REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku obywatela polskiego, który uzyskał w USA prawo do emerytury i na jesień życia przeprowadza się do Polski powstaną dwa tytuły opodatkowania - w USA i w Polsce. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczać się unikając podwójnego opodatkowania, i w jaki sposób podlegać w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Po pierwsze należy stwierdzić, że emeryt powinien zapoznać się z przepisami polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a USA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Autopromocja

Podwójne opodatkowanie

W przypadku, gdy emeryt mieszka w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ewentualnie posiada w Polsce centrum interesów życiowych, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od wszystkich osiąganych przychodów. Z uwagi zaś na fakt, ze świadczenia wypłacane w USA podlegają tam ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dochodzi do sytuacji podwójnego opodatkowania tych samych przychodów.

Łącząca Polskę i USA umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje, że podatnik rozliczający się ze wszystkich przychodów w Polsce może zaliczyć na poczet podatku polskiego, podatek zapłacony w USA. 

Oznacza to zaś, że gdy podatek zapłacony w USA jest równy lub większy od podatku do zapłaty w Polsce, nie ma konieczności płacenia podatku w Polsce (otrzyma się zwrot nadpłaconego podatku po złożeniu zeznania rocznego). W przypadku gdy podatek zapłacony w USA będzie mniejszy niż do podatek do zapłaty w Polsce, emeryt będzie zobowiązany do zapłaty różnicy (uzyska mniejszy zwrot podatku po złożeniu zeznania rocznego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy założeniu stabilnego kursu dolara do złotego na poziomie 2,80 złotych za dolara, sytuacja emeryta osiągającego w USA emeryturę w wysokości 48.000 $ rocznie (4.000$ miesięcznie), przyjmując, że suma obciążeń podatkowych stanowych i federalnych wynosi 20%, sytuacja emeryta będzie wyglądać następująco:
- Podatek w USA wyniesie w przeliczeniu: 26.880 zł.
- Podstawa opodatkowania w Polsce wyniesie 134.400 złotych. Wobec tego podatek wyniesie sumę 14.839,02 złotych (18% do progu podatkowego uwzględniając kwotę wolną) i 15.639,04 złotych (32% ponad próg). Razem do zapłaty podatku w Polsce będzie 30.478 złotych.

Wobec powyższego przykładu, patrząc wyłącznie na kwoty opodatkowania, przeprowadzka do Polski spowoduje konieczność dopłacenia pewnej kwoty. Z uwagi na istniejący w Polsce system pobierania zaliczek w ciągu roku a następnie rozliczenie się z podatku zapłaconego za granicą dopiero w zeznaniu podatkowym rocznym, emeryt będzie w trakcie roku opodatkowany w obu krajach. Dopiero po złożeniu zeznania u emeryta wystąpi częściowy zwrot podatku zapłaconego w Polsce, w wysokości podatku zapłaconego w USA.

Obliczanie i wpłacanie podatku dochodowego

W przypadku przelewania kwoty emerytury na rachunek emeryta znajdujący się w banku polskim, bank ten będzie pełnił funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec tego obowiązkiem banku będzie obliczenie, pobranie i wpłacenie do urzędu skarbowego zaliczek na podatek. Do końca miesiąca lutego roku następnego bank ma obowiązek przekazać do emeryta informację o wysokości pobranych zaliczek, która będzie podstawą do sporządzenia do końca miesiąca kwietnia zeznania rocznego.

W przypadku gdy emeryt nie będzie otrzymywał kwot z USA na rachunek w polskim banku, to emeryt osobiście będzie zobowiązany do obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce. Na blankiecie wpłaty zaliczki na podatek jako symbol formularza do przelewu należy w takim przypadku wpisać „PIT-5”.

Zeznanie podatkowe

Bez względu na to, czy emeryt będzie otrzymywał kwoty z USA na rachunek w polskim banku czy nie, będzie zobowiązany samodzielnie złożyć do końca miesiąca kwietnia roku następnego zeznanie podatkowe PIT 36 wraz z załącznikiem PIT/ZG (informacją o wysokości dochodów z zagranicy o podatki zapłaconym w roku podatkowym).

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Amerykański emeryt mieszkający w Polsce ma prawo złożyć wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce i zadeklarować jako podstawę płacenia składek kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia. Składka zdrowotna wynosi 9% podstawy wymiaru. A więc 9% przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo podatnik będzie uprawniony do obniżenia podatku o 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Przy zeznaniu rocznym dokonane będzie mogło być obniżenie podatku o dokonane w ciągu roku wpłaty składek. Zwiększy to kwotę podatku do zwrotu o kwotę 12 x 7,75% przeciętnego wynagrodzenia.

Krzysztof Słapczyński
aplikant podatkowy
Kancelaria Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego
Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA