REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jesienią może zabraknąć pieniędzy na dotacje dla bezrobotnych

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Większość urzędów pracy wydała już tegoroczne pieniądze na aktywizację bezrobotnych. Co więcej, rezerwa ministra na ten cel stopniała z 825 mln do 240 mln zł.

W ostatnim kwartale tego roku urzędy pracy mogą już nie mieć pieniędzy na aktywizowanie bezrobotnych, tj. m.in. na dotacje na założenie firmy, szkolenia, przygotowanie zawodowe dorosłych czy refundację wydatków poniesionych przez firmy na wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy bezrobotnego, którego zatrudnili.

Autopromocja

- Już w październiku możemy nie mieć środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - potwierdza Tomasz Zawiszewski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.

Może tam zabraknąć pieniędzy, mimo że urząd dysponuje 6,4 mln zł środków unijnych. Jednak nie każdy urząd w Polsce ma pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Środki na aktywizację urzędy otrzymują na początku roku z Funduszu Pracy (FP). Dodatkowe pieniądze, także z Fundusz, mogą pochodzić z rezerwy ministra pracy i polityki społecznej. Stanowi ona 10 proc. kwoty środków określonych w planie FP na aktywizację zawodową.

W tym roku bardzo wielu dyrektorów urzędów pracy wystąpiło już o pieniądze z rezerwy. A to powoduje, że szybko ona topnieje.

W 2009 roku w rezerwie jest 333,3 mln zł oraz 491,7 mln zł pochodzących z prywatyzacji. Łącznie wynosi więc ona 825 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak poinformowało nas Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dotychczas zostało z niej rozdysponowane 584,7 mln zł. Przez pierwsze pół roku minister wydał więc już 75 proc. środków. Na wydatki w II połowie roku zostało więc jeszcze 240,3 mln zł.

Resort pracy zaczął więc w ostatnim czasie oszczędzać. Urzędy często otrzymują tylko część środków, o jaką wnioskowały. Na przykład dyrektor urzędu bydgoskiego otrzymał tylko 28 proc. środków.

- Wnioskowałem o 3,2 mln zł, a otrzymałem 900 tys. zł - mówi Tomasz Zawiszewski.

Zdaniem Haliny Pulnik, kierownika Wydziału Rynku Pracy w Urzędzie Pracy w Katowicach, urzędom może zabraknąć środków. Stanie się tak m.in. ze względu na bardzo duże zainteresowanie pracodawców otrzymywaniem na przykład refundacji, czy zatrudnianiem stażystów, a bezrobotnych otrzymywaniem jednorazowej dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

O zwiększonych wydatkach decyduje także to, że jest więcej osób zarejestrowanych jako bezrobotne, a instrumenty aktywizacji w tym roku są droższe niż w ubiegłym.

Na przykład od 1 lutego 2009 r. dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz refundacje dla firm wydatków, jakie poniosły na wyposażenie stanowiska pracy bezrobotnego, wynoszą do sześciokrotności średniej płacy, a nie, jak wcześniej, pięciokrotności.

Do 1 lutego bezrobotny otrzymywał 100,7 zł dodatku szkoleniowego, a od tej daty otrzymuje w trakcie szkolenia 575 zł (100 proc. kwoty zasiłku), albo 690 zł (120 proc. kwoty zasiłku).

Jeśli dyrektorom urzędów pracy zabraknie pieniędzy na aktywizację, nie będą tego robić. Zezwala im na to ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Starosta, w imieniu którego działa dyrektor urzędu pracy, może, ale nie musi przeznaczyć pieniądze na aktywizację.

8,7 mld zł ma wpłynąć w tym roku do Funduszu Pracy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA