Firmy powiązane będą miały możliwość korekty zysków
REKLAMA
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczący sposobu i trybu określania dochodów w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych.
REKLAMA
Zmiany mają na celu utrzymanie zasad metodologii ustalania cen transakcyjnych i wartości rynkowej niektórych dóbr i usług, określonych w przepisach obecnie funkcjonującego rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników (Dz. U. Nr 128, poz. 833 ze zm.), z jednoczesnym ich doprecyzowaniem, uporządkowaniem i sformułowaniem niektórych innych zapisów.
Do projektu rozporządzenia dodano nowy rozdział dotyczący sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków firm powiązanych.
W celu wyeliminowania podwójnego opodatkowania dochodów podmiotów powiązanych, podmiot krajowy będzie mógł wystąpić do ministra finansów z wnioskiem o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania na podstawie Konwencji w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków przedsiębiorstw powiązanych (Dz. U. z 2007 r. Nr 152, poz. 1080) lub na podstawie innych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Wniosek o wszczęcie procedury wzajemnego porozumiewania, którego treść określa rozporządzenie, powinien być złożony nie później niż przed upływem trzech lat od doręczenia podatnikowi lub podmiotowi z nim powiązanemu protokołu kontroli lub decyzji podatkowej, które prowadzą lub mogą prowadzić do podwójnego opodatkowania, chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, będąca podstawą złożenia wniosku określa inny termin.
W przypadku zakończenia postępowania porozumiewawczego i ewentualnie arbitrażowego w sposób, który wpływa na ustalenie podstawy opodatkowania podatnika, właściwy organ podatkowy dokona ponownego określenia zobowiązania podatkowego.
Projekt rozporządzenia określa również terminy, w których powinno nastąpić zawiadomienie podatnika o podjęciu przez Ministra Finansów postępowania porozumiewawczego (1 miesiąc) oraz jego zakończenie (2 lata od daty wszczęcia).
Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA