Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - ulgi i zwolnienia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - ulgi i zwolnienia.
473 preferencje podatkowe - czyli dlaczego jest tak źle skoro jest tak dobrze
Aktualizacja: 24.10.2011
Nasze Ministerstwo Finansów, przy udziale Banku Światowego przygotowało pierwszy w Polsce raport o systemie preferencji podatkowych. W polskich przepisach podatkowych znaleziono 473 preferencje podatkowe (ulgi, zwolnienia, odliczenia), które „kosztują” prawie 5% PKB. W 2009 r. wpływy budżetu państwa i budżetów samorządów były mniejsze o prawie 66 mld zł w wyniku stosowania różnego rodzaju ulg podatkowych. Miejmy nadzieję, że Minister Finansów przygotuje teraz raport na temat wad i niespójności (choćby tych największych) naszego systemu podatkowego, oszacuje ich koszt, który ponoszą podatnicy, a następnie rozpocznie ich systematyczną likwidację. »
Od 2011 roku zmiany w zwolnieniach stypendiów od podatku dochodowego
Aktualizacja: 25.11.2011
Od 1 stycznia 2011 r. istotnie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia przewidzianego przez art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Przepis ten określa zasady korzystania ze zwolnienia z podatku PIT przez uczniów i studentów otrzymujących stypendia. Zwolnienie to nie jest według nowych przepisów rozliczane miesięcznie a rocznie. »
Czy PIT-40 i PIT-11 za 2010 r. można wysłać mailem
Aktualizacja: 21.12.2010
Tak. Taką możliwość potwierdził WSA w Poznaniu 22 października 2010 r. (sygn. akt I SA/Po 486/10). Dotyczy to jednak tylko dokumentów odpowiadających wzorowi urzędowemu PIT-11 i PIT-40 oraz opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym. Deklaracji i informacji nie można wysyłać w formie PDF bez podpisu elektronicznego, gdyż przepisy wymagają podpisu na deklaracji i informacji podatkowej. Dla porównania przepisy nie wymagają podpisu na fakturze VAT. Dzięki temu prawdopodobnie w 2011 r. będzie można oficjalnie przesyłać mailem faktury VAT w formie PDF bez podpisu elektronicznego. »
Czy dopłaty z ZFŚS do wycieczek dla dzieci podatników korzystają ze zwolnienia od PIT?
Aktualizacja: 18.11.2010
Jedną z istotniejszych preferencji dla podatników jest zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży. Problematyczna jest kwestia, czy ze zwolnienia korzystają także dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na wycieczki dla dzieci i młodzieży. »
Czy dodatek za rozłąkę jest opodatkowany PIT
Aktualizacja: 10.11.2010
Zamierzam wkrótce uruchomić filię mojego przedsiębiorstwa w innym mieście niż siedziba główna. Do uruchomienia filii zamierzam oddelegować mojego pracownika na okres kilku miesięcy. Z tego co wiem pracownikowi oprócz wynagrodzenia przysługuje dodatek za rozłąkę. Czy taki dodatek za rozłąkę w wysokości 23 zł za każdy dzień w miejscu oddelegowania służbowego powinien być opodatkowany PIT? »
Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników
Aktualizacja: 14.10.2010
Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone. »
Czy wynagrodzenia finansowane ze środków pomocowych UE podlegają PIT
Aktualizacja: 08.10.2010
Osoby realizujące zadania finansowane ze środków Unii Europejskiej mają wątpliwości, czy otrzymywane przez nie wynagrodzenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy w tej kwestii. »
Jak odliczyć w PIT zapłacone do ZUS składki od dochodów osiągniętych w Niemczech
Aktualizacja: 07.10.2010
Przez kilka miesięcy pracowałem w Polsce, a obecnie pracuję w Niemczech. Zatrudnia mnie jednak polska firma. Z informacji uzyskanych od mojego pracodawcy wynika, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzenia za pracę w Niemczech odprowadzane są do polskiego ZUS-u. Czy w związku z tym w zeznaniu rocznym będę mógł sobie w całości odliczyć te składki odpowiednio: od dochodu i od podatku? »
Jak rozliczyć w PIT zagraniczne staże i stypendia
Aktualizacja: 06.10.2010
Osoby odbywające staże naukowe za granicą i otrzymujące tam stypendia mają wątpliwości jak rozliczyć te dochody. Czy takie stypendia są zwolnione z PIT? »
Jak rozliczyć dochód ze stażu (stypendium) na terenie USA
Aktualizacja: 06.10.2010
Jak należy rozliczyć podatek dochodowy od stypendiów naukowych w sytuacji gdy fundatorem stypendium jest uczelnia lub instytucja mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych? »
Czy wydatki na basen można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Aktualizacja: 24.10.2011
Tylko specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne na basenie uprawniają osobę niepełnosprawną do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków na nie poniesionych. Zwykłe pływanie na basenie nie jest zdaniem fiskusa takim zabiegiem, choć przecież może sprzyjać rehabilitacji niektórych schorzeń. »
Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT
Aktualizacja: 01.10.2010
Sposób wypłaty środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia dla zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma bowiem ustalenie źródła środków składających się na bezzwrotną pomoc, czyli podmiotu który ostatecznie ponosi ekonomiczny ciężar bezzwrotnej pomocy. »
Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie
Aktualizacja: 03.04.2012
Organy podatkowe i sądy administracyjne niejednolicie interpretują przepisy regulujące tzw. ulgę meldunkową. Osoby, które zamierzają sprzedać nieruchomości nabyte lub wybudowane w latach 2007-2008 nie mają w związku z tym pewności, czy od wartości sprzedawanego gruntu (ew. udziału w tym gruncie), na którym posadowiony jest budynek będą musiały płacić PIT. Na szczęście 2 kwietnia 2012 r. NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że ulga meldunkowa dotyczy także przychodów ze sprzedaży gruntu pod budynkiem mieszkalnym. »
Czy ulgę internetową można dokumentować fakturami przesłanymi mailem
Aktualizacja: 15.09.2010
Jak wiadomo podatnik odliczający sobie ulgę internetową powinien dysponować fakturami VAT wystawionymi na swoje nazwisko. Nie jest natomiast jasne, czy tylko tradycyjne (papierowe) faktury mogą zadowolić urząd skarbowy podczas ewentualnej kontroli. »
Kiedy wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji pracowników są zwolnione z PIT
Aktualizacja: 21.09.2011
Od 16 lipca 2010 r. obowiązują zmienione zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynikające z nowych przepisów kodeksu pracy (art. 1031-1036). Nowe brzmienie otrzymał też art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT przewidujący zwolnienie podatkowe dla dofinansowania przez pracodawcę podnoszenia kwalifikacji pracowników. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?