| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Uprawnienia ACCA czy certyfikat MF

Uprawnienia ACCA czy certyfikat MF

Czy osoba, która zamierza podjąć pracę w firmie outsourcingu księgowego, powinna zdecydować się na uzyskanie certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów, czy uzyskać uprawnienia ACCA?


IWONA WOŹNIAK

supervisor ds. outsourcingu w FPA Group

Obecnie firmy outsourcingu księgowego w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Ich dynamiczny rozwój widoczny jest również po liczbie zamieszczanych przez nie ogłoszeń o pracę na stanowiska księgowe oraz finansowe. Mimo że w Polsce, aby pracować na stanowisku księgowego, nie ma konieczności posiadania żadnych certyfikatów ani specjalnych uprawnień, atutem może być posiadanie potwierdzającego kwalifikacje zawodowe certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministerstwo Finansów. Może to mieć duże znaczenie szczególnie obecnie, gdy firmy outsourcingowe mają wyższe wymagania niż tradycyjna znajomość zasad rachunkowości i przepisów podatkowych, a księgowi szukający obecnie pracy muszą wykazywać się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Z kolei kwalifikacje ACCA są coraz częściej jednym z wymogów stawianych nowo zatrudnianym osobom na menedżerskich stanowiskach księgowych oraz finansowych. Uprawnienia te są przydatne zarówno w firmach outsourcingowych obsługujących spółki zagraniczne, jak i w działach księgowości i finansów firm międzynarodowych.

Odpowiedź na powyżej postawione pytanie nie powinna być trudna. Wybór kwalifikacji powinien zostać dokonany zgodnie z zaplanowaną własną ścieżką kariery. Dla osób zamierzających pracować jako księgowi zdobycie certyfikatu księgowego będzie wystarczające. Jednak dla tych, którzy zamierzają pracować w działach finansowo-księgowych na stanowiskach menedżerskich, szczególnie w zagranicznych spółkach wykorzystujących międzynarodowe standardy, konieczne może być zdobycie kwalifikacji ACCA, które zwiększają wartość pracownika na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Iwona Woźniak, supervisor ds. outsourcingu w FPA Group

(ŁZ)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK