Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu vat naliczony. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące vat naliczony.
Czy import kredytu kupieckiego podlega VAT?
Aktualizacja: 14.09.2011
W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., import usług kredytu kupieckiego może zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT. »
Obowiązek zaewidencjonowania jednorazowej sprzedaży w kasie fiskalnej – rady eksperta
Aktualizacja: 18.11.2011
Ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas rejestrujących (fiskalnych) przysparza praktycznych problemów wielu podatnikom. Kłopoty mają zwłaszcza te osoby, które nigdy ewidencji takiej nie prowadziły. Zdarzyć się może, że nawet osoba prowadząca gospodarstwo rolne będzie zobowiązana do zaewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej z tytułu np. jednorazowej sprzedaży ciągnika. »
Odliczanie podatku naliczonego z duplikatu faktury VAT - porada
Aktualizacja: 05.09.2011
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług przyznają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie z oryginału faktury VAT. W sytuacjach nietypowych gdy oryginał faktury zaginie lub ulegnie zniszczeniu, nabywca towaru lub usługi powinien zwrócić się do dostawcy o wystawienie duplikatu tej faktury lub korekty faktury. »
Kiedy warto być podatnikiem VAT, a kiedy wybrać zwolnienie?
Aktualizacja: 25.05.2012
Zapewne wielu startujących w biznesie przedsiębiorców zastanawia się nad praktycznymi różnicami między wyborem opodatkowania VAT, a zwolnieniem z tego podatku. Najlepiej wyjaśnić to na następującym przykładzie. »
Jak rozliczyć wczasy pracowników w ośrodku pracodawcy?
Aktualizacja: 04.08.2011
Pracodawcy świadczący usługi turystyczne goszczą czasem w swych hotelach, czy pensjonatach również swoich pracowników. Powstaje wątpliwość, czy pracodawcy przysługuje częściowe zwolnienie z VAT-u za wczasy pracowników w ośrodku stanowiącym jego własność? »
Kiedy trzeba naliczyć VAT od darowizny towarów na cele charytatywne?
Aktualizacja: 04.10.2013
Producenci mogą przekazywać towary (np. żywność) na cele charytatywne i nie muszą opodatkować tych darowizn VAT-em. Ale już sklepy i hurtownicy muszą płacić VAT w przypadku darowizn towarów, w odniesieniu do których miały prawo do odliczenia VAT naliczonego. Stanowi to element zniechęcający do darowizn charytatywnych. »
VAT od skradzionej (wyłudzonej) dostawy wewnątrzwspólnotowej - czyli nieszczęścia chodzą parami
Aktualizacja: 24.01.2011
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się w sposób oczywisty z równego rodzaju zagrożeniami i ryzykami, do których należy między innymi kradzież towaru wysyłanego do kontrahenta. Sytuacja taka częstokroć jest podwójnie bolesna, gdyż oprócz utraty towaru i braku zapłaty za niego, częstokroć fiskus i tak chce nas opodatkowywać z tego tytułu. »
Jak polski podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE
Aktualizacja: 24.11.2011
Wnioski o zwrot VAT odnoszące się do okresów z 2009 r. trzeba złożyć najpóźniej do 31 marca 2011 r. Ministerstwo Finansów przygotowało informację dla polskich podatników VAT ubiegających się o zwrot podatku od wartości dodanej w administracji podatkowej innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej (czyli w tzw. kraju członkowskim zwrotu). Publikujemy obszerne fragmenty tej informacji. »
Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 i 2012 roku
Aktualizacja: 27.07.2012
Wśród najważniejszych zmian w VAT jakie weszły w życie od początku 2011 r. należy wymienić ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodu „z kratką” i brak możliwości odliczenia VAT od paliwa do takich samochodów. »
Kradzież samochodu nie odbiera prawa do odliczenia VAT
Aktualizacja: 15.12.2010
Jak powszechnie wiadomo, jedną z podstawowych zasad rządzących opodatkowaniem podatkiem VAT jest możliwość odliczania podatku naliczonego od podatku należnego, co ma w założeniu skutkować neutralnością podatku dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. »
Aktualizacja: 09.12.2010
Można w pełni odliczyć VAT od zakupu takich części o ile samochody są wykorzystywane w działalności do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, nie podlegających zwolnieniu. »
Czy można odliczyć VAT naliczony od świątecznych paczek dla pracowników
Aktualizacja: 03.12.2010
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc jak co roku pojawia się problem związany ze skutkami podatkowymi organizacji tzw. Wigilii dla pracowników. Ponieważ tematyka ta na przełomie roku jest w publikacjach księgowych dość „modna” i nawet szeroko omówiona, warto przeanalizować problemy raczej nie poruszane. »
Czy trzeba korygować VAT przy zniszczeniu, przeterminowaniu lub utracie towarów
Aktualizacja: 04.11.2010
Przy prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić sytuacje, w których dochodzi do zniszczenia, przeterminowania bądź utraty nabytych towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Jeżeli przy ich zakupie podatnik dokonał odliczenia VAT naliczonego, warto zadać sobie pytanie czy z faktu, że przedsiębiorca nie dokonał ich dalszej odsprzedaży wynika obowiązek korekty podatku naliczonego? »
Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych
Aktualizacja: 29.10.2010
Tak, nie ma przeszkód dla odliczenia VAT z takich faktur. Odliczenie VAT z faktur zaliczkowych może nastąpić jeżeli taka zaliczka (przedpłata) faktycznie miała miejsce. »
Jak zaniechanie inwestycji wpływa na prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków
Aktualizacja: 18.10.2010
Zdarza się, że podatnicy realizujący projekty inwestycyjne ze względów gospodarczych postanawiają zrezygnować z inwestycji. Najczęściej przy podejmowaniu takiej decyzji nie zastanawiają się nad konsekwencjami podatkowymi. Warto jednak wiedzieć jak taka sytuacja wpłynie na prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków już poniesionych. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »