Rząd proponuje zmiany w ustawie o VAT
REKLAMA
We wtorek 14 lipca rząd zaakceptował nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, która zakłada dostosowanie regulacji krajowych do prawa unijnego. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie Dyrektywy 2008/8/WE zmieniającej przepisy dotyczące miejsca świadczenia usług.
REKLAMA
Nowe przepisy przewidują, że usługi będą opodatkowane w kraju, w którym siedzibę ma firma je nabywająca. Obecnie miejscem opodatkowania usługi jest miejsce, w którym firma świadcząca usługę ma siedzibę. Ułatwi to przedsiębiorcom rozliczenia podatkowe przez usprawnienie i uproszczenie wspólnotowego systemu rozliczeń VAT.
Oprócz tego zaproponowano przepisy usprawniające odzyskiwanie VAT zapłaconego w innych państwach członkowskich. Polski podatnik będzie miał możliwość złożenia, drogą elektroniczną, wniosku o zwrot VAT w polskim urzędzie skarbowym. Oznacza to, że nie będzie musiał już kierować takiego wniosku do władz skarbowych państwa UE, w którym zapłacił ten podatek w nabywanych towarach lub usługach.
Zmiany dotyczą również przepisów związanych z tzw. informacjami podsumowującymi, składanymi przez podmioty biorące udział w handlu wewnątrzwspólnotowym. Informacje te zawierają wykaz transakcji przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej.
REKLAMA
Zgodnie z projektem, skrócony zostanie okres, za który podatnicy mają obowiązek składać informacje podsumowujące (z kwartału do miesiąca), a także skrócony będzie termin składania tych informacji (z 25 dnia miesiąca do 15 dnia miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym, w którym powstał obowiązek podatkowy). Jedynie informacje podsumowujące, składane elektronicznie, będzie można nadsyłać do 25 dnia miesiąca. Nadal będzie możliwe składanie informacji podsumowujących za okresy kwartalne, ale jedynie w trzech przypadkach, szczegółowo wskazanych w projekcie. Zmiany zaproponowane w tych przepisach usprawnią wymianę informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych, co z kolei przyczyni się do zwalczania procederu uchylania się od opodatkowania.
Przepisy ustawy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem niektórych, które weszłyby w życie w innych terminach. Na przykład od 1 stycznia 2011 r. obowiązywałyby nowe zasady ustalania miejsca opodatkowania dla usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA