reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Czasochłonne zajęcia księgowych

Czasochłonne zajęcia księgowych

Obsługa niepoprawnych faktur i korekta błędów spowodowanych przez systemy finansowe to według księgowych najbardziej czasochłonne czynności w codziennej pracy działów finansowo-księgowych – wynika z badań firmy Accace.

Badania przeprowadzone w grudniu 2011 r. przez firmę Accace pokazują, że pracownicy działów finansowo-księgowych zbyt dużo czasu poświęcają obsłudze błędnych faktur - aż 69 proc. badanych uważa, że to właśnie korekta niepoprawnych danych jest najbardziej czasochłonnym i nieprzekładającym się na wyniki pracy procesem księgowym. Ponad połowa respondentów (57 proc.) twierdzi, że czasochłonne jest poprawianie błędów systemów finansowych, a co drugi badany wskazuje na optymalizację podatkową i szukanie interpretacji.

Dla ponad 40 proc. księgowych do zadań długotrwałych należy sporządzanie raportów giełdowych, grupowych czy do GUS, a także wystawianie faktur sprzedaży bez automatyzacji i windykacja faktur. Na przeciwnym biegunie znalazła się kalkulacja podatkowa - jedynie 15 proc. ankietowanych uznało ją za zajęcie, na które poświęca się dużo czasu. Mniej wskazań uzyskały też takie obowiązki jak księgowanie faktur i księgowanie wyciągów bankowych bez automatyzacji - tylko co trzeci  badany ocenia te czynności jako czasochłonne.

Badania dotyczące nieefektywnych procesów księgowych, w których czasochłonność nie przekłada się na wyniki pracy, zostały zrealizowane przez firmę Accace w grudniu 2011 r. Standaryzowany wywiad przy użyciu elektronicznego kwestionariusza został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 100 osób, specjalistów księgowych z małych i średnich firm. Respondenci to osoby w wieku minimum 30 lat, pracujące minimum 30 godzin tygodniowo.

źródło: Accace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama