REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank dylematów etycznych pomoże księgowym

Anna Karmańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dąży do podniesienia profesjonalizmu zawodowego swoich członków. Kodeks etyki zawodowej został już opracowany. Obecnie trwają prace na bankiem dylematów etycznych.

Prawo reguluje te obszary ludzkiej aktywności, które są możliwe do przewidzenia i nadają się do prawnego unormowania. Moralność tworzy podstawy życia i postępowania człowieka. Pierwszy standard etyczny stanowi przestrzeganie prawa, pierwszy, ale niejedyny. Prawo normatywne nie reguluje przecież szczegółowych zachowań i dlatego tak ważne jest prawo zwyczajowe, funkcjonujące w każdym społeczeństwie. Konkretyzacji i uszczegółowieniu norm ogólnych służą właśnie kodeksy postępowania etycznego. Precyzują zachowania w różnych obszarach aktywności człowieka, uwzględniając specyfikę danego zawodu.

Autopromocja

Kryzys moralny

Otaczająca nas rzeczywistość, której główną cechą staje się ostra konkurencja, od lat dostarcza przykładów postępującego kryzysu moralnego. Coraz częściej pracownicy mają do czynienia z dylematami etycznymi i niejednoznacznymi sytuacjami, w których sami muszą decydować, jak postąpić. Kodeksy etyczne pozwalają wybrać odpowiednią drogę, pomagają w podejmowaniu słusznych decyzji. Stają się w wielu sytuacjach przewodnikami właściwego zachowania.

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce opracowała w ubiegłym roku kodeks zawodowej etyki w rachunkowości, skierowany do szerokiego grona osób zajmujących się rachunkowością. Służy on propagowaniu zasad etycznego wykonywania tego zawodu oraz popularyzacji dobrych praktyk księgowych w świecie biznesu. Podkreśla niezależność zawodową osób zajmujących się rachunkowością. Ze społecznego punktu widzenia księgowy wykonuje zawód niezwykle ważny, dlatego musi spełniać wysokie wymagania: dysponować rozległą wiedzą i dużą praktyką, umieć twórczo myśleć i cieszyć się nienaganną opinią. Spełnienie tych warunków gwarantuje m.in. bezpieczeństwo na rynku gospodarczym. Kodeks także wskazuje na wagę kompetencji w tym zawodzie, wysoką jakość pracy, zachowanie tajemnicy zawodowej, odpowiedzialność za informacje finansowe oraz na ograniczenia w jego wykonywaniu.

Potrzebny profesjonalizm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tworzenie tych kodeksów wynika z silnej społecznie potrzeby dążenia do zawodowego profesjonalizmu, a zgodne z nimi postępowanie przyczynia się do przejrzystości działań zarówno pracodawców, jak i pracowników. Służy także podnoszeniu prestiżu zawodu i wzmacnia markę firmy na rynku. Etyczne działanie ułatwia wykonywanie zawodu oraz pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i podejmowaniu decyzji.

Nowa inicjatywa SKwP

Popularyzowaniu zasad etyki, a także pomaganiu w podejmowaniu właściwych decyzji w środowisku osób zajmujących się rachunkowością, w tym także studentów uczelni ekonomicznych ma służyć bank dylematów etycznych. Postanowiła go stworzyć Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego wychodząc z założenia, iż reguły postępowania najlepiej poznać na przykładach, zwłaszcza jeśli są to rzeczywiste sytuacje. Dzięki stworzonemu bankowi, obejmującemu analizy różnych przypadków, ma szansę bardziej rozbudzić się i upowszechnić świadomość etyczną wśród osób związanych z rachunkowością. Zjawiska i kontrowersyjne sytuacje gospodarcze przedstawione w dylematach umożliwią dokonanie samodzielnych osądów i pozwolą sprawdzić słuszność wybranego postępowania, bez ponoszenia konsekwencji błędnych decyzji. Analiza pokazanych przypadków to dobry sposób na kształtowanie umiejętności selekcji zagrożeń etycznych.

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego RN SKwP zwraca się zatem do wszystkich osób, którym bliski jest problem etyki w rachunkowości i które chciałyby osobiście przyczynić się do popularyzowania tej idei zarówno w nauczaniu akademickim, jak i w kształceniu zawodowym, z apelem o opracowanie dylematów etycznych. Szczegółowe informacje dotyczące formy i sposobu przesyłania analiz przypadku znajdują się na stronie www.skwp.pl.

Anna Karmańska

dr hab. prof. SGH, przewodnicząca Komisji Profesjonalizmu Zawodu Księgowego RN SKwP

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA