Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu urząd skarbowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące urząd skarbowy.
KIDP: system podatkowy należy zbudować od nowa
Aktualizacja: 09.08.2016
Zdaniem Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP) system podatkowy w Polsce trzeba zacząć budować od nowa. Głównym problemem są częste zmiany przepisów, które mają na celu łatanie dziur i rozwiązywanie bieżących kwestii, co powoduje, że w tym chaotycznym systemie gubią się nie tylko podatnicy i przedsiębiorcy, ale również sami urzędnicy. »
Co strona postępowania podatkowego wiedzieć powinna
Aktualizacja: 08.08.2016
Postępowanie podatkowe niejednokrotnie skutkuje określeniem zobowiązania podatkowego, dlatego bierne zdanie się na ustalenia organu może drogo kosztować. Żeby jednak skutecznie bronić swoich racji, warto wiedzieć czego należy się spodziewać. »
Asystent podatnika od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 22.07.2016
Sejm przesunął na 1 stycznia 2017 r. datę wprowadzenia w urzędach skarbowych funkcji asystenta podatnika oraz utworzenia Bazy Wiedzy Administracji Podatkowej, w której będą zamieszczane interpretacje przepisów prawa podatkowego, orzecznictwo sądów oraz broszury informacyjne. »
JPK – z czym borykają się przedsiębiorcy?
Aktualizacja: 21.07.2016
Sezon wakacyjny w pełni, a te wakacje są niezwykle gorące. I to nie za sprawą pogody. Od 1 lipca 2016 r., na mocy art. 193a Ordynacji podatkowej, każdy duży przedsiębiorca zobowiązany jest do przekazywania na żądanie służb skarbowych danych podatkowych w formie elektronicznej tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). »
JPK w jednostkach samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 14.07.2016
Przygotowanie do kontroli z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to temat bardzo gorący w ostatnim czasie. Mimo to nadal istnieje grupa podatników, która została praktycznie pominięta w zakresie JPK, czyli jednostki samorządu terytorialnego. »
Większa ściągalność podatków dzięki zmianom w administracji podatkowej
Aktualizacja: 28.10.2016
Przeprowadzana obecnie reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków. Zmieni się struktura i działanie administracji podatkowej, natomiast urzędnicy będą się specjalizować w określonych branżach. »
Jak wyliczać powierzchnię domu przy ubieganiu się o zwrot wydatków na budowę
Aktualizacja: 12.07.2016
Możliwość odzyskania części wydatków związanych z budową domu daje ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Otrzymanie zwrotu związane jest ze spełnieniem określonych warunków, w tym takim, że budowany dom nie może mieć powierzchni użytkowej większej niż 100 m2. Jak tę powierzchnię prawidłowo wyliczyć? »
Ile może trwać kontrola prowadzona przez Urząd Kontroli Skarbowej
Aktualizacja: 11.07.2016
Urząd Kontroli Skarbowej ma możliwość przeprowadzania różnego rodzaju czynności kontrolnych. Dlatego dla podatników, którzy nie mają doświadczeń w kontaktach z tym Urzędem, rozróżnianie pojęć kontrola podatkowa czy postępowanie kontrolne może wydawać się niezrozumiałe. Jaki jest zatem zakres kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej i w jakich terminach może być przeprowadzana? »
Czynności sprawdzające - zakres i uprawnienia organów podatkowych
Aktualizacja: 11.07.2016
Czynności sprawdzające są najmniej sformalizowaną procedurą, jaką przewiduje Ordynacja podatkowa. Wszczynane są zawsze z urzędu, a niekiedy poprzedzają kontrolę lub postępowanie podatkowe. Z początkiem 2016 roku rozszerzony został zarówno zakres czynności sprawdzających, jak i uprawnienia przysługujące organom podatkowym w ich toku. »
Kiedy urząd może zająć wynagrodzenie za pracę?
Aktualizacja: 04.07.2016
Zajęcie wynagrodzenia za pracę oraz rachunku bankowego są najczęściej stosowanymi środkami egzekucyjnymi w przypadku zaległości podatkowych. »
Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) - od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 29.06.2016
Wiceminister finansów Marian Banaś poinformował, że zaplanowany na 1 stycznia 2017 r. termin wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nie jest zagrożony. Zmiany doprowadzą do konsolidacji służb skarbowych i celnych. »
Uprawnienia organów skarbowych podczas czynności sprawdzających
Aktualizacja: 27.06.2016
Do przeprowadzania czynności sprawdzających mają prawo urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej oraz inne instytucje, w tym m.in. dyrektorzy, naczelnicy tych placówek. Warto wiedzieć jakie uprawnienia przysługują tym organom podczas czynności sprawdzających. »
Od 1 lipca duzi podatnicy muszą udostępniać do kontroli Jednolity Plik Kontrolny
Aktualizacja: 22.06.2016
1 lipca 2016 r. jest istotną datą dla polskiego systemu podatkowego. Od tego dnia duże podmioty muszą przekazywać, na żądanie organów podatkowych, księgi podatkowe oraz dowody księgowe w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). To rozwiązanie może znacznie usprawnić i przyspieszyć kontrole fiskusa, ale wiąże się jednak z obowiązkiem posiadania odpowiednich systemów informatycznych. Tym bardziej, że struktura JPK będzie stopniowo rozszerzana o kolejne elementy. »
Mandat karny za wykroczenia skarbowe
Aktualizacja: 20.06.2016
Jakie są szczegółowe zasady i sposób nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe? W jaki sposób uiszczać karę grzywny? Jak wygląda formularz mandatu karnego i jak się go wypełnia? Jaka może być wysokość kary nałożonej w drodze mandatu? Odpowiedzi na te pytania zawiera niniejsza publikacja. »
Zmiany w administracji podatkowej od 1 stycznia 2017 r.
Aktualizacja: 11.06.2016
Sejm odroczył, tym razem do 1 stycznia 2017 r., wejścia w życie ustawy o administracji podatkowej. Do tego czasu, jak zapowiada Ministerstwo Finansów, ma zostać powołana Krajowa Administracja Skarbowa, zatem odroczona ustawa nie będzie potrzebna. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?