Zobowiązania warunkowe trzeba ujawniać
REKLAMA
REKLAMA
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów dostępny jest już krajowy standard rachunkowości nr 6 - Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe w wersji skierowanej do publikacji w Dzienniku Urzędowym ministra finansów.
REKLAMA
Tworząc sprawozdania finansowe za 2008 rok, księgowi mogą już skorzystać z rozwiązań w nim zawartych.
Ewidencja zobowiązań
Warto zwrócić uwagę na wyjaśnienia dotyczące zdarzeń warunkowych. Z takimi zobowiązaniami mamy do czynienia, jeżeli powstanie obowiązku wykonania świadczeń uzależnione jest od zaistnienia określonych zdarzeń. Przykładowo w przypadku poręczenia wekslowego. Według KSR nr 6 w przypadku gdy jednostka podlega odpowiedzialności solidarnej, ta część obowiązku, która może nie zostać wypełniona przez strony trzecie, jest traktowana jako zobowiązanie warunkowe.
Nie są one jednak ujmowane w ewidencji bilansowej.
Nowy standard wskazuje, że nie rzadziej niż na dzień bilansowy należy zweryfikować, czy konieczność wypłaty środków stała się prawdopodobna. Mogą bowiem zmienić się okoliczności towarzyszące podejmowaniu decyzji o ujawnieniu zobowiązania warunkowego. Jeśli stanie się prawdopodobne, że zaistnieje konieczność wypłaty środków w związku z pozycją potraktowaną jako zobowiązanie warunkowe, to należy utworzyć rezerwę. Wykazuje się ją w księgach i sprawozdaniu finansowym tego okresu, w którym nastąpiła zmiana prawdopodobieństwa.
Ujęcie w sprawozdaniu
Jak natomiast w sprawozdaniu finansowym ujmować zobowiązania warunkowe. Standard wyjaśnia, że jeżeli możliwość wypływu środków z tytułu wypełnienia obowiązku nie jest znikoma, należy ujawnić dane o stanie zobowiązań warunkowych w informacji dodatkowej. Do każdego tego rodzaju zobowiązania spółki muszą podać krótki opis charakteru takiego zobowiązania warunkowego oraz:
• szacunkową kwotę jego skutków finansowych,
• przesłanki świadczące o istnieniu niepewności co do kwoty lub terminu wypływu środków,
• możliwości uzyskania zwrotów.
Zgodnie z pkt 5.5. KSR nr 6 jeśli rezerwa i zobowiązanie warunkowe wynikają z tych samych okoliczności, konieczne jest ujawnienie informacji w sposób odzwierciedlający powiązanie między nimi.
Obowiązek dokonywania ujawnień zanika natomiast jeżeli:
• zostanie utworzona rezerwa po ponownym zweryfikowaniu kryteriów,
• powstanie zobowiązanie wynikające z okoliczności, dla których ujawniono zobowiązanie warunkowe lub
• ustanie obecnego lub możliwego obowiązku.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rozliczenie zobowiązań warunkowych
AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat