REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego księgowy powinien wiedzieć, co to jest RSS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Muż

REKLAMA

Zawód księgowego wymaga od osób go wykonujących ponadprzeciętnej, stale aktualizowanej wiedzy. Codziennie dużą część czasu pracy poświęca się na przeszukiwanie różnych źródeł informacji w Internecie. Dlatego warto korzystać z technologii RSS pozwalającej na automatyczną „prasówkę” wybranych przez nas stron internetowych.

Zobacz: RSS Infor.pl - Aktualności ksiegowosc.infor.pl

REKLAMA

Autopromocja

 

Co to jest RSS

Najprościej wyjaśniając - RSS jest to technologia przesyłu informacji znajdujących się na stronie internetowej bezpośrednio w jedno miejsce na komputerze osobie, która chce te informacje otrzymywać. Dzięki niej nie musimy otwierać wielu stron internetowych, by zobaczyć, co na nich nowego zostało umieszczone. Wszystkie informacje (a ściślej - nagłówki wiadomości) z wybranych przez nas stron internetowych trafią w jedno miejsce i będziemy je mieli dostępne na jednym ekranie komputera.

Jak działa RSS

Działanie RSS można przedstawić w sposób następujący:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciele niemalże wszystkich stron (serwisów, portali) internetowych (np. Ministerstwo Finansów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Gazeta Prawna, Internetowy Serwis Księgowego itp.) tworzą pakiety informacji. Informacje te dostępne są dla wszystkich osób odwiedzających dane strony. Jeżeli odwiedzający takie strony (np. księgowy) uzna, że informacje te są interesujące, to może całkowicie bezpłatnie je subskrybować (zaprenumerować). Od dnia subskrypcji wszystkie nowe informacje z wybranych stron internetowych (poprzez kanały RSS) będą automatycznie gromadzone w jednym miejscu (czytniku RSS) na komputerze. To odbiorca (księgowy) decyduje, czy i kiedy informacje te przeczyta.

Czy muszę instalować czytnik RSS

Prawdopodobnie czytnik kanałów RSS masz już w swoim komputerze. Wszystkie najnowsze przeglądarki internetowe - jak chociażby najczęściej używane Internet Explorer (wersja 7 i wyżej) Kliknij aby zobaczyć ilustrację. czy Mozilla Firefox Kliknij aby zobaczyć ilustrację. - potrafią obsługiwać kanały RSS. Czytniki RSS można również całkowicie bezpłatnie „ściągnąć z Internetu” (np. Awasu, SharpReader, FeedReader, RssReader, Vox Lite itp.). W codziennej pracy księgowego wystarczy jednak w zupełności posługiwanie się oprogramowaniem, które już (na 99%) jest w komputerze. W tym „Raporcie Monitora księgowego” skoncentrujemy się na tym, jak dwie z najpopularniejszych przeglądarek internetowych (tj. Internet Explorer oraz Mozilla Firefox) wykorzystać w celu usprawnienia codziennej pracy poprzez skorzystanie z technologii RSS.

Gdzie szukać kanałów RSS - czyli skąd mogę wiedzieć, że właściciel strony internetowej oferuje pakiety informacji, które mogą być przesyłane na mój komputer

Jeżeli zobaczymy na stronie internetowej charakterystyczną pomarańczową ikonkę Kliknij aby zobaczyć ilustrację. , to znaczy, że dany serwis, portal, strona internetowa oferuje swój kanał RSS.

Przykładowo, w przeglądarce Mozilla Firefox dostępność kanału RSS widoczna jest w prawej części paska adresu (rys. 1).

Rys. 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W przeglądarce Internet Explorer (wersja 7 i wersje wyższe) ikona kanałów RSS znajduje się nie w oknie adresu internetowego, lecz na belce nieco niżej (rys. 2).

Rys. 2

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czasami informację o tym, że właściciel strony oferuje kanały RSS, można znaleźć na dole strony internetowej (jak np. na stronie Ministerstwa Finansów - nie ma przy tym charakterystycznej pomarańczowej ikony (rys. 3)).

Rys. 3

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Często informacja o tym, że na stronie WWW dostępne są kanały RSS, przedstawiana jest graficznie w następującej postaci Kliknij aby zobaczyć ilustrację. (rys. 4).

Rys. 4

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Możesz wybrać interesujące cię pakiety informacji - co się stanie, gdy klikniemy na ikonkę RSS

Często właściciele serwisów (stron, portali) internetowych dają odbiorcom wybór, jaki kanał RSS chcą subskrybować (prenumerować). I tak np. strona główna portalu INFOR.PL oferuje skorzystanie z następujących pakietów informacji przesyłanych kanałami RSS (rys. 5), widocznych w rozwijanej liście.

Rys. 5

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Natomiast Ministerstwo Finansów, np. w dziale Podatki, proponuje subskrypcję (prenumeratę) następujących kanałów RSS (rys. 6).

Rys. 6

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z kolei kliknięcie na ikonie RSS Internetowego Serwisu Księgowego oferuje dwa pakiety informacji, tj. „Aktualności” i „Porady” (rys. 7).

Rys. 7

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wybór kanału RSS znajdującego się na dowolnej stronie internetowej prowadzi do rozpoczęcia procedury subskrypcji (prenumeraty) konkretnych (wybranych przez nas) pakietów informacji. Należy dodać, że subskrypcja kanałów RSS jest całkowicie bezpłatna.

Od teorii do praktyki - czyli jak mieć w jednym miejscu automatycznie aktualizowane informacje z kilku stron internetowych

Skoro już wiemy, że możemy otrzymywać automatycznie informacje z różnych stron internetowych (poprzez kanały RSS), załóżmy, że codziennie jako księgowy odwiedzamy następujące strony internetowe:

• www.infor.pl - by sprawdzić, jakie nowe ustawy i rozporządzenia zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw,

• www.zus.pl - by sprawdzić, o czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce poinformować płatników,

• www.mf.gov.pl - by sprawdzić, co się zmienia w podatku od towarów i usług na stronie Ministerstwa Finansów.

Technologia RSS pozwoli nam, by informacje te codziennie automatycznie trafiały w jedno miejsce w naszym komputerze. Należy je tylko zasubskrybować (zaprenumerować). Sam proces subskrypcji (prenumeraty) może się różnić w zależności od tego, jaki czytnik RSS jest na twoim komputerze. Poniżej przedstawimy ten proces, korzystając z przeglądarki internetowej Internet Explorer (której używa ponad 50% osób łączących się z Internetem).

 

Krok 1

Należy otworzyć (wejść na) interesujące nas strony internetowe Infor-u (www.infor.pl), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) oraz Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).

Krok 2

Odszukać dostępne pakiety informacji (kanały RSS) i wybrać te, które nas interesują:

Na stronie INFOR-u (www.infor.pl) wybieramy „Infor.pl - Dzienniki ustaw” (rys. 8).

Rys. 8

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) odszukujemy kanał RSS z aktualnościami (rys. 9).

Rys. 9

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na stronie Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) wybieramy (klikamy na) zakładkę Podatki (rys. 10).

Rys. 10

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Następnie wybieramy (klikamy na) kanały RSS znajdujące się na dole strony (rys. 11).

Rys. 11

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wybieramy RSS o nazwie Podatki/System podatkowy/Podatek od towarów i usług (rys. 12).

Rys. 12

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krok 3

Dokonujemy subskrypcji (prenumeraty) wybranego kanału RSS (kliknij na „Subskrybuj do tego źródła”) (rys. 13).

Rys. 13

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Otworzy się okno wyboru, gdzie można wybrać miejsce, w jakim zaprenumerowane informacje będą zbierane (w naszym przypadku wybieramy „Źródła”) i klikamy na „Subskrybuj” (rys. 14).

Rys. 14

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po kliknięciu na „Subskrybuj” pojawi się informacja o poprawności dokonanej subskrypcji (prenumeraty) (rys. 15).

Rys. 15

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Krok 4

W identyczny sposób jak pokazany w kroku 3 subskrybujemy (prenumerujemy) wszystkie interesujące nas pakiety informacji (kanały RSS) z pozostałych interesujących nas stron internetowych.

Krok 5

Subskrypcja została zakończona. Teraz można już cieszyć się z tego, że automatycznie informacje ze wskazanych przez nas stron będą trafiały do jednego miejsca w naszym komputerze. Owo „jedno miejsce”, w którym gromadzone są pakiety informacji przesyłane kanałami RSS, znajduje się w naszym przypadku w tzw. „Centrum ulubionych”. W tym celu klikamy na Ulubione (żółta gwiazdka) (rys. 16).

Rys. 16

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Otworzy się nam „Centrum ulubionych”, wśród których wybieramy zakładkę „Źródła” (rys. 17).

Rys. 17

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak widać na rysunku 17, mamy w jednym miejscu interesujące nas informacje z 3 stron internetowych. Od tej pory wystarczy jedynie (kiedykolwiek) otworzyć zakładkę „Źródła” w swojej przeglądarce Internet Explorer, by wiedzieć, co nowego zostało napisane na interesującej nas stronie internetowej.

Gdzie w naszym komputerze znajduje się „jedno miejsce”, w którym gromadzone są pakiety informacji przesyłane kanałami RSS

Miejsce, gdzie gromadzone będą automatycznie pakiety informacji, zależy od naszego wyboru i od tego, jaki czytnik RSS posiadamy w komputerze. Jeżeli np. mamy przeglądarkę Mozilla Firefox i zdecydujemy się na subskrypcję kanałów RSS za pomocą np. dynamicznych zakładek, to pakiety informacji będą automatycznie dostępne w następujący sposób (rys. 18):

Rys. 18

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Google Reader - bardzo często wykorzystywany czytnik RSS

Wśród ogólnie dostępnych czytników wiele osób korzysta z czytnika kanałów RSS Google Reader, ponieważ jest on dostępny bez względu na to, jaką posiadamy przeglądarkę internetową. Czytnik ten pozwala na dodanie dowolnej ilości kanałów RSS oraz ich grupowanie w foldery. Aplikacja dostępna jest jedynie w języku angielskim i wymaga założenia konta Google (bezpłatnie). Po rejestracji wszystkie dane przechowywane będą w sieci. Znajdziemy go pod adresem http://www.google.com/reader. Po dokonaniu subskrypcji nasza strona Google Reader z zaprenumerowanymi kanałami RSS może przykładowo wyglądać jak na rys. 19. Dodatkową zaletą czytnika Google Reader jest to, że jest to czytnik on-line. Zatem informacje z zaprenumerowanych kanałów RSS można odczytywać na dowolnie wybranym komputerze (np. będąc w podróży służbowej, można skorzystać z komputera kolegi, komputera w kawiarence internetowej itp., by odczytać własne informacje przesyłane kanałami RSS).

Rys. 19

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Korzyści z RSS-ów

Korzystanie z kanałów RSS powoduje, że:

• oszczędzasz czas poprzez to, że automatycznie panujesz nad wieloma źródłami informacji,

• wygodnie, prosto i komfortowo masz dostęp do wszystkich interesujących aktualności w jednym miejscu,

• masz pewność, że nie ominie cię żadna interesująca informacja.

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TSUE: Rekompensaty JST dla spółek komunalnych nie podlegają VAT, jeśli nie wpływają na cenę usługi

Najnowszy wyrok TSUE z 8 maja 2025 r. (sygn. C-615/23), potwierdził stanowisko zaprezentowane przez Rzeczniczkę Generalną w opinii z 13 lutego 2025 r. Zgodnie ze wspomnianym stanowiskiem rekompensaty jakie będą wypłacane przez jednostki samorządu terytorialnego spółkom komunalnym w związku z realizacją publicznych usług transportowych nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, tak długo jak nie będą miały bezpośredniego wpływu na cenę usługi. O ile sam wyrok dotyczył usług transportowych to może mieć w przyszłości przełożenie również na inne obszary działalności.

Kapitał zakładowy w spółce z o.o. w 2025 r. okiem adwokata - praktyka. Wymogi prawne, pułapki, podatki, księgowość, odpowiedzialność zarządu i wspólników

Wyobraź sobie, że chcesz wystartować z nową firmą albo przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o. Formalności nie brakuje, ale jedna kwestia wraca jak bumerang: kapitał zakładowy. To pierwszy, obowiązkowy „wkład własny”, bez którego sąd nie zarejestruje spółki. Jego ustawowe minimum – 5 000 zł – może wydawać się symboliczne, jednak od sposobu, w jaki je wnosisz i później „pilnujesz”, zależy wiarygodność Twojej firmy, a czasem nawet osobista odpowiedzialność zarządu. Poniżej znajdziesz najświeższe przepisy, praktyczne podpowiedzi i pułapki, na które trzeba uważać od pierwszego przelewu aż po ewentualne obniżenie kapitału lata później.

Jaka najniższa krajowa pensja i minimalna stawka godzinowa w 2026 roku? Związki zawodowe chcą co najmniej 5015 zł brutto. Rząd proponuje ponad 200 zł mniej

W dniu 12 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2026 r.

Sejm przyjął ważną zmianę dla przedsiębiorców – korekta deklaracji podatkowej po kontroli celno-skarbowej coraz bliżej

W środę, 11 czerwca 2025 roku, Sejm zdecydował o skierowaniu do trzeciego czytania projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o VAT. To istotna zmiana dla przedsiębiorców – umożliwia bowiem korektę deklaracji podatkowej po zakończeniu kontroli celno-skarbowej.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT: możliwe podniesienie limitu zwolnienia z 200 tys. zł do nawet 300 tys. zł

Trwają prace nad ustawą, która może przynieść realne ulgi podatkowe najmniejszym przedsiębiorcom. Ostateczna decyzja – czy limit zwolnienia z VAT wyniesie 240 tys. zł, czy aż 300 tys. zł – zależy od dalszych prac sejmowych komisji.

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców: dane z wykazu VAT dostępne na biznes.gov.pl od 1 października 2025 r.

Jest projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowych regulacji umożliwiających przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do wykazu podatników VAT za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl. Zmiany mają uprościć weryfikację kontrahentów, zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i ograniczyć formalności papierowe.

Kupujesz rzeczy przez internet? Za te towary musisz zapłacić podatek w ciągu 14 dni

Polacy chętnie kupują różne rzeczy przez internet, ale nie wiedzą, że niektóre transakcje rządzą się swoimi prawami. Fiskus ma coraz więcej możliwości, żeby sprawdzić, kto nie zapłacił podatku PCC. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl, wyjaśnia, kiedy zachować szczególną czujność i jak uniknąć ewentualnych problemów ze skarbówką.

Można znaleźć 50 mld zł na podwyżkę kwoty wolnej w PIT do 60 tys. zł. Prof. Modzelewski podpowiada rządowi D. Tuska, gdzie szukać pieniędzy

Można domyślać się, że politycznym „być albo nie być” obecnego rządu jest „dowiezienie” (jak to się mówi) swoich obietnic z 2023 roku. Wśród nich najważniejszą (obiektywnie) jest podwyższenie do 60 tys. kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to dziś nierealne, bo w tym roku w budżecie państwa z tego podatku pojawiła się kwota minus 22 mld złotych (tak, po raz pierwszy w historii mamy ujemne dochody budżetowe), a miało być za cały rok 31 mld zł (czyli o 60 mld zł mniej niż w roku 2024).

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - podatnicy zagraniczni z większymi przywilejami niż polscy. Sprostowanie i wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

W wyjaśnieniach przesłanych 9 czerwca 2025 r.do naszej redakcji, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w decyzji derogacyjnej dot. obowiązkowego modelu KSeF, Polska została upoważniona – w przypadku podatników mających siedzibę na jej terytorium – do akceptowania wyłącznie tych faktur, które zostały wystawione w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej. Ponadto została upoważniona do wprowadzenia przepisów zakładających, że stosowanie faktur elektronicznych wystawianych na terytorium Polski nie jest uzależnione od akceptacji odbiorcy. Jak wskazuje Ministerstwo, Komisja Europejska zastrzegła (co zostało potwierdzone przez Radę UE), że przyznane Polsce upoważnienie dotyczące wprowadzenia obowiązkowego fakturowania elektronicznego nie powinno naruszać prawa klientów do otrzymywania faktur papierowych w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Efektywny controlling w biznesie – czyli jaki? Jakie procesy w firmie można zauważalnie usprawnić dzięki wdrożeniu controllingu?

Controlling to znacznie więcej niż tylko kontrola kosztów czy tworzenie raportów. To kompleksowe podejście do zarządzania przedsiębiorstwem, które dostarcza informacji niezbędnych do podejmowania trafnych decyzji. Efektywny controlling staje się dziś jednym z kluczowych elementów przewagi konkurencyjnej, szczególnie w czasach dynamicznych zmian, rosnącej złożoności i presji na efektywność. Ale które obszary działalności firmy najbardziej zyskują na wdrożeniu nowoczesnego controllingu?

REKLAMA