REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stowarzyszenie będzie certyfikować księgowych

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2011 roku Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zamierza wydać pierwszy certyfikat dyplomowanego księgowego. Aby go otrzymać, kandydat będzie musiał przejść cztery etapy edukacji.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) wielokrotnie proponowało wprowadzenie do przepisów wymogu posiadania kwalifikacji przez osoby, które podpisują sprawozdanie finansowe. Ministerstwo uznało obecne wymogi za wystarczające. Jednak SKwP nie zrezygnowało z zamiaru certyfikacji księgowych?

Autopromocja

- Życie pokazało, że rola finansisty w firmie daje się podzielić na dwie funkcje: księgowych technicznych rejestrujących zdarzenia gospodarcze oraz menedżerów księgowych. Ci ostatni, opierając się na otrzymanych danych i historii operacji finansowych, potrafią prognozować przyszłość jednostki. Część krajów europejskich reguluje tę profesję przepisami państwowymi, niektóre zaś, jak np. Anglia, mają system certyfikatów opartych na zaufaniu rynku.

Czy stowarzyszenie zamierza wzorować się na rozwiązaniach międzynarodowych?

- Stowarzyszenie, jako członek IFAC, zobowiązane jest do przestrzegania jego wymogów. Jeden z warunków, określonych w Międzynarodowych Standardach Edukacyjnych, stanowi certyfikacja zawodu księgowego. Polega to nie tylko na jego zdobyciu, ale i na ustawicznym dokształcaniu. Zmiany przepisów prawnych, rozwój gospodarki, zmieniające się realia działalności wymuszają na księgowych ciągłą naukę.

Przy wydawaniu certyfikatu stowarzyszenie będzie współpracowało z ACCA, czy jest to odrębny projekt?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ACCA, podobnie jak stowarzyszenie, jest członkiem IFAC. Opieramy się zatem na tych samych zasadach - MES. Jednak uwarunkowania, w jakich działają nasze organizacje, różnią się, należy zatem uwzględniać specyfikę każdego kraju. W stowarzyszeniu powołano zespół, który opracował całą ścieżkę edukacyjną. Od podstaw zawodowych asystenta rachunkowości do zdobycia certyfikatu. Całość wiedzy, którą powinien uzyskać kandydat, podzielono na 16 modułów składających się na cztery stopnie kształcenia.

Ostatni z nich zakończy się egzaminem uprawniającym do uzyskania certyfikatu dyplomowanego księgowego. Ukończenie trzech wcześniejszych będzie honorowane dyplomami. Pierwszy stopień to księgowy asystent rachunkowości, drugi - samodzielny księgowy, trzeci - specjalista do spraw księgowości (główny księgowy) i ostatni, czwarty - dyplomowany księgowy.

Jakie kryteria należy spełnić, aby przystąpić do pierwszego etapu?

- Do tego kursu będzie mógł przystąpić każdy, kto chce zajmować się księgowością i ma minimum wykształcenie średnie. Na tym etapie kandydat uzyska wiedzę pozwalającą asystować księgowemu, m.in. pracować z dokumentami i wprowadzać je do systemu księgowego. Uzyska wiedzę na poziomie technika rachunkowości. Aby przystąpić do drugiego etapu, trzeba będzie mieć minimum wykształcenie średnie, zaliczony co najmniej rok praktyki zawodowej oraz opanowaną wiedzę i umiejętności z I stopnia.

Czy to oznacza, że warunkiem przystąpienia do tego etapu jest ukończenie I etapu?

- Nie. Wiedza może być potwierdzona również innym dokumentem, np. dyplomem wyższej uczelni. Można też przystąpić do testu sprawdzającego.

Kolejny etap to specjalista ds. rachunkowości - główny księgowy. Kto może przystąpić do tego kursu?

- Osoba, która posiada minimum dwuletnią praktykę zawodową, co najmniej wykształcenie średnie oraz wiedzę i umiejętności z zakresu I i II stopnia. To kryterium jest zgodne z wytycznymi IFAC. Również w tym wypadku wiedza może być potwierdzona m.in. dyplomem uczelni wyższej lub testem sprawdzającym. Zakres kompetencji możliwych do uzyskania na tym etapie jest bardzo duży. Zakładamy, że egzamin kończący III stopień będzie regulowany przez komisję egzaminacyjną stowarzyszenia.

 

Czy po zaliczeniu tego egzaminu można będzie się już ubiegać o tytuł dyplomowanego księgowego?

- W tym przypadku kandydat musi już legitymować się wykształceniem wyższym. Konieczna też będzie czteroletnia praktyka w księgowości, w tym dwa lata na samodzielnym stanowisku. Na tym etapie kandydat powinien zaliczyć wszystkie moduły niższych stopni. Chcemy również zawrzeć porozumienie z renomowanymi uczelniami, aby wprowadziły do toku kształcenia program zaproponowany przez stowarzyszenie. Dyskutowana jest także możliwość przystąpienia do czwartego etapu osób z uprawnieniami do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, gdyż nie wszystkie posiadają wyższe wykształcenie.

Stowarzyszenie od lat oferuje różnego rodzaju kursy. Czym nowa inicjatywa będzie się różniła od tego, co już jest dostępne w ofercie SKwP?

- Obecnie prowadzone kursy są na wysokim, uznanym przez rynek, poziomie, jednak program musi zostać rozszerzony, aby spełnić wymagania międzynarodowe. Pierwsze dwa stopnie certyfikacji obejmują niewielkie rozszerzenie, natomiast III już bardzo znaczące, a IV stopień jest zupełnie nowy. Ważne, by osoba legitymująca się naszym certyfikatem dawała gwarancję jakości swojej pracy.

Czy w przypadku nieetycznego postępowania również będzie odbierany certyfikat?

- Tak. Do stowarzyszenia napływają skargi na jakość świadczonych usług księgowych. Zazwyczaj nie dotyczą naszych członków, nie możemy zatem wszcząć postępowania dyscyplinarnego. Umożliwi to eliminowanie osób postępujących niewłaściwie, które, szkodząc klientom, odbierają zawodowi zaufanie. A księgowy to przecież zawód zaufania publicznego.

Kiedy zainteresowani będą mogli zacząć ubiegać się o tytuł dyplomowanego księgowego?

- Planujemy rozpocząć kształcenie i praktyki w 2009 roku, aby na XX Zjeździe SKwP w 2011 roku. pierwsi dyplomowani księgowi złożyli ślubowanie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Ryszard Gorycki ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Rozmawiała Agnieszka Pokojska

RYSZARD GORYCKI biegły rewident, przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej SKwP, przewodniczący zespołu ds. certyfikacji zawodu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA