Lektura fachowej prasy to jedna z form podnoszenia kwalifikacji
REKLAMA
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to ustawowy obowiązek doradców podatkowych. Przepisy nie narzucają jednak sposobów, które doradcy muszą stosować.
REKLAMA
Zdaniem Zbigniewa Antoniego Niemca, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podstawową formą podnoszenia kwalifikacji są szkolenia organizowane przez oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Częstotliwość organizowania szkoleń zależy od oddziału. Najbogatszą ofertę posiadają te największe, m.in. oddział śląski i mazowiecki KIDP. Szkolenia korporacyjne to jednak jedna z wielu form podnoszenia kwalifikacji.
Elżbieta Kamińska, doradca podatkowy, korzysta także ze szkoleń organizowanych przez wyspecjalizowane w problematyce podatkowej firmy i instytucje. Zwraca również uwagę na szkolenia współfinansowane ze środków unijnych.
- W tej chwili jest bardzo dużo dobrze przygotowanych szkoleń finansowanych ze środków z Unii Europejskiej - powiedziała Elżbieta Kamińska. Chodzi jednak nie tylko o szkolenia dotyczące podatków i rachunkowości, ale także z ekonomii czy zarządzania i prowadzenia firmy.
Zbigniew Antoni Niemiec zwrócił z kolei uwagę na publikacje związane z orzecznictwem sądów administracyjnych w sprawach podatkowych.
- Osobiście korzystam ze szkoleń KIDP oraz czytam m.in. uzasadnienia wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także wyjaśnienia Ministerstwa Finansów. Bieżące śledzenie zmian w orzecznictwie to jedna z podstawowych form dokształcania - przyznał Zbigniew Antoni Niemiec.
Źródłem wiedzy podatkowej coraz częściej jest także internet. Powstające co jakiś czas portale podatkowe zawierają nie tylko zbiory ustaw i rozporządzeń niezbędnych w pracy doradcy podatkowego, ale przede wszystkim wspomniane przez naszych rozmówców orzecznictwo i interpretacje urzędowe. Serwisy oferują także wiele narzędzi takich jak np. kalkulatory podatkowe. Internet jest także coraz częściej sposobem dostępu do publikacji prasowych. Wydanie internetowe posiada m.in. Gazeta Prawna.
- Czytanie prasy codziennej i fachowej to również formy podnoszenia kwalifikacji - przyznała nasza rozmówczyni. Zwróciła również uwagę na nowe formy podnoszenia kwalifikacji, takie jak coaching (z ang. trenowanie). Polega on na tym, że trener, nauczyciel, który zna specyfikę branży oraz posiada wiedzę w określonym zakresie, wspomaga ucznia w zdobywaniu nowych informacji poprzez odpowiednie i umiejętne zadawanie pytań. Zdaniem Elżbiety Kamińskiej ta forma podnoszenia kwalifikacji będzie się rozwijała w przyszłości, ponieważ jest efektywna.
ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat