REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycena musi uwzględnić inflację

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jednostka przechodząca na standardy międzynarodowe posiada rzeczowe aktywa trwałe nabyte przed 1997 rokiem, przy wycenie trzeba uwzględnić skutki inflacji.

Spółki, które przechodzą z ustawy o rachunkowości na Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej, w praktyce mogą borykać się z wieloma problemami.

Autopromocja

Piotr Waliński, dyrektor ds. Badań Sprawozdań Finansowych w PricewaterhouseCoopers przyznaje, że występują one często w obszarze rzeczowych aktywów trwałych. Jednym z problemów jest ustale- nie zakładanego kosztu (ceny nabycia) na dzień przejścia na Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF).

- Jeżeli w jednostce występują rzeczowe aktywa trwałe nabyte przed 1997 rokiem, a suma ich wartości netto na dzień zastosowania MSSF jest istotna, konieczne jest ustalenie ich nowej ceny nabycia, uwzględniającej skutki hiperinflacji. Przy czym przyjmuje się, że hiperinflacja w Polsce występowała do 1996 roku - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia, że nową cenę nabycia zwaną zakładanym kosztem można ustalić na podstawie wyceny wg wartości godziwej lub przeszacowania odzwierciedlającego zmiany w indeksie cen. W przedsiębiorst- wach o dużej liczbie środków trwałych (na przykład dystrybucja energii) ustalenie zakładanego kosztu może być bardzo pracochłonne.

Problemy przy wdrażaniu MSSF dotyczą również prowadzenia działalności w specjalnych strefach ekonomicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tomasz Zielke, biegły rewident z PricewaterhouseCoopers podkreśla, że spółki, które działają w takich strefach, wdrażając MSSF, powinny między innymi dokonać wyceny przyznanego im zwolnienia podatkowego, pozostającego do wykorzystania w przyszłości.

- Wynika to bezpośrednio z postanowień MSR 12, zgodnie z którym aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się na ujemne różnice przejściowe między wartością księgową a podatkową aktywów i pasywów, możliwe do odliczenia straty podatkowe oraz niewykorzystane ulgi podatkowe - twierdzi nasz rozmówca.

Wyjaśnia również, że wysokość ulg podatkowych z tytułu działalności w specjalnych strefach ekonomicznych przede wszystkim uzależniona jest od wysokości poniesionych nakładów inwestycyjnych, określonych odpowiednią umową. Limit odliczeń tych nakładów od podstawy opodatkowania stanowi przyznany kredyt podatkowy.

- Na jego niewykorzystaną część tworzone powinny być aktywa w zakresie, w którym jest prawdopodobne, że będzie dostępny przyszły dochód do opodatkowania, od którego będzie można w przyszłości odpisać niewykorzystane ulgi podatkowe - dodaje Tomasz Zielke.

Jak twierdzi ekspert dla odmiany, zgodnie z ustawą o rachunkowości, uwzględniając zasadę ostrożnej wyceny, aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego tworzy się wyłącznie na ujemne różnice przejściowe oraz straty.

Warto zwrócić uwagę na problemy ujmowania prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Według Piotra Serbińskiego, biegłego rewidenta z PricewaterhouseCoopers, wdrażając MSSF należy zwrócić uwagę na inne niż w polskich zasadach rachunkowości uregulowania w odniesieniu do prawa wieczystego użytkowania gruntów.

- Zgodnie z ustawą o rachunkowości ujmuje się je analogicznie jak grunty własne, niepodlegające amortyzacji, prezentowane jako środki trwałe lub inwestycje w nieruchomości - wyjaśnia nasz rozmówca.

Zgodnie z międzynarodowymi standardami, biorąc pod uwagę treść ekonomiczną oraz postanowienia MSR 17 i MSR 40, prawo wieczystego użytkowania powinno być prezentowane jako leasing.

- Operacyjny - gdy przedmiotem prawa jest grunt użytkowany na własne potrzeby - twierdzi ekspert.

Dodaje, że w takiej sytuacji koszt historyczny nabycia ujmuje się jako rozliczenie międzyokresowe czynne, rozliczane przez okres, na jaki prawo to zostało przyznane; opłaty za użytkowanie stanowią zaś koszt okresu, którego dotyczą.

Z kolei jako leasing finansowy - gdy przedmiotem prawa jest grunt stanowiący nieruchomość inwestycyjną.

Piotr Serbiński podkreśla, że w takim przypadku prawo początkowo ujmuje się w korespondencji ze zobowiązaniem leasingowym w wartości godziwej gruntu bądź też w bieżącej wartości sumy opłat z tytułu użytkowania, zależnie od tego, która z nich jest niższa. W kolejnych okresach prawo wycenia się analogicznie jak nieruchomości inwestycyjne, najczęściej przeszacowując do wartości godziwej.

Ważne!

Prawo wieczystego użytkowania gruntu zgodnie z MSSF powinno być prezentowane jako leasing: operacyjny - gdy przedmiotem prawa jest grunt użytkowany na własne potrzeby lub finansowy - gdy przedmiotem prawa jest grunt stanowiący nieruchomość inwestycyjną

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA