Odsetki dla firmy zagranicznej w takim samym terminie jak dla krajowej
REKLAMA
Niemiecka firma Volkswagen AG wystąpiła po 1 maja 2004 r. z wnioskiem o zwrot VAT za 2003 r. Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście dokonał zwrotu należnej spółce kwoty trzy i pół roku po terminie. Spółka zażądała więc odsetek. Zarówno urząd skarbowy, jak i izba skarbowa odmówiły, stwierdzając, że nie należą się odsetki, bo rozporządzenie regulujące zwrot VAT dla zagranicznych firm ich nie przewidywało.
REKLAMA
Sprawa trafiła do sądu. W skardze spółka argumentowała, że po 1 maja 2004 r. Polska nie mogła stosować do podatników z innych krajów mniej korzystnych zasad zwrotu niż przewidziane dla polskich firm. Stanowiłoby to naruszenie zakazu niedyskryminacji podmiotów z innych państw członkowskich. Spółka twierdziła, że wniosek złożony został po 1 maja 2004 r., a więc po wejściu Polski do UE. Podnosiła, że skoro dla podmiotów krajowych obowiązuje sześciomiesięczny termin, to dotyczy on także podmiotów zagranicznych.
W skardze firma wskazała też na art. 76b ustawy - Ordynacja podatkowa, w myśl którego przepisy dotyczące oprocentowania nadpłaty stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku.
Sąd przyznał rację spółce i uchylił decyzję organów skarbowych. Sąd uznał, że spółce odsetki się należą, ponieważ z przepisów Ordynacji podatkowej wynika, że zwracany zagranicznej firmie podatek trzeba traktować jak nadpłatę.
Sąd podkreślił, że sześciomiesięczny termin zwrotu został określony po to, aby organy podatkowe mogły zweryfikować zasadność wniosku. Jeśli więc termin ten zostanie przekroczony, należą się jej odsetki.
Warto podkreślić, że na razie przepisy rozporządzenia w sprawie zwrotu VAT milczą na temat odsetek dla podmiotów zagranicznych. Jednak od stycznia 2010 r. wchodzi w życie dyrektywa nr 2008/9/WE, która określa nowe zasady zwrotu VAT podatnikom z UE, którzy nie mają siedziby i nie są zarejestrowani dla celów tego podatku w państwie, w którym dokonali zakupów.
Wniosek o zwrot będzie musiał być rozpatrzony w cztery miesiące, a pieniądze zagraniczna firma powinna otrzymać w ciągu kolejnych dziesięciu dni. Gdy ich nie dostanie w tym terminie, na mocy dyrektywy będą się jej należały odsetki. Nowa dyrektywa przewiduje możliwość żądania od firmy przez państwo członkowskie dodatkowych informacji. Wniosek nie powinien być jednak wówczas rozpatrywany dłużej niż osiem miesięcy.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 kwietnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 3479/08).
Wiesława Moczydłowska
ekspert w zakresie podatków i rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat