REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet antykryzysowy dobry dla polskiego rynku pracy

REKLAMA

Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu, którą podpisał prezydent, wsparcie osób bezrobotnych obciążonych kredytem hipotecznym oraz porozumienia BGK z bankami w sprawie udzielania poręczeń kredytów dla firm, tworzą dobre zabezpieczenie dla polskiego rynku pracy na drugą połowę roku - powiedział szef doradców premiera, minister Michał Boni.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał 30 lipca ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Z ustawy mogą korzystać te przedsiębiorstwa, których przychody, po 1 lipca 2008 r., spadły o przynajmniej 25 proc. w ciągu trzech miesięcy.

Autopromocja

"Ustawa podpisana przez pana prezydenta (...), nad którą rząd intensywnie pracował, chroni pracowników i daje o wiele większe gwarancje utrzymania zatrudnienia, mimo zagrożeń kryzysowych" - powiedział Boni. "Wyniki polskiej gospodarki są dobre patrząc na inne kraje, ale trzeba przeciwdziałać tym zagrożeniom, które mogą się pojawić" - dodał.

Wyjaśnił, że dzięki ustawie będzie można skorzystać m.in. z urlopu postojowego. "Firmy, które mają mniejsze obroty, mniejsze przychody ze sprzedaży w ciągu czterech kwartałów licząc od 1 lipca 2008 r. (...), będą mogły występować o wsparcie finansowe" - powiedział. Wyjaśnił, że w trakcie urlopu postojowego pracownik pozostający w gotowości do pracy, otrzyma świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Środki na to będą pochodzić ze środków pracodawcy i Funduszu Pracy w wysokości świadczenia dla osób bezrobotnych.

Zaznaczył, że osoby, które wrócą z urlopu postojowego, będą dalej zatrudnione, przez co najmniej pół roku. "Bez względu na okoliczności. To jest zobowiązanie dla pracodawcy" - podkreślił.

Ponadto, dzięki ustawie, będzie można stosować skrócony czas pracy do połowy etatu, bez wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. "Wynagrodzenie wtedy będzie na poziomie co najmniej płacy minimalnej i będzie można ubiegać się również o świadczenie wspierające wynagrodzenie z środków Funduszu Pracy" - zaznaczył Boni. Zwrócił też uwagę na zawarte w ustawie ograniczenie do dwóch lat możliwości zatrudnienia na czas określony, co stwarza większe bezpieczeństwo pracownikom, oraz na elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To oznacza, że w pewnych okresach, kiedy firma ma zamówienia, można będzie pracować więcej; potrzebne będzie tylko porozumienie z przedstawicielami pracowników albo ze związkami zawodowymi albo zmiana w układzie zbiorowym pracy" - wyjaśnił minister. W jego opinii, takie rozwiązanie pozwoli dopasowywać "gotowość do pracy pracowników do realnych zamówień w firmach". Przypomniał, że ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu będzie funkcjonować do 31 grudnia 2011 roku.

"Równocześnie dzisiaj Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał porozumienie z bankami, co oznacza, że - w świetle ustaw i programów przyjętych przez rząd - przedsiębiorcy będą mogli uzyskiwać poręczenia i gwarancje kredytowe" - przypomniał. Boni zaznaczył, że jest to ważne dla drugiej połowy roku i dla tego, by gospodarka "żyła i funkcjonowała".

Czwartkowe porozumienie dotyczy poręczeń kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom. Poręczeniami będzie można objąć do 80 proc. wysokości kredytu. "Pomoc będzie udzielana od 100 tys. zł do 10 mln euro" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  REKLAMA