Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienią się zasady ewidencji połączenia spółek

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS
Zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości nałożą na spółki obowiązek ewidencjonowania w księgach rachunkowych w wartości godziwej aktywów i zobowiązań warunkowych związanych z transakcją zakupu udziałów.

Na początku roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zatwierdziła zmiany w dwóch standardach: Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 3 - Połączenie przedsiębiorstw i Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 27 - Skonsolidowane sprawozdania finansowe. Nowe regulacje wejdą w życie w połowie 2009 r., jednak wcześniej muszą być zatwierdzone przez Unię Europejską.

Wybór zasad rozliczenia połączenia

Krzysztof Gmur, starszy menedżer w dziale audytu PricewaterhouseCoopers, twierdzi, że jedną z kluczowych zmian w MSSF 3 jest ujęcie początkowe, tj. na dzień transakcji, udziałów niesprawujących kontroli (NCI; ang. Non-Controlling Interest), obecnie zwanych udziałami mniejszości. Nowy standard pozostawia możliwość wyboru polityki rachunkowości w tym zakresie; tzn. pozwala przy początkowym ujęciu NCI zastosować kwotę przypadających nań wartości godziwej aktywów netto nabytej jednostki zależnej lub wartość godziwą udziałów przez nich posiadanych.

- Pierwsze podejście jest obecnie stosowaną zasadą rachunkowości dla udziałów mniejszości i nie wpłynie w żaden sposób na sprawozdania finansowe jednostek. Natomiast drugie będzie skutkować wykazaniem wartości firmy obejmującej także część przypadającą na NCI w aktywach - twierdzi nasz rozmówca.

Przykładowo jednostka A nabyła 80 proc. spółki B za 800 jednostek (j.). Wartość godziwa aktywów netto na dzień transakcji wyniosła 900 j.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert wyjaśnia, że ujęcie udziałów niesprawujących kontroli (NCI) według udziału w aktywach netto jednostki zależnej będzie przebiegało w następujący sposób: NCI (20 proc x 900)180 j., wartość firmy (800 - 80 proc. x 900) 80 j., aktywa netto 900 j.

Z kolei ujęcie NCI według wartości godziwej posiadanych udziałów: NCI (20 proc. / (800 / 80 proc.)) = 200 j., ujęte aktywa netto - 900 j., wartość firmy (NCI + cena nabycia udziałów minus ujęte aktywa netto (200 + 800 - 900) 100 j.

Jak twierdzi Krzysztof Gmur, zastosowanie zasady polegającej na ujęciu NCI według wartości godziwej będzie skutkować zwykle ujęciem większej kwoty w postaci wartości firmy. Należy zwrócić uwagę, że nowe podejście księgowe do NCI uprości dokonywanie testu na utratę wartości „wartości firmy” wymaganą przez MSR 36 - Utrata wartości aktywów.

Udziały niesprawujące kontroli

Natomiast Marek Muc, konsultant w dziale audytu PricewaterhouseCoopers, wskazuje że zmiany w MSR 27 wprowadziły nowy sposób ujęcia transakcji nabycia i sprzedaży udziałów w spółkach zależnych, które nastąpiły już po uzyskaniu kontroli. Zgodnie z nowym podejściem, wszelkie zmiany wielkości udziału w jednostce zależnej, które nie skutkują utratą możliwości sprawowania kontroli, muszą być traktowane w całości jako transakcja kapitałowa. Według eksperta skutkiem tej zmiany będzie to, że zakup/sprzedaż udziałów w jednostce zależnej (od momentu uzyskania nad nią kontroli) nie będą mieć wpływu ani na wynik finansowy, ani na wartość firmy. Zamiast tego różnica pomiędzy zmianą wielkości udziałów niesprawujących kontroli (dawniej udziałów mniejszości), a kosztem ich nabycia w całości wpłynie na wartość bilansową udziałów przypadających jednostce dominującej.

Wycena w wartości godziwej

Marek Muc zwraca również uwagę na zasadniczą zmianę terminologii wprowadzoną przez nowelizację MSR 27. Mianowicie termin udziały mniejszości (ang. minority interest) zastąpiono określeniem udziały niesprawujące kontroli (ang. non-controlling interest). Zmiana nazewnictwa podkreśla istotę ekonomiczną tej grupy udziałów. Chodzi bowiem o to, że w pewnych okolicznościach (np. odpowiednie zapisy w statucie spółki) to udziałowcy mniejszościowi sprawują kontrolę nad jednostką, a to możliwość sprawowania kontroli stanowi o kształcie grupy kapitałowej. Dlatego też nazwa udziały niesprawujące kontroli zdecydowanie lepiej oddaje sens tego składnika kapitałów własnych i nie zawsze musi oznaczać udziałowców mniejszościowych.

Z kolei Roger Romański, menedżer w dziale audytu PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że zmodyfikowany standard MSSF 3 nakłada obowiązek rozpoznawania w wartości godziwej aktywów i zobowiązań warunkowych związanych z transakcją zakupu udziałów. Rozpoznawanie w wartości godziwej będzie dotyczyć również aktywów i zobowiązań warunkowych.

- Jako zapłatę warunkową standard definiuje zobowiązanie kupującego do przekazania dodatkowych aktywów lub własnych instrumentów kapitałowych do poprzedniego właściciela przejętej spółki, w przypadku spełnienia określonych warunków. Zapłata warunkowa może również dawać przejmującemu prawo do zwrotu poprzednio zapłaconej kwoty, jeżeli określone warunki są spełnione - twierdzi nasz rozmówca.

Według eksperta wszelkie kwoty zapłaty warunkowej będą musiały zostać wycenione w wartości godziwej i rozpoznane w sprawozdaniu finansowym jako część zapłaty za przejmowaną spółkę. Późniejsze zmiany wartości zapłaty warunkowej będą wykazywane w rachunku wyników.

Roger Romański wyjaśnia, że informacje odnośnie do zapłaty warunkowej powinny zostać ujawnione w sprawozdaniu finansowym spółki przejmującej.

POŁĄCZENIE JEDNOSTEK

Spółka B wyemitowała w przeszłości 100 akcji o takich samych prawach.

- Styczeń 2006 r. - spółka A nabyła 10 proc. akcji spółki B za 100 jednostek (j.);

- Grudzień 2009 r. - spółka A nabyła 50 proc. akcji spółki B za 800 j. płatne gotówką w dniu transakcji oraz dodatkowe 300 j., jeżeli spełniony zostanie w przyszłości określony warunek w postaci wzrostu przychodów. Wartość godziwa płatności warunkowej na dzień transakcji wynosi 200 j.

Koszt transakcji nabycia wyniósł 50 j.

Wartość godziwa aktywów netto spółki B wynosi 1500 j. Aktywa netto nie obejmują aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu strat podatkowych, gdyż na dzień przejęcia uznano, że nie są one możliwe do odzyskania.

Na koniec 2010 roku oszacowano, że możliwe są do wykorzystania straty podatkowe w wysokości 500 j. (stawka podatku 20 proc.) oraz cena do zapłacenia za akcje spółki B wzrośnie o 100 j. w związku ze wzrostem przychodów powyżej określonego limitu.

Spółka stosuje model wyceny udziałów niereprezentujących kontroli według wartości godziwej.

• wartość godziwa jednego udziału:1000 / 50 akcji = 20 j.

• wartość firmy jako różnica pomiędzy wartością godziwą wszystkich akcji spółki B a jej zidentyfikowanymi aktywami netto według wartości godziwej: 100 akcji x 20 - 1500 = 500 j.

• przeszacowanie akcji w spółce B nabytych w styczniu 2006 r.: 10 akcji x 20 - 100 = 100 j.

Ujęcie księgowe w konsolidacji na dzień połączenia:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany szacunków co do możliwości odzyskania strat podatkowych oraz dodatkowej zapłaty nabytych udziałów zostaną ujęte w rachunku zysków i strat 2010 roku.

Przykład przygotował Krzysztof Gmur

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Reklama
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ryzyko podatkowe można ubezpieczyć. W jakim zakresie?

  Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi. 

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.

  Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik 7 czerwca 2023 r.

  ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.

  Dywidenda rzeczowa - skutki podatkowe w CIT po stronie spółki wypłacającej dywidendę

  Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?

  Slim VAT 3 - Kawa z INFORLEX 13 czerwca 2023 r.

  Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.

  Fiskus chce wiedzieć kto sprzedaje towary i usługi w internecie a nie płaci podatków. Wdrożenie dyrektywy DAC7 od 1 września 2023 r.

  Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. 

  Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

  Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem?

  Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.

  Czy drobny producent wina ma obowiązek stosowania e-SAD?

  W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.

  Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego 2023

  To dziś już dziś! Międzynarodowy Dzień Księgowego. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i zaangażowanie i za to, że zawsze można na Was liczyć. Zapraszamy do galerii pełnej humoru. 

  Księgowość nie jest nudna! Żarty prosto z biur rachunkowych

  Nie ustajemy w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Księgowego. Następna porcja humoru jest już gotowa. Zapraszamy!
   

  Kaucja za butelki plastikowe, szklane i puszki od 2025 roku. Ile wyniesie?

  6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.

  Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

  Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

  Liczy się humor, czyli księgowy też człowiek!

  U nas Międzynarodowy Dzień Księgowego trwa cały tydzień! Kolejny zestaw żartów prosto od księgowych już na Was czeka!

  Nowelizacja SLIM VAT 3 to także zmiany w PIT, wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn i odroczenie obowiązku wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT

  W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.

  Księgowość to fundament rozwoju firmy

  Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

  800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa". Historyjka napisana przez ChatGPT

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!

  Przelewy bankowe w Boże Ciało 2023 i długi weekend 8-11 czerwca

  Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?

  Księgowość na wesoło. Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego

  Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!

  WIRON stosowany do prefinansowania PROW 2014-2020 od 1 września 2023 r.

  Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Od początku 2023 roku spadają wskaźniki WIBOR i WIRON. Co dalej?

  Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.

  Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

  Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

  Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

  Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

  Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

  Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.