REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet antykryzysowy dobry dla polskiego rynku pracy

REKLAMA

Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu, którą podpisał prezydent, wsparcie osób bezrobotnych obciążonych kredytem hipotecznym oraz porozumienia BGK z bankami w sprawie udzielania poręczeń kredytów dla firm, tworzą dobre zabezpieczenie dla polskiego rynku pracy na drugą połowę roku - powiedział szef doradców premiera, minister Michał Boni.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał 30 lipca ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Z ustawy mogą korzystać te przedsiębiorstwa, których przychody, po 1 lipca 2008 r., spadły o przynajmniej 25 proc. w ciągu trzech miesięcy.

REKLAMA

Autopromocja

"Ustawa podpisana przez pana prezydenta (...), nad którą rząd intensywnie pracował, chroni pracowników i daje o wiele większe gwarancje utrzymania zatrudnienia, mimo zagrożeń kryzysowych" - powiedział Boni. "Wyniki polskiej gospodarki są dobre patrząc na inne kraje, ale trzeba przeciwdziałać tym zagrożeniom, które mogą się pojawić" - dodał.

Wyjaśnił, że dzięki ustawie będzie można skorzystać m.in. z urlopu postojowego. "Firmy, które mają mniejsze obroty, mniejsze przychody ze sprzedaży w ciągu czterech kwartałów licząc od 1 lipca 2008 r. (...), będą mogły występować o wsparcie finansowe" - powiedział. Wyjaśnił, że w trakcie urlopu postojowego pracownik pozostający w gotowości do pracy, otrzyma świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Środki na to będą pochodzić ze środków pracodawcy i Funduszu Pracy w wysokości świadczenia dla osób bezrobotnych.

Zaznaczył, że osoby, które wrócą z urlopu postojowego, będą dalej zatrudnione, przez co najmniej pół roku. "Bez względu na okoliczności. To jest zobowiązanie dla pracodawcy" - podkreślił.

REKLAMA

Ponadto, dzięki ustawie, będzie można stosować skrócony czas pracy do połowy etatu, bez wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. "Wynagrodzenie wtedy będzie na poziomie co najmniej płacy minimalnej i będzie można ubiegać się również o świadczenie wspierające wynagrodzenie z środków Funduszu Pracy" - zaznaczył Boni. Zwrócił też uwagę na zawarte w ustawie ograniczenie do dwóch lat możliwości zatrudnienia na czas określony, co stwarza większe bezpieczeństwo pracownikom, oraz na elastyczne rozliczanie czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To oznacza, że w pewnych okresach, kiedy firma ma zamówienia, można będzie pracować więcej; potrzebne będzie tylko porozumienie z przedstawicielami pracowników albo ze związkami zawodowymi albo zmiana w układzie zbiorowym pracy" - wyjaśnił minister. W jego opinii, takie rozwiązanie pozwoli dopasowywać "gotowość do pracy pracowników do realnych zamówień w firmach". Przypomniał, że ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu będzie funkcjonować do 31 grudnia 2011 roku.

"Równocześnie dzisiaj Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał porozumienie z bankami, co oznacza, że - w świetle ustaw i programów przyjętych przez rząd - przedsiębiorcy będą mogli uzyskiwać poręczenia i gwarancje kredytowe" - przypomniał. Boni zaznaczył, że jest to ważne dla drugiej połowy roku i dla tego, by gospodarka "żyła i funkcjonowała".

Czwartkowe porozumienie dotyczy poręczeń kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom. Poręczeniami będzie można objąć do 80 proc. wysokości kredytu. "Pomoc będzie udzielana od 100 tys. zł do 10 mln euro" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA