Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Jak rozliczać wstępną opłatę leasingową
Aktualizacja: 12.06.2017
W ciągu ostatniego roku organy podatkowe zmieniły zdanie. Teraz już pozwalają zaliczać wstępną opłatę leasingową od razu do kosztów uzyskania przychodu. »
Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją jako podatnik VAT
Aktualizacja: 12.06.2017
W praktyce gospodarczej często dochodzi do sytuacji, w których przyszły podatnik dokonuje zakupów jeszcze przed zarejestrowaniem swojej działalności. Czy istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług jeszcze przed momentem rejestracji jako podatnik VAT? W jaki sposób dokonać rozliczenia? »
Rozliczanie usług budowlanych objętych odwrotnym obciążeniem - przykłady
Aktualizacja: 12.06.2017
Obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. przepisy ustawy o VAT rozszerzające zakres stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia o transakcje, których przedmiotem są usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT od początku budzą wątpliwości podatników. W efekcie firmy z branży budowlanej składały liczne wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego w tym zakresie. »
Kiedy zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu?
Aktualizacja: 09.06.2017
Przepisy ordynacji podatkowej przewidują sytuacje, w których należny, a nieopłacony podatek ulega przedawnieniu. Podatnik nie ma wówczas obowiązku uiszczenia należności fiskusowi. Kiedy zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu? Które zobowiązania się nie przedawniają? »
Jak rozliczyć nieodpłatne otrzymanie środka trwałego
Aktualizacja: 08.06.2017
W toku prowadzenia działalności może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorstwo drogą darowizny otrzyma na własność rzecz mogącą stanowić jego środek trwały. W jaki sposób dokonać wówczas jego rozliczenia? »
Założenia podatkowe budżetu państwa na 2018 r.
Aktualizacja: 08.06.2017
Rząd przyjął 6 czerwca 2017 r. założenia do projektu budżetu państwa na 2018 r. Na poziom dochodów budżetu państwa w 2018 r. istotny wpływ będą miały działania związane z poprawą przestrzegania przepisów podatkowych oraz ograniczenie tzw. luki podatkowej w VAT. Przy czym w 2018 r. stawki VAT pozostaną na poziomach obowiązujących w 2017 r. »
Ulga mieszkaniowa przy zamianie mieszkania w kredycie
Aktualizacja: 07.06.2017
Podatnik, który ma pieniądze, może sprzedawać i kupować nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia, nie płacąc podatku dochodowego. Gorzej ma ten, kto – by poprawić warunki lokalowe – zamienia mieszkanie w kredycie na większe. Ulga mieszkaniowa sprzyja bogatym, inwestującym w kolejne lokale, a dyskryminuje osoby mniej majętne. »
Nowelizacja Ordynacji podatkowej - nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Aktualizacja: 07.06.2017
Środowisko przedsiębiorców dokonało oceny projektu zmian ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa z 19 maja 2017 r, który zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku przekazywania przez przedsiębiorców wyciągów za okresy dobowe z rachunków bankowych (tzw. JPK_WB). Ich zdaniem, nie negując celu nowelizacji jakim jest przeciwdziałanie przestępstwom na szkodę budżetu państwa, przedwczesne wydaje się nakładanie na przedsiębiorców nowych obowiązków. »
Podatek u źródła uregulowany za zagranicznego kontrahenta w kosztach
Aktualizacja: 05.06.2017
Kwota podatku u źródła zapłacona za zagranicznego kontrahenta może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. »
Split payment, czyli sposób na uszczelnienie VAT
Aktualizacja: 02.06.2017
Najnowszym pomysłem resortu finansów na uszczelnienie luki w VAT jest wprowadzenie w Polsce mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Zaproponowane rozwiązanie, które najprawdopodobniej zacznie funkcjonować od początku 2018 r., ma być skutecznym narzędziem w walce z oszustami podatkowymi. »
Opodatkowanie VAT usług polegających na udzielaniu pożyczek
Aktualizacja: 02.06.2017
Udzielanie przez podmiot gospodarczy pożyczek w zamian za otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie (odsetki), stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, które, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT. Ustawodawca przewidział także zwolnienia z opodatkowania dla określonej grupy podatników. »
Odliczenie VAT w przypadku transakcji z podatnikiem wykreślonym z rejestru
Aktualizacja: 01.06.2017
Odebranie prawa do odliczenia podatku VAT tylko dlatego, że kontrahent, który wystawił fakturę, nie figuruje w rejestrze, jest niezgodne z dyrektywą VAT – stwierdził rzecznik unijnego trybunału. »
Skutki podatkowe likwidacji środka trwałego
Aktualizacja: 01.06.2017
Podczas wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy dysponują najczęściej środkami trwałymi. Może się zdarzyć, iż ulegną one zużyciu, zniszczeniu bądź też w inny sposób dalsze korzystanie z nich staje się niemożliwe. Jak przeprowadzić likwidację środka trwałego? Jakie skutki podatkowe pociąga to za sobą? »
Aktualizacja: 31.05.2017
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ustawodawca zamieścił szeroki katalog zwolnień z tego podatku. Jakie są to zwolnienia i co warto o nich wiedzieć? »
Jak wypełnić i złożyć formularz ZAP-3
Aktualizacja: 06.04.2018
ZAP-3 jest to formularz służący do zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej. Chodzi tutaj na przykład o poinformowanie urzędu o numerze rachunku bankowego, na który chcielibyśmy otrzymywać zwrot podatku. Składa się go w sytuacji, gdy dokonaliśmy zmiany rachunku bankowego lub nigdy wcześniej go nie podawaliśmy, a teraz chcemy uzyskać zwrot podatku lub nadpłaty za jego pośrednictwem. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »