REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po 5 grudnia doradcy podatkowi nie stracą dotychczasowych uprawnień

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

Do 5 grudnia powinna zostać znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym. Wiele jednak wskazuje na to, że ustawodawca nie zdąży przyjąć zmian w tym terminie. Doradcy mogą być jednak spokojni. Nie stracą swoich uprawnień.

ROZMOWA

• Zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Krajowa Rada Doradców Podatkowych mają związane ręce, jeśli chodzi o uchwalenie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym, ponieważ Sejm nie pracuje. Czy w takiej sytuacji jest jeszcze szansa na zmianę przepisów przed 5 grudnia?

- Pojawiają się zapowiedzi, że Sejm kolejnej kadencji rozpocznie swoje prace już w listopadzie. A zatem istnieje pewne prawdopodobieństwo, że termin 5 grudnia, który wyznaczył ustawodawcy Trybunał Konstytucyjny na dokonanie zmian, nie zostanie przekroczony i uda się nowelizację przyjąć.

• Czy nie jest to nazbyt optymistyczny pogląd?

Autopromocja

Nowoczesne biuro rachunkowe. Organizacja. Renoma. Odpowiedzialność. Współpraca z klientem

Kup książkę:

Nowoczesne biuro rachunkowe. Organizacja. Renoma. Odpowiedzialność. Współpraca z klientem

- Tak i zdajemy sobie z tego sprawę. Ale Krajowa Rada Doradców Podatkowych będzie czyniła wszelkie możliwe starania zarówno w Ministerstwie Finansów, jak i w nowym Sejmie, aby dokonać zmian w ustawie w terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• A co, jeśli nie uda się wprowadzić zmian do 5 grudnia?

- Obecnie Krajowa Rada Doradców Podatkowych przygotowuje stanowisko w tej sprawie. Myślę, że na początku października trafi ono do doradców podatkowych. W stanowisku tym poinformujemy doradców podatkowych, jak mają się zachować w okresie od 5 grudnia do przyjęcia nowelizacji przez Sejm. Być może będzie to wspólne stanowisko z Ministerstwem Finansów. Przedstawiciele resortu obiecali nam wypracowanie wspólnego komunikatu. Ale jeśli wydanie go miałoby się opóźniać, to Rada sama opublikuje takie stanowisko.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

• Doradców podatkowych najbardziej interesuje jednak, co oznacza brak nowelizacji dla wykonywanego przez nich zawodu?

- Chciałbym doradców podatkowych uspokoić. Jeśli do 5 grudnia ustawa nie zostanie zmieniona, zastosowanie winna znaleźć utrwalona w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych. Chodzi tu głównie o tych doradców podatkowych, którzy nabyli prawo do wykonywania zawodu w ramach indywidualnych kancelarii podatkowych lub w spółkach osobowych oraz tych, którzy prowadzą na rzecz i w imieniu swoich klientów ewidencje i księgi podatkowe. Skoro działają zgodnie z obowiązującymi przepisami, to należy im się ochrona praw nabytych. Ewentualne opóźnienie w przyjęciu zmian w ustawie nie powinno pozbawić doradców podatkowych uprawnień. Ponadto Krajowa Rada Doradców Podatkowych, w przypadku przekroczenia terminu, będzie domagać się, aby zmiana ustawy weszła z mocą wsteczną.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

• W projekcie nowelizacji ustawy jest jednak mowa o tym, że jej nieuchwalenie oznacza utratę możliwości wykonywania zawodu doradcy na własny rachunek i w spółkach osobowych, a także utratę prawa do sporządzania ewidencji i ksiąg podatkowych.

- Sformułowania użyte w uzasadnieniu do projektu wynikają z konieczności nadania tempa pracom legislacyjnym. Po to tworzyliśmy taką atmosferę wokół tej zmiany. Po analizie obecnej sytuacji i konsultacjach z ekspertami doszliśmy do wniosku, że doradcy nie powinni niczego się obawiać.

• Czyli będą mogli dalej wykonywać zawód samodzielnie lub w spółkach cywilnych oraz sporządzać ewidencje podatkowe?

- Moim zdaniem tak.

• A czy doradcy nie będą mieli problemów z ubezpieczeniem?

- Krajowa Rada jest w stałym kontakcie z ubezpieczycielem. Mogę zapewnić, że w tym ewentualnym zawieszonym okresie nie będzie żadnych problemów z korzystaniem z praw wynikających z polisy ubezpieczeniowej.

• Czy po tej małej nowelizacji Krajowa Rada będzie zmierzała do kolejnych zmian w ustawie?

- W naszych planach są jeszcze dwie nowelizacje: średnia i duża. Na pewno obecna Rada nie poprzestanie na małej nowelizacji. Myślę, że przyszły rok jest odpowiednim czasem na dokonanie tych zmian.

• Jaki pakiet propozycji zawiera średnia, a jaki duża nowelizacja?

- Pierwsza porządkuje naszą ustawę w zakresie funkcjonowania organów samorządu, łagodzi sankcję z tytułu nieterminowego ubezpieczenia doradców podatkowych. Dziś ta sankcja jest absurdalna, trzeba więc ją zmienić.

• A duża nowela?

- Celem większej nowelizacji jest nadanie samodzielności i utworzenie regionalnych izb doradców podatkowych. Zanim jednak dojdzie do realizacji tego pomysłu, musimy przeprowadzić debatę w środowisku. W pierwszej kolejności powinni wypowiedzieć się wszyscy przedstawiciele regionów. Jest wiele kwestii do wypracowania: od zakresu działalności i kompetencji regionalnych izb po finansowanie ich działalności.

Fot. Wojciech Górski

Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Rozmawiał ŁUKASZ ZALEWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  REKLAMA