| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Nabycie gruntu jako towaru handlowego przez podatników PIT

Nabycie gruntu jako towaru handlowego przez podatników PIT

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności kupuję grunty z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Koszty i przychody ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i stosuję metodę uproszczoną rozliczania kosztów. Czy zakup gruntów mogę bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Co to jest towar handlowy

Towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym, a więc towary, które z założenia mają zostać odsprzedane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wydatki na nabycie gruntów jako koszty podatkowe

Wydatki na nabycie gruntów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Podatnik może je zaliczyć do kosztów podatkowych dopiero w momencie zbycia gruntu, gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, bez względu na czas ich poniesienia.

Przywołane zasady nie mają jednak zastosowania w opisanej sprawie, gdy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej (handel nieruchomościami) zakupione grunty stanowią towary handlowe.

W takim przypadku zakup gruntu (towaru handlowego) stanowi bezpośredni koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik powinien zapisać nabycie gruntu w cenie jego zakupu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Wydatki na zakup gruntu stanowią koszty podatkowe w chwili ich zaewidencjonowania (o ile zostaną sprzedane do końca roku).

Prawidłowe zatem będzie zaksięgowanie wydatków na zakup gruntu w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, tj. zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu w dacie zakupu. Zapisu dokonujemy niezwłocznie po otrzymaniu towaru najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

Grunty nie sprzedane w roku ich nabycia

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych zaliczają wydatki do kosztów uzyskania przychodów tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Polecamy: serwis PIT

Jeżeli podatnik nie osiągnął przychodu ze zbycia gruntów w roku, w którym zakupił towar, jest zobowiązany do ujęcia niesprzedanych gruntów w spisie z natury na koniec roku.

Remanent na koniec roku umożliwi prawidłowe określenie dochodu za rok podatkowy. Stosuje się tu zasadę, iż dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego. Natomiast jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa - dochód pomniejsza się o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego.

Wydatki na grunty wyłączyć należy z kosztów uzyskania przychodów tego okresu sprawozdawczego, w którym nie zostały sprzedane (nie uzyskano przychodu z ich sprzedaży).

Polecamy: serwis VAT

Jeżeli grunty zostaną sprzedane w roku poniesienia i zaewidencjonowania w księdze podatkowej wydatków na ich nabycie, wydatki będą rozliczane w dacie ich poniesienia (o ile podatnik nie sporządza spisu z natury w okresach miesięcznych).

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2003 r. Nr 152 poz. 1475 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK