Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Konfiskata mienia pochodzącego z przestępstw
Aktualizacja: 20.12.2016
20 grudnia 2016 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw przewidujący w szczególności tzw. konfiskatę rozszerzoną, Chodzi o możliwość konfiskowania mienia pochodzącego z przestępstw, także przestępstw skarbowych (np. wyłudzania podatków). Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw, a więc zapewne w pierwszych miesiącach 2017 roku. »
Zajmowanie się sprawami gospodarczymi a odpowiedzialność karno-skarbowa
Aktualizacja: 21.11.2016
Krąg osób, które mogą ponosić odpowiedzialność karno-skarbową z tytułu zajmowania się sprawami gospodarczymi na podstawie Kodeksu karnego skarbowego, może obejmować szeroką grupę. W szczególności będą to osoby zajmujące się sprawami finansowymi innych podmiotów z mocy przepisów prawa, decyzji właściwego organu lub faktycznego wykonywania takich czynności. »
Nowe przestępstwa fakturowe w Kodeksie karnym – nowe obowiązki podatników VAT
Aktualizacja: 28.10.2016
Wiemy, że wspólnotowa „harmonizacja” i nasze, liberalne „upraszczanie” podatku od towarów i usług doprowadziły do upowszechnienia przestępstw, w tym zwłaszcza związanych z fakturowaniem. Formy tych zachowań są już powszechnie znane i nie ograniczają się tylko do tzw. karuzeli podatkowych. »
Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2017 roku
Aktualizacja: 02.02.2018
W roku 2017 grozić będą wyższe niż w 2016 r. kwoty grzywien, jakie można orzec za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. »
W 2017 r. wzrosną kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe
Aktualizacja: 26.10.2016
Od 1 stycznia 2017 r. płaca minimalna wzrośnie do 2000 zł. Podwyżka płacy minimalnej oznacza nie tylko wzrost pensji osób zarabiających najniższe stawki, ale też wyższe kary grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. »
Konfiskata nielegalnych majątków od 2017 roku
Aktualizacja: 11.10.2016
W pierwszym kwartale 2017 roku mają wejść w życie nowe przepisy kodeksu karnego i kodeksu karnego skarbowego, przewidujące możliwość konfiskaty majątków zgromadzonych w nielegalny sposób, czy z nielegalnych źródeł. Możliwy ma być przepadek (konfiskata) całego przedsiębiorstwa, przepadek rozszerzony, przepadek bez wyroku skazującego i konfiskata majątku nawet "przepisanego" na inne osoby. Takie informacje przekazał 10 października 2016 r. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. »
Postępowanie mandatowe za wykroczenia skarbowe
Aktualizacja: 07.10.2016
Postępowanie mandatowe jest uproszczonym rodzajem postępowania karnego skarbowego, a także jedną z form pociągnięcia do odpowiedzialności za zgodą sprawcy. Kto, w jakim trybie i w jakich granicach kwotowych podlega tej odpowiedzialności określa Kodeks karny skarbowy. »
Nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 03.10.2016
Projekt zmian w zakresie ustawy Kodeks karny skarbowy przewiduje wprowadzenie nowych przepisów zarówno w części ogólnej, jak i szczególnej. Nowelizacja zakłada m. in. modyfikację instytucji nadzwyczajnego obostrzenia kary oraz zmiany związane z równolegle nowelizowanymi przepisami w ustawie o podatku VAT. »
Przestępstwa i wykroczenia skarbowe w zakresie cła i obrotu zagranicznego
Aktualizacja: 30.09.2016
Kodeks karny skarbowy formułuje katalog zachowań określających dyspozycje czynów zabronionych skierowanych przeciwko obowiązkom celnym oraz zasadom obrotu z zagranicą towarami i usługami. W zależności od wagi czynu, wyróżnia się przestępstwa skarbowe oraz wykroczenia skarbowe. »
Instytucja dobrowolnego poddania się odpowiedzialności przez podatnika
Aktualizacja: 29.09.2016
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności przez podatnika jest instytucją prawną, która występuje w polskim prawie tylko w Kodeksie karnym skarbowym. Można wymienić dwie korzyści wynikające z tej instytucji. Pierwszą jest uniknięcie długiego i żmudnego postępowania przed sądem, zaś drugą, istotniejszą, jest to, że prawomocny wyrok o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego. »
Przedawnienie karalności przestępstw i wykroczeń skarbowych
Aktualizacja: 22.09.2016
Przedawnienie przestępstw skarbowych oraz wykroczeń skarbowych, ze względu na okresową wykrywalność związaną z przeprowadzanymi kontrolami, zostało oddzielnie uregulowane w Kodeksie karnym skarbowym. Ponadto reguluje on przedawnienie wykonania środków karnych. »
Wyższe kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 22.09.2016
Od 1 stycznia 2017 r. płaca minimalna wzrośnie do 2000 zł. Podwyżka płacy minimalnej oznacza nie tylko wzrost pensji osób zarabiających najniższe stawki, ale też wyższe kary grzywny za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. »
Popełnienie przestępstwa skarbowego - środki probacyjne oraz nadzwyczajne złagodzenie kary
Aktualizacja: 03.10.2016
Popełnienie przestępstwa skarbowego skutkuje orzeczeniem przez sąd kary lub środka karnego. Szczególnymi środkami są te związane z poddaniem sprawcy próbie, mianowicie: warunkowe umorzenie postępowania karnego, warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz warunkowe zwolnienie. W określonych przypadkach sąd może również nadzwyczajnie złagodzić karę. »
Kary i środki karne w przypadku przestępstw skarbowych
Aktualizacja: 20.09.2016
Kodeks karny skarbowy tworzy częściowo odrębne regulacje dotyczące odpowiedzialności za naruszenie przepisów w nim zawartych. Pozostaje jednak, odnosząc się do regulacji kodeksu karnego, przy podziale kar za przestępstwa skarbowe na: karę grzywny w stawkach dziennych, karę ograniczenia wolności oraz karę pozbawienia wolności. Co więcej, kodeks ten tworzy własny katalog środków karnych. »
Zaniechanie ukarania sprawcy przestępstwa lub wykroczenia skarbowego
Aktualizacja: 19.09.2016
Mimo wypełnienia kodeksowych znamion przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego nie zawsze dochodzi do ukarania sprawcy. Kodeks karny skarbowy wymienia przypadki, gdy następuje takie zaniechanie, a mianowicie w sytuacji stwierdzenia czynnego żalu, dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, złożenia korekty deklaracji podatkowej lub odstąpienia przez sąd od wymierzenia kary. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.