Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - obowiązek podatkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - obowiązek podatkowy.
Leasing jako usługa transgraniczna
Aktualizacja: 31.10.2011
Czasem usługi leasingu są świadczone podmiotom zagranicznym. Warto wiedzieć wtedy gdzie będzie opodatkowana ta usługa. »
Moment powstania obowiązku podatkowego w leasingu będącym dostawą
Aktualizacja: 28.09.2009
W sytuacji, w której podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie stanowi czynności opodatkowanej. »
Umowy leasingu spełniające kryteria dostawy towarów
Aktualizacja: 28.09.2009
W pewnych przypadkach wydanie towarów w ramach umowy leasingu uważane jest za dostawę towarów. »
Kto nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego
Aktualizacja: 09.12.2009
Niektórzy podatnicy nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, co oznacza że stają się oni czynnymi podatnikami VAT już od momentu dokonania pierwszej sprzedaży. »
Czy wyprzedaż dzieł sztuki z prywatnej kolekcji podlega VAT
Aktualizacja: 28.09.2009
Jestem kolekcjonerem dzieł sztuki. Nie prowadzę formalnie żadnej działalności gospodarczej. Planuje wyprzedać część kolekcji (chodzi o jakieś 70-100 przedmiotów). Dodam, że dzieła sztuki stanowią mój prywatny majątek. I nie nabywałem ich z zamiarem dalszej odsprzedaży, a jedynie jako uzupełnienie mojej kolekcji. Czy będę musiał płacić VAT od tych transakcji? »
Czy wniesienie nieruchomości do spółki cywilnej podlega VAT
Aktualizacja: 01.10.2009
Jestem przedsiębiorcą i razem z kolegą prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam zamiar wnieść aportem do spółki moją prywatną nieruchomość. W związku z tym mam wątpliwości czy takie działanie podlega opodatkowaniu VAT, chciałbym wspomnieć że spółka jest VAT-owcem. »
Czy wymiana wadliwego towaru podlega VAT
Aktualizacja: 09.12.2009
W ramach realizacji obowiązków wynikających z gwarancji lub rękojmi wymieniamy wadliwe egzemplarze sprzedawanych urządzeń na sprawne i wolne od wad. Czy musimy wystawiać fakturę korygującą? Jak rozliczyć to w VAT? »
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Aktualizacja: 28.09.2009
Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się przemieszczenie towarów przez podatnika, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium Polski na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Warunkiem jest, aby towary te zostały przez tego podatnika wytworzone, wydobyte, lub nabyte na terytorium Polski w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. »
Aktualizacja: 28.09.2009
Importem towarów nazywamy przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty Europejskiej (np. z Rosji czy Stanów Zjednoczonych) na terytorium Polski. »
Aktualizacja: 28.09.2009
Eksportem towarów nazywamy potwierdzony przez Urząd Celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Polski poza obszar Wspólnoty Europejskiej. »
Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług
Aktualizacja: 28.09.2009
Opodatkowaniu VAT podlega oprócz importu, eksportu i transakcji wewnątrzwspólnotowych również odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. »
Rozdawanie gadżetów reklamowych a VAT
Aktualizacja: 28.09.2009
Rozdajemy naszym kontrahentom i klientom różne artykuły reklamowe. Breloczki, smycze, długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa i logo naszej firmy. Rozdajemy również próbki własnych towarów. Czy powinniśmy opodatkować VAT takie czynności? »
Sprzedaż działek, które stanowiły majątek osobisty podatnika, nie podlega opodatkowaniu VAT
Aktualizacja: 31.10.2011
10 lat temu odziedziczyłem ponad 2 ha gruntu. Część tego gruntu przekazałem na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę. Natomiast działkę o powierzchni 2,5 tys. m2 pozostawiłem sobie do własnego użytku. Zaraz po odziedziczeniu ziemi w tym samym roku, zmarła moja żona i wówczas zostałem jedynym właścicielem nieruchomości. Niedawno sprzedałem również pozostałą część gruntu dzieląc go na trzy działki. Taką możliwość uzyskałem nie dawno, tj. po zmianie przez gminę terenu, na którym znajduje się moja ziemia, na tereny pod zabudowę mieszkalną. Czy od takiej sprzedaży powinienem zapłacić VAT? »
Jak płacić VAT z tytułu importu
Aktualizacja: 18.12.2009
Podstawową zasadą płacenia podatku VAT z tytułu importu jest konieczność zapłaty tego podatku w ciągu 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych. Czyli od dnia, kiedy celnik odda nam (czyli importerowi) lub jakiemuś upoważnionemu przez nas pełnomocnikowi (np. agentowi celnemu), ostemplowany dokument odprawy celnej (zgłoszenie SAD). »
Jak odzyskać VAT z faktury niezapłaconej przez kontrahenta
Aktualizacja: 14.11.2011
Prowadzę niewielką działalność gospodarcza. Kilka miesięcy temu sprzedałem towar nowemu kontrahentowi. Wystawiłem fakturę na sporą kwotę i z tego tytułu odprowadziłem VAT do urzędu skarbowego. Ale kontrahent do tej pory mi nie zapłacił. Czy mogę jakoś odzyskać VAT? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?