Czy księgowy prowadzący biuro rachunkowe musi odbyć praktyki, ubiegając się o tytuł doradcy podatkowego
REKLAMA
RADA
REKLAMA
1) W Pani przypadku nie będzie konieczna dwuletnia praktyka w urzędzie skarbowym, izbie lub urzędzie kontroli skarbowej. Prowadzenie przez okres co najmniej 2 lat działalności polegającej na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez osobę, która posiada certyfikat MF, należy uznać za wystarczający okres praktyki wymaganej przepisami o doradztwie podatkowym.
2) Najbliższy termin egzaminów na doradcę podatkowego zostanie wyznaczony po podjęciu uchwały w sprawie nowego wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych. Przewidywany termin podjęcia takiej uchwały to kwiecień 2011 r.
UZASADNIENIE
Na listę doradców podatkowych wpisuje się osobę fizyczną, jeżeli odbyła w Polsce dwuletnią praktykę zawodową (art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o doradztwie podatkowym). Z kolei zgodnie z art. 21 ust. 4 tej ustawy:
Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6, obejmuje zapoznanie się z funkcjonowaniem organów podatkowych oraz wykonywaniem doradztwa podatkowego. Praktykę po zdaniu egzaminu odbywa się w urzędach i w izbach skarbowych, w urzędach kontroli skarbowej, u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego.
Szczegółowe warunki odbywania praktyki określa rozporządzenie Ministra Finansów z 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych (Dz.U. Nr 230, poz. 1514). Z przepisu § 6 ust. 1 pkt 2 lit. c) powołanego rozporządzenia wynika, że minimum dwuletnie „zatrudnienie na stanowisku, na którym są wykonywane czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych związane z koniecznością posiadania certyfikatu księgowego”, jest traktowane na równi z praktyką uprawniającą do ubiegania się o wpis na listę doradców podatkowych. Tym bardziej zatem prowadzenie działalności polegającej na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez osobę, która posiada certyfikat MF potwierdzający prawo do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, należy uznać za posiadanie stosownej praktyki, o której mowa w przepisach o doradztwie podatkowym.
Podsumowując, w sytuacji przedstawionej w pytaniu należy przyjąć, że posiada Pani stosowną praktykę niezbędną do wykonywania zawodu doradcy podatkowego.
Podstawa prawna:
- art. 6, art. 21 ust. 4 ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 73, poz. 443; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 122, poz. 826
- § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 listopada 2010 r. w sprawie praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych - Dz.U. Nr 230, poz. 1514
Ewa Sławińska
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat