Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Dynamika wpływów do budżetu z tytułu VAT
Aktualizacja: 26.06.2017
Zdaniem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego dynamika wpływów do budżetu z tytułu podatku VAT na koniec tego roku wyniesie 15-18 proc. rdr. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych na koniec roku ukształtuje się poniżej 2,9 proc. PKB. »
Jakie działania powinien podjąć rząd w obszarze podatkowym?
Aktualizacja: 21.06.2017
Pracodawcy podsumowali dotychczasowe działania rządu w zakresie podatków. Ich zdaniem konieczne jest zapewnienie zgodności deklaracji programowych dotyczących prowadzenia biznesu (Konstytucja Biznesu) z tworzonymi przepisami prawa, a także znaczne uproszczenie i wzmocnienie ekonomiczne ulgi w podatku dochodowym na nowoczesne technologie. »
Likwidacja zwolnienia z VAT usług pomocniczych do usług ubezpieczeniowych i finansowych
Aktualizacja: 21.06.2017
Z końcem czerwca br. uchylony zostanie przepis, który zwalnia z podatku VAT usługi pomocnicze do usług ubezpieczeniowych i finansowych. Czeka nas chaos interpretacyjny – twierdzą eksperci. »
Jak opodatkować wynagrodzenie agenta?
Aktualizacja: 19.06.2017
W celu rozszerzenia swojej działalności przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z usług agentów, upoważniając ich do zawierania umów w ich imieniu lub na ich rzecz w zamian za wynagrodzenie. Dochody pośredników podlegają opodatkowaniu. W jaki sposób dokonać rozliczeń? »
Obowiązek podatkowy przy umowie przewozu
Aktualizacja: 19.06.2017
Umowa przewozu jako rodzaj umowy o świadczenie usług uregulowana została na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z umową jedna ze stron, będąca podmiotem profesjonalnym, zobowiązuje się do przewiezienia osób lub rzeczy, druga zaś strona do zapłaty wynagrodzenia. W jaki sposób opodatkować dochody wynikające z usług przewozowych? »
Więcej deklaracji podatkowych bez podpisu kwalifikowanego
Aktualizacja: 19.06.2017
Przesyłanie szeregu deklaracji i podań drogą elektroniczną będzie możliwe bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego - takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów. Podpis kwalifikowany nie będzie potrzebny m.in. przy składaniu niektórych deklaracji VAT. »
Czy podczas zawieszenia działalności należy przesyłać JPK_VAT?
Aktualizacja: 14.06.2017
Podatnicy VAT, którzy zawieszają wykonywanie działalności gospodarczej nie mają obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Nie oznacza to jednak braku obowiązku przesyłania comiesięcznych raportów w formacie JPK_VAT. »
Opodatkowanie umowy o roboty budowlane
Aktualizacja: 13.06.2017
Umowa o roboty budowlane, uznawana za podtyp umowy o dzieło, na gruncie polskich przepisów podatkowych podlega opodatkowaniu. W jaki sposób uregulowane są kwestie podatkowe związane z robotami budowlanymi? »
Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją jako podatnik VAT
Aktualizacja: 12.06.2017
W praktyce gospodarczej często dochodzi do sytuacji, w których przyszły podatnik dokonuje zakupów jeszcze przed zarejestrowaniem swojej działalności. Czy istnieje możliwość odliczenia podatku od towarów i usług jeszcze przed momentem rejestracji jako podatnik VAT? W jaki sposób dokonać rozliczenia? »
Rozliczanie usług budowlanych objętych odwrotnym obciążeniem - przykłady
Aktualizacja: 12.06.2017
Obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. przepisy ustawy o VAT rozszerzające zakres stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia o transakcje, których przedmiotem są usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT od początku budzą wątpliwości podatników. W efekcie firmy z branży budowlanej składały liczne wnioski o wydanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego w tym zakresie. »
Założenia podatkowe budżetu państwa na 2018 r.
Aktualizacja: 08.06.2017
Rząd przyjął 6 czerwca 2017 r. założenia do projektu budżetu państwa na 2018 r. Na poziom dochodów budżetu państwa w 2018 r. istotny wpływ będą miały działania związane z poprawą przestrzegania przepisów podatkowych oraz ograniczenie tzw. luki podatkowej w VAT. Przy czym w 2018 r. stawki VAT pozostaną na poziomach obowiązujących w 2017 r. »
Split payment, czyli sposób na uszczelnienie VAT
Aktualizacja: 02.06.2017
Najnowszym pomysłem resortu finansów na uszczelnienie luki w VAT jest wprowadzenie w Polsce mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Zaproponowane rozwiązanie, które najprawdopodobniej zacznie funkcjonować od początku 2018 r., ma być skutecznym narzędziem w walce z oszustami podatkowymi. »
Opodatkowanie VAT usług polegających na udzielaniu pożyczek
Aktualizacja: 02.06.2017
Udzielanie przez podmiot gospodarczy pożyczek w zamian za otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie (odsetki), stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, które, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT. Ustawodawca przewidział także zwolnienia z opodatkowania dla określonej grupy podatników. »
Odliczenie VAT w przypadku transakcji z podatnikiem wykreślonym z rejestru
Aktualizacja: 01.06.2017
Odebranie prawa do odliczenia podatku VAT tylko dlatego, że kontrahent, który wystawił fakturę, nie figuruje w rejestrze, jest niezgodne z dyrektywą VAT – stwierdził rzecznik unijnego trybunału. »
Jakie kary grożą za fałszowanie faktur VAT
Aktualizacja: 29.05.2017
Od początku marca tego roku za fałszowanie faktur VAT grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 25 lat. Czy nowe regulacje zaostrzające kary będą skutecznym orężem do walki z wyłudzeniami podatku VAT? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?