Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - zakres opodatkowania. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - zakres opodatkowania.
Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku
Aktualizacja: 07.11.2011
Od początku 2011 roku dla potrzeb VAT będzie stosowana nowa klasyfikacja statystyczna PKWiU 2008. Ale np. do usług zwolnionych z VAT nie będzie stosowana żadna klasyfikacja statystyczna. »
Czy przekazywanie prezentów firmowych podlega opodatkowaniu VAT
Aktualizacja: 21.07.2010
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT generalną zasadą jest, że przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami przez właściciela. »
Jaka stawka VAT dla dostawy sprzętu przeciwpożarowego
Aktualizacja: 16.07.2010
Dostawa sprzętu przeciwpożarowego, przeznaczonego dla jednostek ochrony przeciwpożarowej (np. ochotniczej straży pożarnej) objęta jest preferencyjna stawką VAT 7% (art. 41 ust. 10 ustawy o VAT).Do zastosowania tej stawki nie jest konieczne, by jednostka ochrony przeciwpożarowej była bezpośrednim kontrahentem dostawcy. Wystarczy, że bezpośredni kontrahent (np. jednostka samorządu) przekazuje sprzęt jednostce ochrony przeciwpożarowej. »
Jakie skutki podatkowe w VAT i PCC wywoła emisja obligacji przez spółkę
Aktualizacja: 15.07.2010
Spółka zamierza wyemitować obligacje, które zostaną objęte przez kontrahenta. Planowane oprocentowanie obligacji wynosi 5%, a wykup nastąpiłby z końcem 2010 r. Czy planowana emisja rodzi opodatkowanie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług bądź podatku od czynności cywilnoprawnych. »
Jak rozliczyć w VAT sprzedaż pracownikom używanych komputerów
Aktualizacja: 15.07.2010
Nowy zarząd Spółki postanowił wymienić dotychczas używany w firmie sprzęt komputerowy na nowy. Używane komputery zarząd spółki postanowił sprzedać swoim pracownikom. Komputery te stanowią środki trwałe firmy i są w firmie od 4 lat. Przy zakupie tych komputerów Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Jaką stawką należy ww. czynność opodatkować? Czy może przysługuje Spółce prawo do zastosowania zwolnienia od podatku? »
Czy depozyt może być uznany za zaliczkę w VAT
Aktualizacja: 14.07.2010
Depozyt to umowa, na mocy której przechowawca (depozytariusz) zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie przez deponenta. Wątpliwości budzi sposób rozliczenia depozytu na gruncie ustawy o VAT. »
Jakie skutki w VAT powoduje darowizna żywności
Aktualizacja: 05.07.2010
Darowizna żywności, a dokładnie skutki podatkowe jakie czynność ta wywołuje na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, budzi ogromne zainteresowanie zarówno przedsiębiorców jak i prasy. Jak się bowiem okazuje ten z gruntu dobroczynny i wspaniałomyślny gest nie jest obojętny fiskalnie. Czy należy jednakże całkowicie go zaniechać? Czy lepiej wyrzucić żywność, której zbliża się upływ terminu ważności do spożycia, czy też jednak darować ją do pobliskiego domu dziecka bądź też domu spokojnej starości? »
Jaka stawka VAT przy dotacji przedmiotowej
Aktualizacja: 05.07.2010
Firma otrzymująca wszelkiego rodzaju dotacje, subwencje czy inne podobne dopłaty musi pamiętać, że w niektórych przypadkach będzie musiała zapłacić podatek VAT z tego tytułu. Wskazać bowiem należy, iż pomimo tego, że w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (czyli artykule mówiącym co w ogóle podlega opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem) ustawodawca nie wspomniał o dotacjach, to jednak nie oznacza, że dotacje w sposób zupełny nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. »
Kaucja gwarancyjna przeważnie bez VAT, ale czy zawsze
Aktualizacja: 05.07.2010
Kaucja gwarancyjna to suma złożona w celu udzielenia gwarancji dotrzymania zobowiązania. Kaucja, co do zasady, nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi w przypadku prawidłowego wykonania umowy. Ale są i inne sytuacje. »
Darowizny materiałów budowlanych dla powodzian wolne od VAT do 30 września 2010 r.
Aktualizacja: 11.06.2010
Począwszy od 9 czerwca 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie czasowego zwolnienia z VAT materiałów budowlanych przekazywanych w darowiźnie osobom poszkodowanym w powodziach w maju i czerwcu tego roku. »
Przy nielegalnym poborze energii nie ma VAT
Aktualizacja: 10.06.2010
Z definicji dostawy towarów, zamieszczonej w ustawie o VAT wynika, że o dostawie można mówić wtedy, gdy między stronami transakcji jest konsensus co do zamiaru ich przeniesienia. W przypadku nielegalnego poboru energii nie ma takiego konsensusu. »
Forma wystawienia faktury korygującej do faktury elektronicznej
Aktualizacja: 01.06.2010
Jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT jest obowiązek wystawiania faktur dokumentujących dokonywane transakcje (sprzedaży towarów, świadczenia usług). Na podstawie rozporządzenia z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej (Dz.U. Nr 133, poz. 1119) podatnicy otrzymali możliwość wystawiania i przysyłania tych faktur drogą elektroniczną, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury. »
Zbycie przedsiębiorstwa nie podlega VAT
Aktualizacja: 30.05.2010
W art. 6 ustawy o VAT przewidziano wyłączenia pewnych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. »
Darowizna na rzecz szkoły a VAT
Aktualizacja: 20.05.2010
Czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tę czynność należy dokumentować? »
Rozliczenia z tytułu udziału w zyskach konsorcjum a VAT
Aktualizacja: 20.05.2010
Zgodnie z Umową Konsorcjum między Wnioskodawcą a Towarzystwem obaj Uczestnicy Konsorcjum są współorganizatorami Zjazdu. Każdy Uczestnik ma określone w umowie obowiązki. Czy przekazana przez Wnioskodawcę Towarzystwu wartość udziału procentowego w przychodach lub zyskach przedsięwzięcia (Zjazdu) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »