REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy stosowaniu nowej ustawy akcyzowej firmy mogą mieć problemy

REKLAMA

Rozmawiamy z JOANNĄ STAWOWSKĄ, partnerem w Deloitte Doradztwo Podatkowe - Od niedzieli przedsiębiorcy będą musieli stosować nową ustawę o podatku akcyzowym. Wiele regulacji może przysporzyć podatnikom praktycznych problemów.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

1 marca 2009 r. wchodzi w życie nowa ustawa o podatku akcyzowym. Jakie fundamentalne zmiany czekają przedsiębiorców?

- Wydaje się, że najbardziej zasadnicze zmiany dotkną branżę energetyczną. Zmienia się bowiem moment, w którym akcyza staje się wymagalna i obowiązek rozliczania akcyzy przechodzi co do zasady z producentów na podmioty dostarczające energię elektryczną do odbiorców końcowych, tzw. dystrybutorzy w rozumieniu przepisów akcyzowych. Podmioty te staną się więc podatnikami akcyzy. Producenci nadal będą zobligowani do deklarowania i płacenia akcyzy na zużyciach własnych oraz w przypadku sprzedaży energii do odbiorców końcowych.

Odbiorca końcowy został zdefiniowany jako podmiot nieposiadający koncesji na obrót, przesyłanie, wytwarzanie lub dystrybucję energii. W konsekwencji zarówno dystrybutorzy, jak i producenci będą zobligowani do weryfikacji, czy podmioty, którym sprzedają energię, posiadają jedną z czterech koncesji w celu ustalenia, w przypadku jakich transakcji powinni dokonać rozliczenia akcyzy. W praktyce może okazać się także, że podmioty, których podstawową działalnością nie jest obrót energią (np. zakłady produkcyjne), jeśli posiadają koncesję na obrót, gdyż odsprzedają część nabywanej przez siebie energii innym podmiotom, staną się podatnikami akcyzy w zakresie zużyć własnych oraz sprzedaży energii do odbiorców końcowych.

Jakie jeszcze obszary nowelizuje ustawodawca?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Kolejną ważną zmianą jest doprecyzowanie, kiedy właściciel towaru jest podatnikiem z tytułu wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składów obcych, a kiedy podatnikiem jest prowadzący skład. Ustawodawca określił, że właściciel wyrobu akcyzowego może stać się podatnikiem po uzyskaniu zezwolenia. Przepisy przejściowe przewidują, że właściciel towaru może być podatnikiem akcyzy do czasu uzyskania zezwolenia przez trzy miesiące na podstawie wniosku złożonego do właściwego urzędu celnego. W tym momencie pojawia się praktyczny problem związany z faktem, że 1 marca wypada w niedzielę, kiedy urzędy są zamknięte.

Czy wnioski złożone przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów będą skuteczne. Jeśli nie, kto będzie podatnikiem od wysyłek dokonywanych 1 marca, jeśli wniosek będzie złożony 2 marca?

- Ta kwestia nie jest jasna. Wydaje się, że Ministerstwo Finansów powinno wypowiedzieć się w tej materii.

A co z wyrobami zwolnionymi z akcyzy?

- Istotne w tym zakresie jest traktowanie dla potrzeb akcyzy wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenie. Dotychczasowe reguły opierały się głównie na oświadczeniach składanych przez odbiorców. Obecnie odbiorcy będą musieli rejestrować się na potrzeby akcyzy, a w przypadku większości zwolnień potwierdzać odbiór towarów na dokumencie dostawy. Warunki korzystania z tych zwolnień zostały, co zasady, ujednolicone.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA