Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki 2011. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki 2011.
Jaki podatek od nieruchomości nie wykorzystywanej w całości?
Aktualizacja: 23.08.2012
Jestem właścicielem spółki z o.o. Zamierzam kupić od innej spółki częściowo zabudowaną nieruchomość. Na tej nieruchomości o pow. 4 ha znajdują się: stróżówka, droga dojazdowa, suwnica z utwardzonym placem, hala produkcyjna i budynek biurowy. Nabytą nieruchomość będę wykorzystywał dopiero po kilku miesiącach po zakupie, z uwagi na przeniesienie całej firmy i działalności z dotychczasowej siedziby. Czy w związku z tym będę miał obowiązek zapłaty podatku od nowo nabytej nieruchomości już od momentu jej zakupu czy też może od chwili przeniesienia i rozpoczęcia tam działalności? Ponadto po przeniesieniu działalności do nowej siedziby spółka i tak nie będzie wykorzystywała całej nieruchomości bowiem zakup ten realizuję z myślą o przyszłości i powiększeniu produkcji w trakcie najbliższych lat. »
Zwolnienia przedmiotowe z VAT 2011/2012
Aktualizacja: 27.06.2012
Prezentujemy listę zwolnień przedmiotowych z VAT obowiązujących od 2011 roku. Wynikają one z art. 43 - 82 ustawy o VAT i § 13 -17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392). »
Aktualizacja: 23.08.2012
Ministerstwo Finansów przygotowało dla organów podatkowych projekty wzorów formularzy podatkowych w związku z wydaniem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 107, poz. 1138). Wzory te nie są obligatoryjne ale z pewnością zostaną wykorzystane przez większość gmin. »
Czym różni się eksport pośredni od bezpośredniego w ustawie o VAT
Aktualizacja: 05.01.2011
Na gruncie przepisów z zakresu podatku VAT wyróżnia się dwa typy eksportu towarów, mianowicie: eksport bezpośredni oraz eksport pośredni. Rozróżnienie to jest niezmiernie istotne z uwagi na zasady stosowania stawki VAT 0% względem eksportu towarów, w tym wymaganą dokumentację. »
Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku
Aktualizacja: 05.01.2011
Od 1 stycznia 2011 r. stosujemy nowe stawki podatkowe VAT. Podwyżka ta jest w założeniu czasowa (do końca 2013 r.) W miejsce stawki 22% VAT pojawiła się stawka 23% VAT. W miejsce stawki 7% VAT pojawiła się stawka 8% VAT. Część towarów opodatkowanych dotychczas stawką 7% bądź 0% VAT zostanie natomiast opodatkowana 5% stawką VAT. »
Jakie skutki w PIT powoduje umorzenie udziałów w spółce ?
Aktualizacja: 04.01.2011
Umorzenie udziałów może nastąpić według ich wartości nominalnej, przy równoczesnym braku podstaw do szacowana przez organ podatkowy przychodów podatnika powstałych w związku z umorzeniem udziałów. Odnośnie ustalania kosztu uzyskania przychodu, koszt nabycia umarzanych udziałów powinien zostać ustalony zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 38 ustawy o PIT, czyli w wysokości wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie udziałów. »
Czy garnitur z logo firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?
Aktualizacja: 04.01.2011
Wydatki poniesione na nabycie stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). »
Jak rozliczyć wydatki na zagranicznych pracowników ?
Aktualizacja: 04.01.2011
Jeżeli naszym pracownikiem jest cudzoziemiec, to wiąże się to z reguły z koniecznością ponoszenia szczególnych wydatków. Chodzi tu przykładowo o koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na pracę, karty stałego pobytu oraz wizy, a także wydatki na zakwaterowanie oraz bilety kolejowe i lotnicze. »
PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników
Aktualizacja: 24.10.2011
Ustawodawca uznał, że zwrot w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych „zwalnia się świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń” budzi wątpliwości interpretacyjne. Zastąpił go więc zwrotem „świadczenia otrzymane”. Zmiany dotyczą art. 21 ust. pkt 38 i art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT. »
Od 2011 r. wymiana udziałów może nie powodować powstania przychodu także w ustawie o PIT
Aktualizacja: 04.01.2011
Ustawodawca wprowadził do ustawy o PIT nowe art. 24 ust. 8a i 8b oraz art. 23 ust. 1 pkt 38c), które przesądzają, że wymiana udziałów nie powoduje powstania przychodu. Oczywiście są szczegółowe wymogi tego zwolnienia. »
Podwyżka akcyzy na papierosy od 1 stycznia 2011 roku – czyli fiskus to nie Janosik
Aktualizacja: 29.12.2010
Tradycyjnie, z Nowym Rokiem otrzymujemy prezent w postaci podwyżki akcyzy, a w konsekwencji i cen papierosów, a więc i tym razem tradycji stało się zadość. Jednak teraz podwyżka dotknie bardziej amatorów tańszych papierosów. »
Opłata paliwowa 2011 - nowe stawki od 1 stycznia
Aktualizacja: 14.11.2011
Od 1 stycznia 2011 roku, tradycyjnie już z początkiem roku wzrasta wysokość opłaty paliwowej, a więc i cena paliw. Obecne podwyżki nie będą aż tak drastyczne jak w zeszłym roku. »
Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)
Aktualizacja: 16.12.2010
Każdy przypadek przeniesienia prawa własności wynalazku (prawa do patentu), skutkujący otrzymaniem zapłaty (wynagrodzenia), objęty będzie 50% kosztami uzyskania przychodu. Świadczy o tym treść art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). »
Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?
Aktualizacja: 15.12.2010
Tak. Trzeba oczywiście zadbać o właściwe udokumentowanie poniesienia takich wydatków oraz wykazanie ich związku z osiągnięciem przychodem lub zachowaniem źródła przychodu. »
Czy karę umowną za opóźnienie realizacji projektu można zaliczyć do kosztów podatkowych
Aktualizacja: 15.12.2010
Kara umowna, związana z nieterminowym zrealizowaniem umowy, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile wydatek z tego tytułu zostanie przez podatnika udokumentowany w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej, pracownik kancelarii prawno-podatkowej
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »