reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pakiet antykryzysowy dobry dla polskiego rynku pracy

Pakiet antykryzysowy dobry dla polskiego rynku pracy

Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu, którą podpisał prezydent, wsparcie osób bezrobotnych obciążonych kredytem hipotecznym oraz porozumienia BGK z bankami w sprawie udzielania poręczeń kredytów dla firm, tworzą dobre zabezpieczenie dla polskiego rynku pracy na drugą połowę roku - powiedział szef doradców premiera, minister Michał Boni.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał 30 lipca ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Z ustawy mogą korzystać te przedsiębiorstwa, których przychody, po 1 lipca 2008 r., spadły o przynajmniej 25 proc. w ciągu trzech miesięcy.

"Ustawa podpisana przez pana prezydenta (...), nad którą rząd intensywnie pracował, chroni pracowników i daje o wiele większe gwarancje utrzymania zatrudnienia, mimo zagrożeń kryzysowych" - powiedział Boni. "Wyniki polskiej gospodarki są dobre patrząc na inne kraje, ale trzeba przeciwdziałać tym zagrożeniom, które mogą się pojawić" - dodał.

Wyjaśnił, że dzięki ustawie będzie można skorzystać m.in. z urlopu postojowego. "Firmy, które mają mniejsze obroty, mniejsze przychody ze sprzedaży w ciągu czterech kwartałów licząc od 1 lipca 2008 r. (...), będą mogły występować o wsparcie finansowe" - powiedział. Wyjaśnił, że w trakcie urlopu postojowego pracownik pozostający w gotowości do pracy, otrzyma świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Środki na to będą pochodzić ze środków pracodawcy i Funduszu Pracy w wysokości świadczenia dla osób bezrobotnych.

Zaznaczył, że osoby, które wrócą z urlopu postojowego, będą dalej zatrudnione, przez co najmniej pół roku. "Bez względu na okoliczności. To jest zobowiązanie dla pracodawcy" - podkreślił.

Ponadto, dzięki ustawie, będzie można stosować skrócony czas pracy do połowy etatu, bez wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. "Wynagrodzenie wtedy będzie na poziomie co najmniej płacy minimalnej i będzie można ubiegać się również o świadczenie wspierające wynagrodzenie z środków Funduszu Pracy" - zaznaczył Boni. Zwrócił też uwagę na zawarte w ustawie ograniczenie do dwóch lat możliwości zatrudnienia na czas określony, co stwarza większe bezpieczeństwo pracownikom, oraz na elastyczne rozliczanie czasu pracy.

"To oznacza, że w pewnych okresach, kiedy firma ma zamówienia, można będzie pracować więcej; potrzebne będzie tylko porozumienie z przedstawicielami pracowników albo ze związkami zawodowymi albo zmiana w układzie zbiorowym pracy" - wyjaśnił minister. W jego opinii, takie rozwiązanie pozwoli dopasowywać "gotowość do pracy pracowników do realnych zamówień w firmach". Przypomniał, że ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu będzie funkcjonować do 31 grudnia 2011 roku.

"Równocześnie dzisiaj Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał porozumienie z bankami, co oznacza, że - w świetle ustaw i programów przyjętych przez rząd - przedsiębiorcy będą mogli uzyskiwać poręczenia i gwarancje kredytowe" - przypomniał. Boni zaznaczył, że jest to ważne dla drugiej połowy roku i dla tego, by gospodarka "żyła i funkcjonowała".

Czwartkowe porozumienie dotyczy poręczeń kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom. Poręczeniami będzie można objąć do 80 proc. wysokości kredytu. "Pomoc będzie udzielana od 100 tys. zł do 10 mln euro" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama