Odsetki powiększą wartość aktywów
REKLAMA
REKLAMA
Międzynarodowy Standard Rachunkowości 23 - Koszty finansowania zewnętrznego uległ zmianie. Nowe rozwiązania należy zastosować w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2009 r. i później.
REKLAMA
Jak wyjaśnia Radomił Maślak, dyrektor w PricewaterhouseCoopers, obecnie spółki mają możliwość wyboru sposobu księgowania kosztów odsetek, różnic kursowych czy też innych kosztów finansowania związanych z przygotowaniem lub wytworzeniem aktywów. Mogą je ujmować bezpośrednio w rachunku zysków i strat lub też alternatywnie w wartości początkowej aktywa.
- Według nowych zasad wszystkie koszty finansowania zewnętrznego powinny być ujmowane (kapitalizowane) w wartości początkowej aktywa, jeśli spełnione są określone warunki kapitalizacji - wskazuje nasz rozmówca.
Dodaje również, że choć na pierwszy rzut oka zasady zmienionego MSR 23 wyglądają podobnie do polskich przepisów o rachunkowości, w szczegółach występują istotne różnice. Przykładowo, zgodnie z ustawą o rachunkowości, w wartości początkowej aktywa uwzględnione zostaną wszystkie różnice kursowe związane z obsługą zobowiązań zaciągniętych dla sfinansowania procesu przygotowania aktywa, natomiast MSR 23 zezwala na kapitalizację różnic kursowych tylko w takim stopniu, w jakim stanowi on korektę kosztu odsetek. W praktyce poprawne zastosowanie tej zasady wymaga od przedsiębiorstwa dużej dozy osądu a w wielu wypadkach - skomplikowanych obliczeń.
Innym istotnym założeniem MSR 23 - według Radomiła Maślaka - jest to, że zadłużenie zewnętrzne w pierwszej kolejności finansuje nakłady inwestycyjne na wytworzenie aktywów, a dopiero później działalność operacyjną. Stąd, nawet jeśli spółka posiada jedynie kredyty o ogólnym przeznaczeniu, koszty związane z obsługą tych zobowiązań powinny zostać uwzględnione przede wszystkim w wartości wytworzonych aktywów. Metodologia naliczania kosztów w tym wypadku znacznie się różni od metody kapitalizacji kosztów dotyczących kredytów celowych (inwestycyjnych).
Ekspert z PricewaterhouseCoopers podkreśla również, że przygotowując się do procesu wdrożenia zmian, należy pamiętać, że nowa polityka rachunkowości może mieć istotny wpływ na przyszły wynik finansowy przedsiębiorstwa. Stąd konieczne jest uwzględnienie jej w procesie budżetowania na lata następne.
AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat