| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Lektura fachowej prasy to jedna z form podnoszenia kwalifikacji

Lektura fachowej prasy to jedna z form podnoszenia kwalifikacji

W ramach obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych doradcy podatkowi mogą korzystać ze szkoleń oddziałów KIDP, studiów podyplomowych, kursów, a także czytać specjalistyczne pisma oraz dzienniki takie jak GP.


Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to ustawowy obowiązek doradców podatkowych. Przepisy nie narzucają jednak sposobów, które doradcy muszą stosować.

Zdaniem Zbigniewa Antoniego Niemca, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podstawową formą podnoszenia kwalifikacji są szkolenia organizowane przez oddziały Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Częstotliwość organizowania szkoleń zależy od oddziału. Najbogatszą ofertę posiadają te największe, m.in. oddział śląski i mazowiecki KIDP. Szkolenia korporacyjne to jednak jedna z wielu form podnoszenia kwalifikacji.

Elżbieta Kamińska, doradca podatkowy, korzysta także ze szkoleń organizowanych przez wyspecjalizowane w problematyce podatkowej firmy i instytucje. Zwraca również uwagę na szkolenia współfinansowane ze środków unijnych.

- W tej chwili jest bardzo dużo dobrze przygotowanych szkoleń finansowanych ze środków z Unii Europejskiej - powiedziała Elżbieta Kamińska. Chodzi jednak nie tylko o szkolenia dotyczące podatków i rachunkowości, ale także z ekonomii czy zarządzania i prowadzenia firmy.

Zbigniew Antoni Niemiec zwrócił z kolei uwagę na publikacje związane z orzecznictwem sądów administracyjnych w sprawach podatkowych.

- Osobiście korzystam ze szkoleń KIDP oraz czytam m.in. uzasadnienia wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także wyjaśnienia Ministerstwa Finansów. Bieżące śledzenie zmian w orzecznictwie to jedna z podstawowych form dokształcania - przyznał Zbigniew Antoni Niemiec.

Źródłem wiedzy podatkowej coraz częściej jest także internet. Powstające co jakiś czas portale podatkowe zawierają nie tylko zbiory ustaw i rozporządzeń niezbędnych w pracy doradcy podatkowego, ale przede wszystkim wspomniane przez naszych rozmówców orzecznictwo i interpretacje urzędowe. Serwisy oferują także wiele narzędzi takich jak np. kalkulatory podatkowe. Internet jest także coraz częściej sposobem dostępu do publikacji prasowych. Wydanie internetowe posiada m.in. Gazeta Prawna.

- Czytanie prasy codziennej i fachowej to również formy podnoszenia kwalifikacji - przyznała nasza rozmówczyni. Zwróciła również uwagę na nowe formy podnoszenia kwalifikacji, takie jak coaching (z ang. trenowanie). Polega on na tym, że trener, nauczyciel, który zna specyfikę branży oraz posiada wiedzę w określonym zakresie, wspomaga ucznia w zdobywaniu nowych informacji poprzez odpowiednie i umiejętne zadawanie pytań. Zdaniem Elżbiety Kamińskiej ta forma podnoszenia kwalifikacji będzie się rozwijała w przyszłości, ponieważ jest efektywna.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »