REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wykorzystać sprawozdanie finansowe regulowane w MSR nr 1 - rachunek zysków i strat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jakub Kornacki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rachunek zysków i strat jest elementem składowym sprawozdania finansowego, który również został uregulowanym w MSR nr 1.

Zarówno przy sporządzaniu bilansu, jak i rachunku zysków i strat należy uwzględniać podstawowe zasady rachunkowości. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 1 nie narzuca obowiązkowego układu i treści rachunku zysków i strat. Zawiera jedynie minimalne wymagania w zakresie wykazania kosztów i przychód. Podaje też podział, w którym powinny być one ujęte w danym okresie rozliczeniowym.

REKLAMA

Autopromocja

Minimalny zakres pozycji wykazanych w rachunku zysków i strat:

• przychody,

• koszty finansowe,

• udział w zyskach i stratach jednostek stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięć rozliczanych zgodnie z metodą praw własności,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• obciążenia z tytułu podatków,

• suma kwot z tytułu:

- zysku lub straty po opodatkowaniu dotyczących działalności zaniechanej oraz

- zysku lub straty po opodatkowaniu powstałych przy wycenie do wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży aktywów lub grupy aktywów związanych z działalnością zaniechaną,

- zysku lub straty.

Wymienione pozycje należy wykazać w podziale:

• zysk lub strata dotycząca udziałów mniejszości,

• zysk lub strata przypadająca udziałowcom jednostki dominującej.

Lista wymaganych pozycji jest dość ogólna. Niemniej należy pamiętać, że jest to wymagane minimum informacyjne, co nie wyklucza bardziej szczegółowego ujawniania poszczególnych pozycji rachunku zysków i strat zarówno w samym sprawozdaniu, jak i w formie dodatkowych zestawień i wyjaśnień. Z drugiej strony brak szczegółowego narzucenia formy sprawozdania zezwala na pewną elastyczność w prezentacji skutków działań danej jednostki, które bardzo często są różne i niepowtarzalne. Ustawa o rachunkowości nie daje takiej możliwości. Na podstawie zapisu informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym mogą być wykazywane ze szczegółowością większą niż określona w załącznikach do ustawy, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki.

Metody prezentacji kosztów

Rachunek zysków i strat można sporządzić:

• w układzie porównawczym (rodzajowym) lub

• w układzie kalkulacyjnym.

Metoda porównawcza polega na grupowaniu kosztów w układzie rodzajowym, np. amortyzacja, zużycie materiałów, wynagrodzenia, usługi obce. Metodę tę łatwo stosować, gdy nie ma konieczności rozliczania kosztów na poszczególne działy/jednostki w danym przedsiębiorstwie. Jest ona bardziej powszechna w jednostkach, w których ewidencję kosztów prowadzi się tylko w zespole 4.

Tabela 1. Rachunek zysków i strat w układzie rodzajowym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: § 91 MSR nr 1.

REKLAMA

W powyższym zestawieniu zmiana stanu zapasów znalazła się w pozycji kosztowej. Oznacza to, że nastąpiło zmniejszenie stanu zapasów wytworzonych w poprzednim okresie sprawozdawczym. Zmniejszenie stanu zapasów powiększa w tym przypadku koszty uzyskanych przychodów, gdyż koszty rodzajowe dotyczą produkcji wytworzonej w danym okresie. Koszt wytworzenia produkcji ubiegłorocznej powinien być natomiast ujęty jako koszt zmniejszenia stanu zapasów. Analogicznie wzrost stanu zapasów pomniejszałby łączne koszty danego okresu.

Metoda kalkulacyjna polega na sporządzeniu kosztów w układzie funkcjonalnym lub „kosztu własnego sprzedaży”. Według tej metody koszty należy klasyfikować zgodnie z przyporządkowaniem do działu/rodzaju działalności jako koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów lub jako koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. Minimalnym wymogiem jest oddzielne od innych kosztów ujawnienie kosztu własnego sprzedaży. Taka klasyfikacja kosztów jest bardziej przydatna z punktu widzenia rachunku kosztów, dzięki któremu można precyzyjnie określić koszty uzyskanych przychodów w stosunku do produkcji sprzedanej. Niemniej jednak sama alokacja kosztów często bywa subiektywna i jest bardziej pracochłonna. Jednostki produkcyjne powinny jednak stosować tę metodę, ponieważ lepiej odzwierciedla ona ich działalność. Aby szybko i skutecznie można było sporządzić rachunek zysków i strat w formie kalkulacyjnej, ewidencja kosztów powinna się odbywać na kontach zarówno zespołu 4, jak i zespołu 5.

Tabela 2. Rachunek zysków i strat w układzie kalkulacyjnym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli dana jednostka wybierze kalkulacyjną metodę prezentacji kosztów, to zgodnie z zaleceniem MSR nr 1 dodatkowo powinna ujawniać informację na temat kosztów w układzie porównawczym, np. amortyzację, wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników.

Taki wymóg stawia też ustawa o rachunkowości. W części „Dodatkowe informacje i objaśnienia” jednostki sporządzające rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym powinny wykazać dane o kosztach wytworzenia produktów na własne potrzeby oraz o kosztach rodzajowych. Dlatego też nie zaleca się prowadzenia ewidencji kosztów tylko na kontach zespołu 5.

Tabela 3. Rachunek zysków i strat

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Informacja dodatkowa: liczba akcji zwykłych - 100 000 000 szt.

Tabela 4. Wskaźniki

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W zestawieniu zmian w kapitale własnym jednostki prezentują odpowiednie pozycje wynikające z rachunku zysków i strat. Są to następujące informacje:

• wynik finansowy netto za dany okres,

• szczegółowe pozycje przychodów i kosztów za okres, które zgodnie z wymogami innych standardów lub interpretacji ujmuje się bezpośrednio w kapitale własnym,

• całkowite przychody i koszty za okres, wyodrębniające całkowite kwoty przypadające udziałowcom jednostki dominującej i udziałowcom mniejszościowym,

• dla każdego składnika kapitału własnego wpływ zmian zasad rachunkowości i korekt błędów.

Z reguły wszystkie przychody i koszty są prezentowane w rachunku zysków i strat, a ich suma poprzez wynik finansowy staje się elementem kapitałów własnych.

Jednak są pewne pozycje, które zgodnie z innymi standardami lub interpretacjami zaliczane są bezpośrednio do kapitałów własnych i nie przechodzą przez rachunek zysków i strat.

Do takich pozycji należą m.in. zwiększenia i zmniejszenia z tytułu przeszacowania, niektóre różnice kursowe, zyski i straty z tytułu aktualizacji wyceny aktywów finansowych przeznaczonych do sprzedaży wraz z odpowiednio związanymi z nimi kwotami bieżącego i odroczonego podatku dochodowego.

UWAGA

Należy pamiętać, że zgodnie z MSR nr 1 jednostka nie może wykazać żadnych pozycji przychodowych i kosztowych jako pozycji nadzwyczajnych zarówno w rachunku zysków i strat, jak i w informacji dodatkowej.

UWAGA

W rachunku zysków i strat lub w zestawieniu zmian w kapitale bądź w informacji dodatkowej jednostki powinny ujawnić kwotę dywidendy przyznanej udziałowcom (akcjonariuszom) w ciągu roku obrotowego oraz kwotę dywidendy przypadającą na jedną akcję.

• § 78-97 MSR nr 1 „Prezentacja sprawozdania finansowego”

Jakub Kornacki

specjalista ds. rachunkowości zarządczej

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

REKLAMA

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

REKLAMA