ZUS odda pracownikom nadpłacone składki
REKLAMA
Tylko do 8 maja ubezpieczeni mają czas na złożenie wniosku do ZUS o zwrot nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części przez nich sfinansowanych. Jeśli złożą go później, bezpowrotnie stracą prawo do zwrotu nadpłaty. Chodzi o składki wpłacone za okres od stycznia 1999 r. do 7 maja 2003 r. Wnioski mogą składać tylko te osoby, których płatnik składek już nie istnieje i nie ma jego następcy prawnego.
REKLAMA
Ubezpieczeni powinni wiedzieć, że nie otrzymają odsetek od nadpłaconych składek. ZUS zapłaci odsetki, jeśli zwróci nadpłatę po 30 dniach od dnia wpływu wniosku ubezpieczonego o jej zwrot.
Procedura ubiegania się przez ubezpieczonych o zwrot nadpłaconych składek, które powstały od stycznia 1999 do 8 maja 2003 r., jest przewidziana w ustawie z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 67, poz. 411). Ustawa ta weszła w życie 8 maja 2008 r. I dała ubezpieczonym rok od tej daty na złożenie wniosku o zwrot nadpłat.
Ustawa ta wydłużyła do dziesięciu lat okres dochodzenia w ZUS nienależnie opłaconych składek. To ukłon głównie w stronę osób, które od początku reformy emerytalnej nadpłaciły do ZUS składki na emeryturę i rentę, bo ich firma opłacała je, mimo że przekroczyli tzw. 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Od 1999 roku nie trzeba opłacać składek na emeryturę i rentę powyżej kwoty przychodu równej 30 średnich płac.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA