reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku).

Problem może pojawić się w sytuacji, gdy dany przedsiębiorca postanowi zorganizować taki konkurs wyłącznie wśród swoich pracowników.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zawartym w wydanej przez niego interpretacji indywidualnej prawa podatkowego nr IBPBII/1/415-191/10/MK z dnia 14 maja 2010 r., w takiej sytuacji nagrody dla pracownika nie można opodatkować ryczałtowo, tylko należy uznać ją za przychód ze stosunku pracy i opodatkować „normalnie”.

Według autora tej interpretacji, istotne jest to, że otrzymane świadczenie (czyli nagroda w konkursie) będzie pozostawać w ścisłym związku przyczynowo – skutkowym z łączącym pracownika z pracodawcą stosunkiem pracy.

Skoro bowiem konkurs będzie adresowany jedynie do pracowników wnioskodawcy, to możliwość wzięcia udziału w konkursie będzie wynikać z łączącego wnioskodawcę ze zwycięzcami konkursu stosunku pracy, a ponadto gdyby nie ów stosunek pracy, pracownicy nie otrzymaliby przychodu z tytułu wygranej w konkursie.

Polecamy: serwis VAT

Tym samym uznano, iż wszystkie świadczenia, które otrzymają osoby fizyczne (pracownicy) od pracodawcy będącego organizatorem konkursu przeznaczonego wyłącznie dla jego pracowników, należy kwalifikować jako przychód ze stosunku pracy.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama