Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - obowiązek podatkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - obowiązek podatkowy.
Odsprzedaż pracownikom pakietów medycznych - konsekwencje w VAT
Aktualizacja: 18.07.2014
Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT. »
Faktura VAT - kwestie przeliczania waluty
Aktualizacja: 15.07.2014
W przypadku gdy kwoty stosowane na fakturze do określenia podstawy opodatkowania są w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. »
Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT w obrocie telefonami
Aktualizacja: 29.08.2014
Ministerstwo Finansów rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Od 2015 r. będzie on stosowany również wobec telefonów (w tym też smartfonów), blach określonego rodzaju oraz złota w postaci surowca, półproduktu, jak również dostaw złota inwestycyjnego. »
Czy udostępnienie służbowego sprzętu podlega VAT
Aktualizacja: 26.06.2014
Udostępnienie sprzętu takiego jak laptopy czy telefony osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT. Warto jednak w takim przypadku zawrzeć umowę zwaną toolingową, w której wyłączona zostanie możliwość wykorzystania udostępnionego sprzętu w celach prywatnych. »
Sprzedaż gruntu użytkownikowi wieczystemu a VAT
Aktualizacja: 26.06.2014
Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz dotychczasowego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. »
Faktura otrzymana przed dostawą towarów - odliczenie VAT
Aktualizacja: 19.08.2014
Odliczenie podatku naliczonego jest możliwe po łącznym spełnieniu dwóch warunków: otrzymaniu faktury oraz zaistnieniu obowiązku podatkowego u wystawcy faktury w związku z dokonaną dostawą towaru. »
Aktualizacja: 19.08.2014
Przekazanie towarów na podstawie umowy użyczenia jest uznawane za nieodpłatne świadczenie usług. Jeżeli użyczone towary będą służyły działalności gospodarczej podatnika - usługi te nie podlegają opodatkowaniu VAT. Podatnik ma jednak, co do zasady, prawo odliczenia VAT od nabytych i następnie użyczonych towarów - o ile nie wystąpią konkretne przesłanki negatywne (np. związek ze sprzedażą zwolnioną). »
Obowiązek podatkowy w VAT przy zaliczce na rachunek powierniczy
Aktualizacja: 03.06.2014
Wpłacanie przez klientów zaliczek na poczet ceny lokalu jest powszechne w branży deweloperskiej. Kiedy zatem powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na rachunek powierniczy? »
Obowiązek podatkowy w VAT 2014 – dostawa energii elektrycznej
Aktualizacja: 03.06.2014
Otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi części należności (np. zaliczki) skutkuje, co do zasady, powstaniem obowiązku podatkowego VAT z chwilą otrzymania tej części należności i wyłącznie w stosunku do tej kwoty. Zasada te nie dotyczy jednak dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego. »
Kiedy zapłacisz VAT sprzedając działki z majątku prywatnego
Aktualizacja: 03.06.2014
Nawet jeżeli nie prowadzisz żadnej działalności gospodarczej możesz stać się podatnikiem VAT sprzedając np. działki ze swojego majątku prywatnego. Zdaniem organów podatkowych podatnikiem VAT może stać się już ta osoba, która dzieli swój grunt na działki i ogłasza zamiar ich sprzedaży w mediach. Na szczęście sądy administracyjne uważają inaczej. »
Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu otrzymania zaliczki na usługi turystyczne
Aktualizacja: 28.05.2014
W przypadku usług turystyki ustawa o VAT nie przewiduje szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku z tym obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek na poczet usług turystyki, nie powstaje z momentem ustalenia marży, ale z chwilą otrzymania zaliczki. Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie kwota marży zawarta w otrzymanej zaliczce pomniejszona o kwotę podatku należnego. »
Zatrzymanie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy a korekta VAT
Aktualizacja: 23.05.2014
Fakt pobrania kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy nie stanowi nieuregulowanej należności, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT. Skoro zaś nie mamy do czynienia z częściowym nieuregulowaniem kwoty wynikającej z faktury, to konsekwentnie podatnik nie ma obowiązku dokonywać korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną cześć należności dotyczącej kaucji gwarancyjnej, dla której termin płatności zgodnie z umową przekracza 150 dni. »
Odliczenie VAT z faktury szacunkowej za energię
Aktualizacja: 16.05.2014
Kiedy podatnik VAT może odliczyć podatek naliczony w fakturze szacunkowej za prognozowane zużycie energii elektrycznej? Na pytanie to odpowiedział Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 r. »
Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.
Aktualizacja: 14.05.2014
Istota transakcji barterowej sprowadza się do wymiany dóbr między podmiotami, bez udziału pieniędzy, przy czym dobra będące przedmiotem tej wymiany mają dla stron porównywalną wartość. Dla tych transakcji od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady ustalania obowiązku podatkowego w VAT i dokumentowania. »
Aktualizacja: 08.05.2014
W obrocie gospodarczym zdarza się, że przedsiębiorcy pobierają od kontrahentów kaucje gwarancyjne zabezpieczająca prawidłowe wykonanie umowy. Czy z tytułu otrzymania takiej kaucji powstaje obowiązek zapłaty VAT? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »