REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunkowość online - w jakim kierunku zmierza?

REKLAMA

Rachunkowość "w chmurze" jest zjawiskiem stosunkowo nowym. Księgowość jest dziedziną raczej konserwatywną i jako jedna z ostatnich poddaje się współczesnym trendom informatycznym i technologicznym.

Przetwarzaniem danych „w chmurze” (za angielskim określeniem „cloud computing”) zaczęto nazywać model działania systemów informatycznych, w którym miejsce instalacji serwerów nie ma znaczenia.

Autopromocja

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorstwa, kosztem sporych nakładów, fundowały sobie (i dalej to realizują) centra przetwarzania danych lub serwerownie, wyposażone w odpowiednią ilość serwerów, które pełnią różne funkcje. Do obsługi serwerów zatrudnia się administratorów oraz angażuje firmy ochroniarskie. Dzięki wprowadzeniu w ostatnich latach nowoczesnych rozwiązań okazało się, że koncepcja budowy własnego centrum danych nie zawsze jest efektywna.

Nie będziemy wdawać się w szczegóły takich rozwiązań. Kamieniami milowymi postępu technologicznego były rozwiązania wirtualne np. pod nazwą handlową VMware oraz rozwój internetu. Istotnym elementem jest wzrost wśród przedsiębiorców świadomości zalet outsourcingu, czyli zlecania pewnych usług zewnętrznym partnerom.

Jak wspomniano, rachunkowość będzie również zmierzała w kierunku przetwarzania danych "w chmurze". Pozwolą na to systemy informatyczne dostępne on-line, jak www.mKsiegowa.pl. Na świecie furorę robi np.: serwis xero.com udostępniający rachunkowość on-line.

Czynnikami wzmacniającymi ten trend będą usługi publiczne dostępne w internecie oraz integracja systemów księgowych z tymi usługami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z bardziej dojrzałych usług jest system eDeklaracje. Składanie deklaracji podatkowych przez internet będzie nie tylko się upowszechniało, ale też będzie coraz łatwiejsze. Zamiast ręcznego wypełniania formularzy typu PDF, programy księgowe będą wyposażone w moduł wysyłania deklaracji on-line.

Istotną sprawą jest integracja w obszarze płatności. Chodzi tu nie tylko o wczytywanie wyciągów bankowych, ale bezpośrednią integrację z systemami płatności internetowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby księgowanie płatności elektronicznych odbywało się automatycznie. Kojarzenie płatności pobranej z systemu on-line z dokumentem sprzedaży jest zazwyczaj dużo prostsze niż księgowanie wyciągu bankowego pobranego z tradycyjnej bankowości elektronicznej.

Łatwość integracji systemów „w chmurze” powoduje, że rozwiązania tanieją i są już dostępne dla małych firm.

Warto również podkreślić uwagę na aspekt pracy zdalnej. Rachunkowość on-line nie wymaga już regularnego przychodzenia do biura w celu wykonywania swoich obowiązków. Można łatwiej godzić sferę prywatną z pracą. Organizacja działu księgowości, gdzie każdy pracownik ma prawo np. do jednego dnia pracy z domu nie jest trudna, mając program pracujący "w chmurze". W dużych miastach może to oznaczać oszczędność 1-2 godzin tygodniowo, które trzeba spędzić na dojazd do pracy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA