reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy powiązane będą miały możliwość korekty zysków

Firmy powiązane będą miały możliwość korekty zysków

Polski przedsiębiorca będzie mogł złożyć wniosek o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania w sprawie korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczący sposobu i trybu określania dochodów w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych.

Zmiany mają na celu utrzymanie zasad metodologii ustalania cen transakcyjnych i wartości rynkowej niektórych dóbr i usług, określonych w przepisach obecnie funkcjonującego rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników (Dz. U. Nr 128, poz. 833 ze zm.), z jednoczesnym ich doprecyzowaniem, uporządkowaniem i sformułowaniem niektórych innych zapisów.

Do projektu rozporządzenia dodano nowy rozdział dotyczący sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków firm powiązanych.

W celu wyeliminowania podwójnego opodatkowania dochodów podmiotów powiązanych, podmiot krajowy będzie mógł wystąpić do ministra finansów z wnioskiem o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie Konwencji w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (Dz. U. z 2007 r. Nr 152, poz. 1080) lub na podstawie innych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Wniosek o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania, którego treść określa rozporządzenie, powinien być złożony nie później niż przed upływem trzech lat od doręczenia podatnikowi lub podmiotowi z nim powiązanemu protokołu kontroli lub decyzji podatkowej, które prowadzą lub mogą prowadzić do podwójnego opodatkowania, chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, będąca podstawą złożenia wniosku określa inny termin.

W przypadku zakończenia postępowania porozumiewawczego i ewentualnie arbitrażowego w sposób, który wpływa na ustalenie podstawy opodatkowania podatnika, właściwy organ podatkowy dokona ponownego określenia zobowiązania podatkowego.

Projekt rozporządzenia określa również terminy, w których powinno nastąpić zawiadomienie podatnika o podjęciu przez Ministra Finansów postępowania porozumiewawczego (1 miesiąc) oraz jego zakończenie (2 lata od daty wszczęcia).

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama