| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Najczęstsze problemy > Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

W przypadku obywatela polskiego, który uzyskał w USA prawo do emerytury i na jesień życia przeprowadza się do Polski powstaną dwa tytuły opodatkowania - w USA i w Polsce. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczać się unikając podwójnego opodatkowania, i w jaki sposób podlegać w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Po pierwsze należy stwierdzić, że emeryt powinien zapoznać się z przepisami polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umowy międzynarodowej pomiędzy Polską a USA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Podwójne opodatkowanie

W przypadku, gdy emeryt mieszka w Polsce dłużej niż 183 dni w roku, ewentualnie posiada w Polsce centrum interesów życiowych, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od wszystkich osiąganych przychodów. Z uwagi zaś na fakt, ze świadczenia wypłacane w USA podlegają tam ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, dochodzi do sytuacji podwójnego opodatkowania tych samych przychodów.

Łącząca Polskę i USA umowa międzynarodowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje, że podatnik rozliczający się ze wszystkich przychodów w Polsce może zaliczyć na poczet podatku polskiego, podatek zapłacony w USA. 

Oznacza to zaś, że gdy podatek zapłacony w USA jest równy lub większy od podatku do zapłaty w Polsce, nie ma konieczności płacenia podatku w Polsce (otrzyma się zwrot nadpłaconego podatku po złożeniu zeznania rocznego). W przypadku gdy podatek zapłacony w USA będzie mniejszy niż do podatek do zapłaty w Polsce, emeryt będzie zobowiązany do zapłaty różnicy (uzyska mniejszy zwrot podatku po złożeniu zeznania rocznego).

Przy założeniu stabilnego kursu dolara do złotego na poziomie 2,80 złotych za dolara, sytuacja emeryta osiągającego w USA emeryturę w wysokości 48.000 $ rocznie (4.000$ miesięcznie), przyjmując, że suma obciążeń podatkowych stanowych i federalnych wynosi 20%, sytuacja emeryta będzie wyglądać następująco:
- Podatek w USA wyniesie w przeliczeniu: 26.880 zł.
- Podstawa opodatkowania w Polsce wyniesie 134.400 złotych. Wobec tego podatek wyniesie sumę 14.839,02 złotych (18% do progu podatkowego uwzględniając kwotę wolną) i 15.639,04 złotych (32% ponad próg). Razem do zapłaty podatku w Polsce będzie 30.478 złotych.

Wobec powyższego przykładu, patrząc wyłącznie na kwoty opodatkowania, przeprowadzka do Polski spowoduje konieczność dopłacenia pewnej kwoty. Z uwagi na istniejący w Polsce system pobierania zaliczek w ciągu roku a następnie rozliczenie się z podatku zapłaconego za granicą dopiero w zeznaniu podatkowym rocznym, emeryt będzie w trakcie roku opodatkowany w obu krajach. Dopiero po złożeniu zeznania u emeryta wystąpi częściowy zwrot podatku zapłaconego w Polsce, w wysokości podatku zapłaconego w USA.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »