REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać sprawozdanie finansowe regulowane w MSR nr 1 - rachunek zysków i strat

Jakub Kornacki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rachunek zysków i strat jest elementem składowym sprawozdania finansowego, który również został uregulowanym w MSR nr 1.

Zarówno przy sporządzaniu bilansu, jak i rachunku zysków i strat należy uwzględniać podstawowe zasady rachunkowości. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 1 nie narzuca obowiązkowego układu i treści rachunku zysków i strat. Zawiera jedynie minimalne wymagania w zakresie wykazania kosztów i przychód. Podaje też podział, w którym powinny być one ujęte w danym okresie rozliczeniowym.

Autopromocja

Minimalny zakres pozycji wykazanych w rachunku zysków i strat:

• przychody,

• koszty finansowe,

• udział w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych zgodnie z metodą praw własności,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• obciążenia z tytułu podatków,

• suma kwot z tytułu:

- zysku lub straty po opodatkowaniu dotyczących działalności zaniechanej oraz

- zysku lub straty po opodatkowaniu powstałych przy wycenie do wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży aktywów lub grupy aktywów związanych z działalnością zaniechaną,

- zysku lub straty.

Wymienione pozycje należy wykazać w podziale:

• zysk lub strata dotycząca udziałów mniejszości,

• zysk lub strata przypadająca udziałowcom jednostki dominującej.

Lista wymaganych pozycji jest dość ogólna. Niemniej należy pamiętać, że jest to wymagane minimum informacyjne, co nie wyklucza bardziej szczegółowego ujawniania poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat zarówno w samym sprawozdaniu, jak i w formie dodatkowych zestawień i wyjaśnień. Z drugiej strony brak szczegółowego narzucenia formy sprawozdania zezwala na pewną elastyczność w prezentacji skutków działań danej jednostki, które bardzo często są różne i niepowtarzalne. Ustawa o rachunkowości nie daje takiej możliwości. Na podstawie zapisu informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż określona w załącznikach do ustawy, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki.

Metody prezentacji kosztów

Rachunek zysków i strat można sporządzić:

• w układzie porównawczym (rodzajowym) lub

• w układzie kalkulacyjnym.

Metoda porównawcza polega na grupowaniu kosztów w układzie rodzajowym, np. amortyzacja, zużycie materiałów, wynagrodzenia, usługi obce. Metodę tę łatwo stosować, gdy nie ma konieczności rozliczania kosztów na poszczególne działy/jednostki w danym przedsiębiorstwie. Jest ona bardziej powszechna w jednostkach, w których ewidencję kosztów prowadzi się tylko w zespole 4.

Tabela 1. Rachunek zysków i strat w układzie rodzajowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: § 91 MSR nr 1.

W powyższym zestawieniu zmiana stanu zapasów znalazła się w pozycji kosztowej. Oznacza to, że nastąpiło zmniejszenie stanu zapasów wytworzonych w poprzednim okresie sprawozdawczym. Zmniejszenie stanu zapasów powiększa w tym przypadku koszty uzyskanych przychodów, gdyż koszty rodzajowe dotyczą produkcji wytworzonej w danym okresie. Koszt wytworzenia produkcji ubiegłorocznej powinien być natomiast ujęty jako koszt zmniejszenia stanu zapasów. Analogicznie wzrost stanu zapasów pomniejszałby łączne koszty danego okresu.

Metoda kalkulacyjna polega na sporządzeniu kosztów w układzie funkcjonalnym lub „kosztu własnego sprzedaży”. Według tej metody koszty należy klasyfikować zgodnie z przyporządkowaniem do działu/rodzaju działalności jako koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów lub jako koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. Minimalnym wymogiem jest oddzielne od innych kosztów ujawnienie kosztu własnego sprzedaży. Taka klasyfikacja kosztów jest bardziej przydatna z punktu widzenia rachunku kosztów, dzięki któremu można precyzyjnie określić koszty uzyskanych przychodów w stosunku do produkcji sprzedanej. Niemniej jednak sama alokacja kosztów często bywa subiektywna i jest bardziej pracochłonna. Jednostki produkcyjne powinny jednak stosować tę metodę, ponieważ lepiej odzwierciedla ona ich działalność. Aby szybko i skutecznie można było sporządzić rachunek zysków i strat w formie kalkulacyjnej, ewidencja kosztów powinna się odbywać na kontach zarówno zespołu 4, jak i zespołu 5.

Tabela 2. Rachunek zysków i strat w układzie kalkulacyjnym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli dana jednostka wybierze kalkulacyjną metodę prezentacji kosztów, to zgodnie z zaleceniem MSR nr 1 dodatkowo powinna ujawniać informację na temat kosztów w układzie porównawczym, np. amortyzację, wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników.

Taki wymóg stawia też ustawa o rachunkowości. W części „Dodatkowe informacje i objaśnienia” jednostki sporządzające rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym powinny wykazać dane o kosztach wytworzenia produktów na własne potrzeby oraz o kosztach rodzajowych. Dlatego też nie zaleca się prowadzenia ewidencji kosztów tylko na kontach zespołu 5.

Tabela 3. Rachunek zysków i strat

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Informacja dodatkowa: liczba akcji zwykłych - 100 000 000 szt.

Tabela 4. Wskaźniki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W zestawieniu zmian w kapitale własnym jednostki prezentują odpowiednie pozycje wynikające z rachunku zysków i strat. Są to następujące informacje:

• wynik finansowy netto za dany okres,

• szczegółowe pozycje przychodów i kosztów za okres, które zgodnie z wymogami innych standardów lub interpretacji ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym,

• całkowite przychody i koszty za okres, wyodrębniające całkowite kwoty przypadające udziałowcom jednostki dominującej i udziałowcom mniejszościowym,

• dla każdego składnika kapitału własnego wpływ zmian zasad rachunkowości i korekt błędów.

Z reguły wszystkie przychody i koszty są prezentowane w rachunku zysków i strat, a ich suma poprzez wynik finansowy staje się elementem kapitałów własnych.

Jednak są pewne pozycje, które zgodnie z innymi standardami lub interpretacjami zaliczane są bezpośrednio do kapitałów własnych i nie przechodzą przez rachunek zysków i strat.

Do takich pozycji należą m.in. zwiększenia i zmniejszenia z tytułu przeszacowania, niektóre różnice kursowe, zyski i straty z tytułu aktualizacji wyceny aktywów finansowych przeznaczonych do sprzedaży wraz z odpowiednio związanymi z nimi kwotami bieżącego i odroczonego podatku dochodowego.

UWAGA

Należy pamiętać, że zgodnie z MSR nr 1 jednostka nie może wykazać żadnych pozycji przychodowych i kosztowych jako pozycji nadzwyczajnych zarówno w rachunku zysków i strat, jak i w informacji dodatkowej.

UWAGA

W rachunku zysków i strat lub w zestawieniu zmian w kapitale bądź w informacji dodatkowej jednostki powinny ujawnić kwotę dywidendy przyznanej udziałowcom (akcjonariuszom) w ciągu roku obrotowego oraz kwotę dywidendy przypadającą na jedną akcję.

• § 78-97 MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdania finansowego”

Jakub Kornacki

specjalista ds. rachunkowości zarządczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA