Firma przez internet... w zasadzie
REKLAMA
Na przeszkodzie stanie konieczność podpisania e-podania kwalifikowanym, czyli płatnym podpisem elektronicznym. Takim podpisem dysponują tylko nieliczni i mało prawdopodobne jest, że ktoś będzie go specjalnie kupował, by móc złożyć jeden dokument do urzędu.
REKLAMA
Dodatkowo na pewno usługa nie będzie wszędzie dostępna. Każda gmina będzie mogła zdecydować, czy zamierza umożliwić swoim mieszkańcom założenie firmy przez internet. Nawet ci samorządowcy, którzy są zainteresowani nową e-usługą, deklarują, że będą potrzebowali czasu na wdrożenie wszystkich procedur.
Zgodnie z wchodzącą w życie nowelizacją powszechna możliwość rejestracji firmy przez internet zostanie wprowadzona dopiero od połowy 2011 roku. Do tego czasu składanie wniosków drogą elektroniczną będzie odbywało się za pomocą systemu informatycznego ePUAP, który w ubiegłym roku powstał w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.
Platforma ePUAP w przeciwieństwie do systemu, który powstanie w resorcie gospodarki, nie będzie rejestrowała nowych przedsiębiorców. Za jej pośrednictwem osoba, która będzie chciała założyć firmę, będzie mogła tylko wysłać elektroniczne pismo do urzędu gminy. Cała późniejsza korespondencja między przyszłym przedsiębiorcą a instytucjami zaangażowanymi w proces rejestracji firmy (urząd skarbowy, urząd statystyczny czy ZUS) także będzie miała formę elektroniczną.
PROCEDURA REJESTRACJI FIRMY PRZEZ INTERNET
• Po wybraniu właściwego formularza na platformie ePUAP obywatel wypełnia elektronicznie zbiorczy wniosek zawierający większość danych niezbędnych do zakładania działalności gospodarczej.
• Obywatel przesyła go na ePUAP, gdzie generowany jest wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, który trafia do wnioskodawcy - właściwego urzędu miasta lub gminy.
REKLAMA
• Urząd odsyła podpisany przez siebie wniosek na platformę. Po wydaniu zaświadczenia o wpisie do ewidencji, przez właściwy urząd, do wnioskodawcy zostaje przesłane, przez platformę, wydane zaświadczenie oraz wygenerowany wniosek RG1 - wniosek o nadanie numeru REGON.
• Po uzupełnieniu, podpisaniu i przesłaniu poprawnego wniosku przez obywatela na ePUAP GUS wydaje odpowiednie zaświadczenie o numerze REGON. Następnie z GUS na ePUAP generowany jest wniosek NIP i przesyłany razem do obywatela.
• Po uzupełnieniu wniosku NIP, np. o numer konta bankowego, obywatel podpisuje i przesyła go na ePUAP. Po wydaniu właściwej decyzji przez urząd skarbowy na ePUAP jest generowany odpowiedni wniosek do ZUS. Obywatel po podpisaniu przesyła dokument na ePUAP. Na podstawie otrzymanego dokumentu ZUS przesyła obywatelowi decyzję.
Więcej na ten temat w dzisiejszej "Gazecie Prawnej"
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA