Rozliczający się przez internet szybciej otrzyma zwrot podatku
REKLAMA
Już ponad 10 tysięcy podatników przesłało PIT-37 przez internet bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym - podało wczoraj Ministerstwo Finansów.
REKLAMA
Jak mówi GP Marek Jankowski, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Gnieźnie, przesłany e-PIT-37 jest zatwierdzany następnego dnia (urzędnik nie musi wprowadzać danych do systemu, co jest czasochłonne), a to oznacza, że urząd zwróci podatnikowi nadpłatę podatku bardzo szybko.
- E-deklaracje upraszczają pracę w urzędzie i przyśpieszają sprawdzanie zeznań - mówi Marek Jankowski. O tym, że nowy system jest korzystny dla podatników, przekonują też eksperci.
Wymarzony system
Zdaniem Ernesta Frankowskiego, doradcy podatkowego i menedżera w Deloitte Doradztwo Podatkowe, elektroniczny PIT-37 jest wymarzonym narzędziem dla osób rozliczających się samodzielnie.
- Aplikacja do tego celu służąca jest prosta oraz działa praktycznie na każdym komputerze i systemie operacyjnym (w przeciwieństwie do formularza interaktywnego, który działa w systemie Windows - przyp. red.). Jest to więc bardzo opłacalna metoda rozliczenia rocznego dla tej kategorii osób - mówi Ernest Frankowski.
Dodaje jednak, że nie ma sensu, aby wspólne rozliczenie na formularzu PIT-37 składali przez internet małżonkowie. Dlaczego? Przeszkodą jest formularz UPL-1, który - jak wyjaśnia nasz rozmówca - jest upoważnieniem do złożenia zeznania przez jednego z małżonków w imieniu obojga. Ernest Frankowski zwraca uwagę, że idea UPL-1 przypomina zarzuconą praktykę składania papierowych zawiadomień ZAW-E1, dokumentujących wolę podatnika rozliczania się elektronicznie z użyciem e-podpisu.
- Mamy więc kolejny przypadek, kiedy do szybkiej i wygodnej formy e-rozliczeń (tutaj tylko w zakresie PIT-37) dokładane są relikty w postaci dodatkowych, papierowych formularzy - mówi Ernest Frankowski.
Korzystaj z aplikacji
REKLAMA
Jak wyjaśnia Bogusław Tomaszewski, IT menedżer Accreo Taxand, z punktu widzenia technicznego weryfikowanie tożsamości osoby składającej formularz przez internet wg sześciu cech (imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu z zeznania za 2007 r. - przyp. red.) jest dość bezpieczne. Zwraca jednak uwagę, że obecnie wypełnianie formularza PIT-37 on-line nie odbywa się po ustanowieniu bezpiecznego połączenia po protokole SSL, a jedynie sam moment wysłania formularza następuje po protokole SSL.
- Protokół ten stanowi nie tylko zabezpieczenie przed jakimkolwiek podsłuchem, ale również gwarantuje, że użytkownik łączy się z zaufanym i całkowicie bezpiecznym serwerem - mówi Bogusław Tomaszewski.
Bezpieczeństwo danych
Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa wypełniania formularza PIT-37 w połączeniu z fałszywą witryną wyłudzającą dane osobowe. Jeśli więc ktoś obawia się o bezpieczeństwo danych, powinien wybrać aplikację e-Deklaracje (do pobrania z www.e-deklaracje.gov.pl), ponieważ jest ona bezpieczniejszym sposobem składania deklaracji przez internet.
- W przypadku aplikacji użytkownik wypełnia zeznanie podatkowe na swoim komputerze, a dopiero po weryfikacji poprawności danych przesyła formularz do fiskusa. Przesyłanie formularza odbywa się za pomocą protokołu SSL na wskazany adres wybierany już w samej aplikacji - wyjaśnia Bogusław Tomaszewski.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA