REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lektura fachowej prasy to jedna z form podnoszenia kwalifikacji

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

W ramach obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych doradcy podatkowi mogą korzystać ze szkoleń oddziałów KIDP, studiów podyplomowych, kursów, a także czytać specjalistyczne pisma oraz dzienniki takie jak GP.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to ustawowy obowiązek doradców podatkowych. Przepisy nie narzucają jednak sposobów, które doradcy muszą stosować.

Autopromocja

Zdaniem Zbigniewa Antoniego Niemca, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podstawową formą podnoszenia kwalifikacji są szkolenia organizowane przez oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Częstotliwość organizowania szkoleń zależy od oddziału. Najbogatszą ofertę posiadają te największe, m.in. oddział śląski i mazowiecki KIDP. Szkolenia korporacyjne to jednak jedna z wielu form podnoszenia kwalifikacji.

Elżbieta Kamińska, doradca podatkowy, korzysta także ze szkoleń organizowanych przez wyspecjalizowane w problematyce podatkowej firmy i instytucje. Zwraca również uwagę na szkolenia współfinansowane ze środków unijnych.

- W tej chwili jest bardzo dużo dobrze przygotowanych szkoleń finansowanych ze środków z Unii Europejskiej - powiedziała Elżbieta Kamińska. Chodzi jednak nie tylko o szkolenia dotyczące podatków i rachunkowości, ale także z ekonomii czy zarządzania i prowadzenia firmy.

Zbigniew Antoni Niemiec zwrócił z kolei uwagę na publikacje związane z orzecznictwem sądów administracyjnych w sprawach podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Osobiście korzystam ze szkoleń KIDP oraz czytam m.in. uzasadnienia wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także wyjaśnienia Ministerstwa Finansów. Bieżące śledzenie zmian w orzecznictwie to jedna z podstawowych form dokształcania - przyznał Zbigniew Antoni Niemiec.

Źródłem wiedzy podatkowej coraz częściej jest także internet. Powstające co jakiś czas portale podatkowe zawierają nie tylko zbiory ustaw i rozporządzeń niezbędnych w pracy doradcy podatkowego, ale przede wszystkim wspomniane przez naszych rozmówców orzecznictwo i interpretacje urzędowe. Serwisy oferują także wiele narzędzi takich jak np. kalkulatory podatkowe. Internet jest także coraz częściej sposobem dostępu do publikacji prasowych. Wydanie internetowe posiada m.in. Gazeta Prawna.

- Czytanie prasy codziennej i fachowej to również formy podnoszenia kwalifikacji - przyznała nasza rozmówczyni. Zwróciła również uwagę na nowe formy podnoszenia kwalifikacji, takie jak coaching (z ang. trenowanie). Polega on na tym, że trener, nauczyciel, który zna specyfikę branży oraz posiada wiedzę w określonym zakresie, wspomaga ucznia w zdobywaniu nowych informacji poprzez odpowiednie i umiejętne zadawanie pytań. Zdaniem Elżbiety Kamińskiej ta forma podnoszenia kwalifikacji będzie się rozwijała w przyszłości, ponieważ jest efektywna.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA