| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Ryczałt od najmu prywatnego od 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Ryczałt od najmu prywatnego od 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Od 1 stycznia 2010 r. (także w 2013 roku) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), jeżeli wybiorą ryczałt ewidencjonowany, płacą podatek w wysokości 8,5% uzyskanych przychodów bez względu na ich wysokość.

Dotychczas po przekroczeniu przychodów stanowiących równowartość 4 tys. euro (w roku 2009 - 13 510 zł) płaciło się od tej nadwyżki ryczałt w wysokości 20%. Od 2010 roku (również w 2012 r.) już tak nie jest.

Takie zmiany przyniosła ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw .

Osoby, które nie płaciły dotąd ryczałtu od najmu, a stwierdzą, że chciałby skorzystać z tej formy opodatkowania muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. 

Oświadczenie to powinno być złożone nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Więcej o nowych zasadach wyboru ryczałtu

Nie wszystkim wynajmującym ryczałt się opłaca

Ryczałt ewidencjonowany od najmu prywatnego 2013

Jeżeli już uzyskujemy dochody z najmu i są one opodatkowane na zasadach ogólnych, a chcielibyśmy przejść na ryczałt, wówczas trzeba poczekać do końca danego roku podatkowego i złożyć oświadczenie najpóźniej 20 stycznia nowego roku podatkowego. Przychody otrzymywane w nowym roku podatkowym będą wtedy opodatkowane ryczałtem.

Oświadczenia nie trzeba sporządzać na żadnym specjalnym formularzu, ani w ściśle określonej formie. Może ono być sporządzone np. według poniższego wzoru:

                                                                                           Białystok, dnia 5 stycznia 2010 r.
Wacław Kowalski
ul. Polna 23 m. 4
10-111 Białystok
NIP: 222-222-22-22
                                                                                          Naczelnik Urzędu Skarbowego
                                                                                          w Białymstoku
                                                                                          Al. Piłsudskiego 59
                                                                                          10-577 Białystok

                                                 Oświadczenie

Na podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) oświadczam, że jako osoba fizyczna osiągająca przychody z tytułu umowy najmu w roku podatkowym 2010 wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wacław Kowalski

Jeżeli nie chcemy rezygnować z ryczałtu, nie musimy co roku składać nowego wniosku, gdyż przedłuża się on automatycznie. Wniosek należy złożyć dopiero w chwili powrotu do opodatkowania na zasadach ogólnych. Także i w tym wypadku obowiązuje termin do 20 stycznia, gdyż rezygnacja z ryczałtu nie jest możliwa w trakcie roku podatkowego.

Warto zatem policzyć, czy opłaca się przejść na ryczałt płacony wg jednolitej stawki 8,5% przychodów (samych przychodów, bez uwzględniania jakichkolwiek kosztów), czy też płacić podatek wg skali podatkowej (tzw. zasady ogólne) ale za to mieć możliwość pomniejszania przychodów o koszty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »