| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Przepisy nie chronią biur rachunkowych

Przepisy nie chronią biur rachunkowych

Biura rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co powinno zmienić się w przepisach, aby biurom łatwiej było egzekwować odszkodowania od ubezpieczycieli?

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Małgorzata Tul, właścicielka biura rachunkowego


Przypomnijmy, że obowiązkowe ubezpieczenie dla biur rachunkowych jest obligatoryjne na podstawie art. 80a ustawy o rachunkowości. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym z dnia 16 grudnia 2004 r. skomplikowała przejrzystość artykułu 2 ust. 1 pkt 2 i 3 i art 3a tej ustawy, który mówi o czynnościach, które wchodzą w skład doradztwa podatkowego. Złożenie deklaracji w oparciu o dane wynikające z ksiąg na podstawie uprzednio obowiązującej treści art. 2 pkt 3 tej ustawy wyłączało te czynności z doradztwa podatkowego.

Uchylenie tego przepisu i wprowadzenie art. 3a spowodowało, że każde złożenie deklaracji jest obecnie uważane za czynność doradztwa. Tymczasem uważam, że jest to błędna interpretacja. Warto przypomnieć, że przepis art. 24 ust. 5 ustawy o rachunkowości jasno precyzuje, co uważa się za sprawozdanie finansowe. Według tego przepisu księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, m.in. wtedy, gdy pochodzące z nich informacje umożliwiają sporządzenie w terminie obowiązujących jednostkę sprawozdań finansowych i innych sprawozdań, w tym deklaracji podatkowych. Zatem sama czynność złożenia deklaracji jest również czynnością wynikającą z ustawy o rachunkowości i - w moim przekonaniu - należałoby te czynności wyłączyć z doradztwa, tak jak było to rozwiązane w uprzednio obowiązującej ustawie. Nietrafnie skonstruowany przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 3a ustawy o doradztwie podatkowym niejako włączył złożenie każdej deklaracji do doradztwa podatkowego, podczas gdy jego pierwotnym założeniem było tylko rozszerzenie uprawnienia dla biur rachunkowych. Moim zdaniem brak zmiany w przepisach zawsze będzie powodował problemy z uzyskaniem odszkodowań przez biura rachunkowe.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »