REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić wypłacalność firmy

REKLAMA

Uzyskanie interesujących nas informacji o konkretnym przedsiębiorcy w rejestrach zadłużeń wymaga wcześniejszej zgody tej osoby.

Przed podjęciem współpracy biznesowej należy poprosić przyszłego kontrahenta o okazanie dokumentów związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Będzie to więc np. odpis aktualny (a najlepiej pełny) z KRS lub zaświadczenie z Ewidencji Działalności Gospodarczej (osoba fizyczna bądź spółka cywilna), odpis decyzji o nadaniu numeru REGON i NIP, zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości w uiszczaniu podatku dochodowego oraz z ZUS o niezaleganiu z odprowadzaniem składek na ubezpieczenie społeczne.

Autopromocja

Sprawdzenie zadłużenia

W zasadzie pierwszym adresem, pod który powinien udać się przedsiębiorca chcący sprawdzić swojego przyszłego partnera biznesowego, będzie rejestr dłużników niewypłacalnych.

Rejestr jest prowadzony przez rejonowe sądy gospodarcze, a informacje o niewypłacalnych dłużnikach są dostępne przez Centralną informację Krajowego Rejestru Sądowego.

Zgodnie z art. 55 ustawy o KRS do rejestru dłużników niewypłacalnych wpisuje się m.in. osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą, jeżeli ogłoszono ich upadłość, lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z powodu niewystarczalności majątku dłużnika na pokrycie kosztów postępowania, osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub spółdzielni.

Uprawnienia do reprezentacji

W przypadku gdy nasz potencjalny kontrahent jest np. wspólnikiem w spółce jawnej bądź jest członkiem zarządu spółki z o.o. warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, czy funkcja pełniona przez tę osobę pokrywa się z danymi wynikającymi z KRS. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy zamierzamy zawrzeć umowę handlową z daną spółką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed podpisaniem kontraktu powinniśmy więc sprawdzić, czy dana osoba uprawniona jest do samodzielnej reprezentacji spółki, czy też potrzebne jest działanie np. dwóch wspólników bądź członka zarządu razem z prokurentem. Praktyczną metodą będzie w tym wypadku sprawdzenie danych spółki na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w zakładce wyszukiwanie podmiotów w KRS.

Bardziej precyzyjnym narzędziem będą wyszukiwarki spó- łek, spółdzielni etc., w dwóch najbardziej znanych programach prawniczych w Polsce.

Popularną w Polsce metodą rejestrowania podmiotów mających problem z terminowym regulowaniem należności jest działalność biur informacji gospodarczej.

Firmy świadczące usługi rejestrowania informacji o niesolidnych dłużnikach działają na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych jako spółki akcyjne.

Najbardziej rozpoznawalnymi BIG-ami są Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, InfoMonitor Długów Biuro Informacji Gospodarczej, InFoScore Biuro Informacji Gospodarczej.

Za zgodą kontrahenta

W przeciwieństwie do rejestru dłużników niewypłacalnych popularne BIG-i są spółkami komercyjnymi. Weryfikacji należy także poddać podstawę wpisania do któregoś z tych rejestrów, gdyż często nawet zaleganie z kwotą 200 zł skutkuje wpisem. Stąd też do informacji uzyskanej z rejestrów komercyjnych należy podejść zdroworozsądkowo. Istotne jest też, iż na uzyskanie informacji o konkretnej osobie z wyżej wymienionych rejestrów niezbędna jest wcześniejsza zgoda tej osoby. Jeśli interesują nas informacje dotyczące ewentualnych obciążeń na nieruchomościach należących do kontrahenta, warto pofatygować się do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości.

Znając numer księgi wieczystej, możemy dowiedzieć się, czy nieruchomość nie została obciążona hipoteką, prawem dożywocia, służebnościami.

Ważne!

Na mocy nowelizacji ustawy Prawo Bankowe dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów banków mogą być przetwarzane w Biurze Informacji Kredytowej przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania dla celów związanych ze stosowaniem przez banki metod statystycznych. Przetwarzanie danych w tym celu nie wymaga zgód zainteresowanych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Waluta euro w Polsce - kiedy? Stanowcze słowa ministra finansów. Znamienny sondaż

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA