REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po 5 grudnia doradcy podatkowi nie stracą dotychczasowych uprawnień

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 5 grudnia powinna zostać znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym. Wiele jednak wskazuje na to, że ustawodawca nie zdąży przyjąć zmian w tym terminie. Doradcy mogą być jednak spokojni. Nie stracą swoich uprawnień.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

• Zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Krajowa Rada Doradców Podatkowych mają związane ręce, jeśli chodzi o uchwalenie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym, ponieważ Sejm nie pracuje. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze szansa na zmianę przepisów przed 5 grudnia?

- Pojawiają się zapowiedzi, że Sejm kolejnej kadencji rozpocznie swoje prace już w listopadzie. A zatem istnieje pewne prawdopodobieństwo, że termin 5 grudnia, który wyznaczył ustawodawcy Trybunał Konstytucyjny na dokonanie zmian, nie zostanie przekroczony i uda się nowelizację przyjąć.

• Czy nie jest to nazbyt optymistyczny pogląd?

- Tak i zdajemy sobie z tego sprawę. Ale Krajowa Rada Doradców Podatkowych będzie czyniła wszelkie możliwe starania zarówno w Ministerstwie Finansów, jak i w nowym Sejmie, aby dokonać zmian w ustawie w terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• A co, jeśli nie uda się wprowadzić zmian do 5 grudnia?

- Obecnie Krajowa Rada Doradców Podatkowych przygotowuje stanowisko w tej sprawie. Myślę, że na początku października trafi ono do doradców podatkowych. W stanowisku tym poinformujemy doradców podatkowych, jak mają się zachować w okresie od 5 grudnia do przyjęcia nowelizacji przez Sejm. Być może będzie to wspólne stanowisko z Ministerstwem Finansów. Przedstawiciele resortu obiecali nam wypracowanie wspólnego komunikatu. Ale jeśli wydanie go miałoby się opóźniać, to Rada sama opublikuje takie stanowisko.

• Doradców podatkowych najbardziej interesuje jednak, co oznacza brak nowelizacji dla wykonywanego przez nich zawodu?

- Chciałbym doradców podatkowych uspokoić. Jeśli do 5 grudnia ustawa nie zostanie zmieniona, zastosowanie winna znaleźć utrwalona w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych. Chodzi tu głównie o tych doradców podatkowych, którzy nabyli prawo do wykonywania zawodu w ramach indywidualnych kancelarii podatkowych lub w spółkach osobowych oraz tych, którzy prowadzą na rzecz i w imieniu swoich klientów ewidencje i księgi podatkowe. Skoro działają zgodnie z obowiązującymi przepisami, to należy im się ochrona praw nabytych. Ewentualne opóźnienie w przyjęciu zmian w ustawie nie powinno pozbawić doradców podatkowych uprawnień. Ponadto Krajowa Rada Doradców Podatkowych, w przypadku przekroczenia terminu, będzie domagać się, aby zmiana ustawy weszła z mocą wsteczną.

• W projekcie nowelizacji ustawy jest jednak mowa o tym, że jej nieuchwalenie oznacza utratę możliwości wykonywania zawodu doradcy na własny rachunek i w spółkach osobowych, a także utratę prawa do sporządzania ewidencji i ksiąg podatkowych.

- Sformułowania użyte w uzasadnieniu do projektu wynikają z konieczności nadania tempa pracom legislacyjnym. Po to tworzyliśmy taką atmosferę wokół tej zmiany. Po analizie obecnej sytuacji i konsultacjach z ekspertami doszliśmy do wniosku, że doradcy nie powinni niczego się obawiać.

• Czyli będą mogli dalej wykonywać zawód samodzielnie lub w spółkach cywilnych oraz sporządzać ewidencje podatkowe?

- Moim zdaniem tak.

• A czy doradcy nie będą mieli problemów z ubezpieczeniem?

- Krajowa Rada jest w stałym kontakcie z ubezpieczycielem. Mogę zapewnić, że w tym ewentualnym zawieszonym okresie nie będzie żadnych problemów z korzystaniem z praw wynikających z polisy ubezpieczeniowej.

• Czy po tej małej nowelizacji Krajowa Rada będzie zmierzała do kolejnych zmian w ustawie?

- W naszych planach są jeszcze dwie nowelizacje: średnia i duża. Na pewno obecna Rada nie poprzestanie na małej nowelizacji. Myślę, że przyszły rok jest odpowiednim czasem na dokonanie tych zmian.

• Jaki pakiet propozycji zawiera średnia, a jaki duża nowelizacja?

- Pierwsza porządkuje naszą ustawę w zakresie funkcjonowania organów samorządu, łagodzi sankcję z tytułu nieterminowego ubezpieczenia doradców podatkowych. Dziś ta sankcja jest absurdalna, trzeba więc ją zmienić.

• A duża nowela?

- Celem większej nowelizacji jest nadanie samodzielności i utworzenie regionalnych izb doradców podatkowych. Zanim jednak dojdzie do realizacji tego pomysłu, musimy przeprowadzić debatę w środowisku. W pierwszej kolejności powinni wypowiedzieć się wszyscy przedstawiciele regionów. Jest wiele kwestii do wypracowania: od zakresu działalności i kompetencji regionalnych izb po finansowanie ich działalności.

Fot. Wojciech Górski

Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Rozmawiał ŁUKASZ ZALEWSKI

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA