Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Split payment – czy dalej warto prowadzić firmę w Polsce?
Aktualizacja: 21.08.2018
Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) może przyczynić się do utraty płynności finansowej małych firm, które z powodu braku bieżących środków zmuszone będą do zaciągania kredytów obarczonych odsetkami, a nawet likwidacji działalności. Rozwiązanie to nie sprzyja osobom prowadzącym działalności na terenie Polski i płacącym podatki w naszym kraju. »
Exit tax już wkrótce w polskim prawie podatkowym
Aktualizacja: 21.08.2018
Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje nad wprowadzeniem do polskiego prawa podatkowego tzw. exit tax. Ten nowy podatek służyłby do opodatkowania nierealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, w związku z przeniesieniem przez podatnika aktywów jego przedsiębiorstwa. »
Oszustwa w podatku akcyzowym są bardziej „opłacalne” niż w VAT
Aktualizacja: 21.08.2018
Komisja śledcza zajmie się nie tylko VAT-em, ale również luką w podatku akcyzowym w latach 2007-2015. To dużo trudniejsze zadanie. »
Przekazanie nieruchomości w zamiana za umorzone akcje podlega VAT
Aktualizacja: 22.08.2018
Spółki przez wiele lat toczyły spory z organami podatkowymi, czy przekazując odchodzącemu udziałowcowi nieruchomość w zamian za jego umorzone akcje muszą odprowadzić podatek VAT z tego tytułu. Spór zakończył Naczelny Sąd Administracyjny uznając, że czynność ta podlega opodatkowaniu. Takie niekorzystne dla podatników stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. »
Główna stawka VAT pozostanie bez zmian w 2019 r.
Aktualizacja: 20.08.2018
Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że jesienią Ministerstwo Finansów wyśle do konsultacji projekt ustawy związany ze stawkami VAT i ich matrycą. Jednak, jak zaznaczyła, główna stawka VAT (23 proc.) w przyszłym roku pozostanie bez zmian i tak zostało założone w projekcie ustawy budżetowej. »
Księgowanie faktury zaliczkowej
Aktualizacja: 22.08.2019
Bardzo popularną praktyką rozliczania rozrachunków jest zapłata w formie zaliczki. Jest to powszechna metoda, która polega na dokonaniu częściowej zapłaty z góry za złożone zamówienie przyszłych usług lub dostaw. »
Złożenie deklaracji PIT po terminie nie pozbawi ulg podatkowych
Aktualizacja: 04.09.2018
Podatnik odzyska prawo do ulg podatkowych w zeznaniu PIT tylko wtedy, gdy nie zdąży z formalnościami z przyczyn od niego niezależnych. Dotyczy to między innymi wspólnego rozliczenia z małżonkiem i dziećmi oraz zwolnienia z podatku od spadków. »
Impreza integracyjna z udziałem osób współpracujących a koszty
Aktualizacja: 17.08.2018
Wydatki na organizację firmowej imprezy integracyjnej, w której biorą udział osoby współpracujące na umowę zlecenia i samozatrudnione, są kosztem podatkowym tylko w części przypadającej na osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę. »
Opodatkowanie handlu kryptowalutami - w Polsce i Wielkiej Brytanii
Aktualizacja: 16.08.2018
Handel kryptowalutami w Polsce jest problematyczny ponieważ stanowiska prezentowane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych różnią się między sobą, co sprawia że osoby prowadzące działalność w zakresie handlu wirtualnymi walutami nie mają pewności czy ich rozliczenia są prawidłowe. Ciągłe zmiany i konieczność stałego śledzenia wydawanych interpretacji powoduje, że osoby zajmujące się wydobyciem oraz handlem kryptowalutami szukają alternatywnych opcji, czyli rejestrują działalność w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii. »
Wyższa efektywność kontroli skarbowych dzięki JPK_VAT
Aktualizacja: 16.08.2018
Dzięki wprowadzeniu JPK_VAT wzrosła efektywność kontroli skarbowych; ciężar walki z wyłudzeniami VAT przeniósł się na etap analizy danych - tłumaczy dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w Ministerstwie Finansów Przemysław Krawczyk. Efekt JPK_VAT to także mniejsza liczba kontroli i większe wpływy podatkowe do budżetu. »
Obligatoryjny split payment w niektórych branżach
Aktualizacja: 16.08.2018
W perspektywie pół roku możemy myśleć o obligatoryjnym systemie split payment w VAT (mechanizmie podzielonej płatności), który objąłby niektóre branże, najbardziej narażone na wyłudzenia podatku - powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza. »
Split payment w transakcjach faktoringowych
Aktualizacja: 18.01.2019
Podmiot świadczący usługi faktoringowe, w celu uwolnienia się od odpowiedzialności solidarnej (przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, tzw. split payment), musi dokonać płatności na rachunek VAT dostawcy towarów lub usługodawcy wskazanego na fakturze w kwocie odpowiadającej wysokości kwoty otrzymanej na swój rachunek VAT. »
Zwrot akcyzy dla rolników - zmiany od 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 14.08.2018
Do 100 litrów (z obecnych 86 litrów) wzrośnie limit zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego na hektar uprawianej powierzchni. Z odliczenia akcyzy od paliwa będą mogli skorzystać także hodowcy bydła. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. »
Zastosowanie split payment - konsekwencje dla przedsiębiorcy
Aktualizacja: 13.08.2018
Na początku lipca tego roku weszły w życie regulacje wprowadzające podzieloną płatność VAT (tzw. split payment). Część przedsiębiorców twierdzi, że nowy mechanizm jest „zabójstwem” dla osób prowadzących działalność w skali mikro. Czy rzeczywiście należy się bać tego nowego mechanizmu? »
Stypendia w programie "Erasmus+" będą zwolnione z PIT w latach 2019-23
Aktualizacja: 13.08.2018
Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) stypendiów uzyskiwanych w ramach programu "Erasmus+" zostanie przedłużone - tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Przedłużenie będzie obowiązywać w lata 2019-23. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?