| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Czy księgowy prowadzący biuro rachunkowe musi odbyć praktyki, ubiegając się o tytuł doradcy podatkowego

Czy księgowy prowadzący biuro rachunkowe musi odbyć praktyki, ubiegając się o tytuł doradcy podatkowego

Od siedmiu lat prowadzę biuro rachunkowe na podstawie świadectwa kwalifikacyjnego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydanego przez Ministra Finansów. Obecnie chciałabym się ubiegać o licencję doradcy podatkowego. Czy w moim przypadku konieczna jest dwuletnia praktyka zawodowa w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej lub urzędzie kontroli skarbowej oraz u doradcy podatkowego?

RADA

1) W Pani przypadku nie będzie konieczna dwuletnia praktyka w urzędzie skarbowym, izbie lub urzędzie kontroli skarbowej. Prowadzenie przez okres co najmniej 2 lat działalności polegającej na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez osobę, która posiada certyfikat MF, należy uznać za wystarczający okres praktyki wymaganej przepisami o doradztwie podatkowym.

2) Najbliższy termin egzaminów na doradcę podatkowego zostanie wyznaczony po podjęciu uchwały w sprawie nowego wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych. Przewidywany termin podjęcia takiej uchwały to kwiecień 2011 r.

UZASADNIENIE

Na listę doradców podatkowych wpisuje się osobę fizyczną, jeżeli odbyła w Polsce dwuletnią praktykę zawodową (art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o doradztwie podatkowym). Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 4 tej ustawy:

Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6, obejmuje zapoznanie się z funkcjonowaniem organów podatkowych oraz wykonywaniem doradztwa podatkowego. Praktykę po zdaniu egzaminu odbywa się w urzędach i w izbach skarbowych, w urzędach kontroli skarbowej, u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego.

Szczegółowe warunki odbywania praktyki określa rozporządzenie Ministra Finansów z 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz.U. Nr 230, poz. 1514). Z przepisu § 6 ust. 1 pkt 2 lit. c) powołanego rozporządzenia wynika, że minimum dwuletnie „zatrudnienie na stanowisku, na którym są wykonywane czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych związane z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego”, jest traktowane na równi z praktyką uprawniającą do ubiegania się o wpis na listę doradców podatkowych. Tym bardziej zatem prowadzenie działalności polegającej na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez osobę, która posiada certyfikat MF potwierdzający prawo do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, należy uznać za posiadanie stosownej praktyki, o której mowa w przepisach o doradztwie podatkowym.

Podsumowując, w sytuacji przedstawionej w pytaniu należy przyjąć, że posiada Pani stosowną praktykę niezbędną do wykonywania zawodu doradcy podatkowego.

 

Podstawa prawna:

- art. 6, art. 21 ust. 4 ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 73, poz. 443; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 122, poz. 826

- § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych - Dz.U. Nr 230, poz. 1514

Ewa Sławińska

konsultant podatkowy

Czytaj także

Aktualizacja: 10.07.2014

Źródło:

isk.infor.pl
VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »