reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > 14 dni na odwołanie od wyników egzaminu

14 dni na odwołanie od wyników egzaminu

Termin ogłoszenia wyników egzaminów na certyfikat księgowego określa przewodniczący komisji w trakcie egzaminu. Od momentu ogłoszenia wyników kandydat ma 14 dni na odwołanie się.


Podejście do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy jest jedną z możliwości otrzymania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Należy pamiętać, że aby móc z niej skorzystać, konieczne jest w tym przypadku spełnianie jeszcze jednego ważnego warunku, jakim jest dwuletnie doświadczenie w księgowości.

Obecnie wszystkie kwestie związane z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych reguluje rozporządzenie ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 z późn. zm.). Od stycznia 2009 r. część przepisów w tym zakresie zostanie przeniesiona do ustawy o rachunkowości. Minister finansów wyda też nowe rozporządzenie. Jest to o tyle istotne, że np. zmieni się definicja doświadczenia w księgowości.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kandydaci przystępujący do egzaminu w ciągu pięciu godzin muszą odpowiedzieć na 160 pytań testowych jednokrotnego wyboru oraz rozwiązać trzy zadania sytuacyjne. W przypadku złej odpowiedzi odejmowany jest jeden punkt. Z kolei dobra odpowiedź to plus dwa punkty. Każde zadanie sytuacyjne daje możliwość uzyskania przez kandydata od zera do dziesięciu punktów.

Podstawą zaliczenia pracy jest uzyskanie co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów zarówno z zadań sytuacyjnych, jak i pytań testowych, czyli co najmniej 192 punktów z testu oraz co najmniej 18 punktów za rozwiązanie zadań sytuacyjnych.

Podczas egzaminu uczestnicy mogą korzystać z dowolnych ustaw bez komentarzy oraz z kalkulatorów, z wyjątkiem tych, które posiadają funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Zakres tematyczny egzaminu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W odróżnieniu od egzaminu na doradcę podatkowego ani zadania, ani pytania testowe nie są publikowane.

Wyniki egzaminu są ogłaszane w ciągu 21 dni od dnia jego przeprowadzenia. Dokładne informacje dotyczące sposobu ogłoszenia wyników oraz jego terminu określa przewodniczący komisji egzaminacyjnej w trakcie egzaminu. Podczas egzaminu warto zwrócić uwagę na ten fakt, ponieważ od dnia ogłoszenia wyników uczestnik w ciągu 14 dni może pisemnie odwołać się od wyniku egzaminu do komisji. Należy to uczynić za pośrednictwem departamentu rachunkowości Ministerstwa Finansów.

Na rozpatrzenie odwołania i powiadomienie uczestnika egzaminu o podjętym rozstrzygnięciu komisja egzaminacyjna ma 30 dni od dnia jego otrzymania.

TERMINY EGZAMINÓW

W 2008 roku egzamin odbędzie się jeszcze 26-27 września i 3-4 października w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku, ul. Kolorowa 13; tel. 0-22 779 20 40, wew. 4021 w godz. 8.00-15.30.

Podanie o zakwalifikowanie się do egzaminu należy składać nie później niż na 14 dni przed terminem egzaminu. Ponieważ limit osób przystępujących do egzaminu na każdy dzień wynosi 90 osób, o zakwalifikowaniu na poszczególne terminy decyduje kolejność wpływu podań.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama