Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Jak polski prawnik powinien dokumentować usługi dla cudzoziemców?
Aktualizacja: 01.08.2011
Polski podmiot prowadzi kancelarię adwokacką. Z tytułu wykonywanych czynności jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2011 r. świadczy usługi prawnicze (niezwiązane z nieruchomością) m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej z Norwegii. »
Jak rozliczać usługi turystyczne w VAT?
Aktualizacja: 24.02.2012
Podatnicy mają wątpliwości jak ustalić podstawę opodatkowania usług turystyki w przypadku, gdy część usługi stanowią „usługi obce” nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a część usług jest świadczona przez podatnika w jego własnym zakresie? »
Kiedy trzeba zrobić remanent likwidacyjny po śmierci wspólnika?
Aktualizacja: 22.07.2011
Czy zawsze w przypadku śmierci wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej należy sporządzić remanent likwidacyjny? »
Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży złomu?
Aktualizacja: 24.02.2012
Od dnia 1 kwietnia 2011 roku zmienił się system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie surowcami wtórnymi - złomem. W jaki sposób i kiedy sprzedawca i nabywca złomu, będący czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, powinni rozliczyć taką dostawę zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami? »
Kto rozliczy VAT od przejazdu autostradami ?
Aktualizacja: 24.02.2012
Po zmianach przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 kwietnia 2011 r., wielu podatników powzięło wątpliwość kto powinien rozliczyć transakcje sprzedaży towarów lub świadczenia usług na gruncie powołanej ustawy. Czy ma to być nabywca, czy może jednak podmiot zagraniczny nieposiadający w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jedynie zarejestrowany na potrzeby podatku VAT? »
Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana VAT?
Aktualizacja: 22.07.2011
Sprzedaż zabudowanej nieruchomości, zakupionej wcześniej na potrzeby prywatne nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak natomiast należy pod względem podatkowym zakwalifikować sprzedaż takiej nieruchomości, gdy na mocy orzeczenia sądu ogłoszono upadłość podatnika, a nieruchomość ta weszła do masy upadłości i zostanie zbyta przez syndyka? »
Usług z kontraktu z NFZ lekarz nie „nabija” na kasę fiskalną
Aktualizacja: 22.07.2011
Kasy fiskalne otaczają nas coraz szerszym kręgiem (prawie jak Adam Małysz w okresie swojej świetności) i obecnie spotkać je możemy także u lekarza, chociaż niekoniecznie z powodu ich dolegliwości zdrowotnych. »
Dłuższy obowiązek trzymania wydruków z kas fiskalnych
Aktualizacja: 22.07.2011
Obowiązujące od 1 grudnia 2008 r. rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338 ze zm.), nakładało na „szczęśliwców” użytkujących kasy fiskalne obowiązek przechowywania kopii dokumentów sporządzonych przez kasę na nośniku papierowym. »
Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?
Aktualizacja: 08.07.2011
Parafia jest podstawową jednostką organizacyjną Kościoła Katolickiego. Posiada osobowość prawną co oznacza, że może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, prowadzić działalność (duszpasterstwo). »
Czy gmina może odzyskać VAT od inwestycji w ramach projektu unijnego?
Aktualizacja: 08.07.2011
Gmina, aby móc realizować inwestycje związane z tzw. zadaniami własnymi (czyli nałożonymi przez ustawę dotyczącymi spraw publicznych o znaczeniu lokalnym) może uczestniczyć w programach unijnych, które są współfinansowane z unijnych funduszy, głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. »
Jakie są skutki w VAT i PCC zakupu i wniesienia do innej spółki udziałów w zamian za jej udziały?
Aktualizacja: 24.02.2012
Spółka A kupi udziały w innej polskiej Spółce B, które kolejno wniesie do Spółki C (również podmiotu polskiego) w zamian za jej udziały. W każdym przypadku następuje objęcie istniejących udziałów. Czy transakcje te podlegają opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych? »
Kiedy hurtownik alkoholu może starać się o zwrot akcyzy?
Aktualizacja: 04.07.2011
Spółka posiadająca zezwolenie na obrót hurtowy piwem zamierza dokonać zakupu wyrobów akcyzowych (piwo, kod CN 2203 00 01) z akcyzą zapłaconą na terytorium kraju. Sprzedający nabył te wyroby bezpośrednio od browaru, a więc od podmiotu, który dokonał zapłaty podatku akcyzowego. Spółka będzie więc dalszym w kolejności nabywcą wyrobów akcyzowych, które zamierza sprzedawać do kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej, a więc dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej nabytych wyrobów i wystąpić o zwrot akcyzy zapłaconej na terenie kraju. »
Czy kredyt kupiecki jest zwolniony z VAT?
Aktualizacja: 01.07.2011
Odsetki z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnione na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego klienta, stanowią wynagrodzenie za odrębną usługę finansową podlegającą opodatkowaniu VAT. Jednakże odsetki te korzystają ze zwolnienia z VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT). »
Czy sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT?
Aktualizacja: 01.07.2011
Do końca 2010 roku nie podlegało dyskusji, że sprzedaż udziałów w spółkach jest zwolniona z VAT. Niestety zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie od 1 stycznia 2011 r. sprawiły, że kwestia zwolnienia z VAT takich transakcji jest wątpliwa. »
Jaką stawkę VAT stosować w transporcie międzynarodowym na odcinku krajowym?
Aktualizacja: 26.04.2012
Polski podatnik VAT świadczy na rzecz innego polskiego podatnika usługę transportu towarów na odcinku Poznań – Gdańsk. Z zawartej między stronami umowy wynika, że towary przewożone przez podatnika na odcinku krajowym będą następnie przedmiotem eksportu i zostaną wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.Jaką stawkę VAT należy zastosować do świadczonej usługi transportu na odcinku Poznań – Gdańsk? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »