Można składać dokumenty na certyfikat księgowego
REKLAMA
Osoby chcące uzyskać certyfikat księgowego mogą już składać dokumenty. Pozwala na to nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz.U. nr 62, poz. 508). Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od dnia 6 maja.
REKLAMA
Rozporządzenie określa i precyzuje wymagania, co do składanej dokumentacji, zawiera przede wszystkim wzór wniosku i wykaz dokumentów składanych przez osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego. Wzór wniosku przydatny będzie zarówno osobom ubiegającym się o certyfikat w drodze egzaminu, jak również tym, które chcą go uzyskać go bez egzaminu.
ZOBACZ WZÓR WNIOSKU O CERTYFIKAT KSIĘGOWEGO
Nowe przepisy wprowadzają też regulacje dotyczące egzaminu sprawdzającego kwalifikacje kandydatów. Określają m.in. zasady funkcjonowania komisji egzaminacyjnej, sposób organizowania i regulamin przeprowadzania egzaminu, określają wysokość opłaty egzaminacyjnej (40% minimalnego wynagrodzenia za pracę), a także szczegółowy zakres zagadnień objętych egzaminem. Zakres tematyczny egzaminu będzie oscylował wokół czterech bloków tematycznych: rachunkowość, prawo podatkowe, ubezpieczenia społeczne oraz podstawy prawa cywilnego i gospodarczego. Pojawi się więcej zadań sytuacyjnych. Z kolei wiedza z zakresu rachunkowości będzie weryfikowana szerzej niż dotychczas.
Za zdany egzamin uważa się wynik z co najmniej 60% punktów maksymalnej liczby punktów uzyskanej z każdego bloku tematycznego.
Podczas egzaminu będzie można korzystać oczywiście z kalkulatora, a także z przepisów prawa publikowanych w dziennikach ustaw lub znajdujących się w zbiorach przepisów bez komentarzy. Zabronione jest natomiast korzystanie z urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.
Już niedługo Ministerstwo Finansów powinno podać terminy egzaminu na certyfikat księgowego. Egzamin będzie przeprowadzany już według nowych zasad określonych w rozporządzeniu.
Nowością jest również konieczność dołączania do wniosku informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo oraz za nieprzestrzeganie ustawy o rachunkowości. Prawidłowa informacja z KRK powinna być opatrzona datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat