingu?

Firmy chcą zatrudniać księgowych, ale… nie mają kogo! Brakuje ekspertów z doświadczeniem

Mimo stabilnej sytuacji kadrowej i rosnących wynagrodzeń, aż 84% księgowych przyznaje: znalezienie doświadczonego specjalisty to dziś prawdziwe wyzwanie. Barometr nastrojów 2025 pokazuje, że firmy częściej planują rekrutację niż redukcje – ale idealny kandydat musi dziś mieć znacznie więcej niż tylko znajomość Excela.

REKLAMA