| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pakiet antykryzysowy dobry dla polskiego rynku pracy

Pakiet antykryzysowy dobry dla polskiego rynku pracy

Ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu, którą podpisał prezydent, wsparcie osób bezrobotnych obciążonych kredytem hipotecznym oraz porozumienia BGK z bankami w sprawie udzielania poręczeń kredytów dla firm, tworzą dobre zabezpieczenie dla polskiego rynku pracy na drugą połowę roku - powiedział szef doradców premiera, minister Michał Boni.

Prezydent Lech Kaczyński podpisał 30 lipca ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. Z ustawy mogą korzystać te przedsiębiorstwa, których przychody, po 1 lipca 2008 r., spadły o przynajmniej 25 proc. w ciągu trzech miesięcy.

"Ustawa podpisana przez pana prezydenta (...), nad którą rząd intensywnie pracował, chroni pracowników i daje o wiele większe gwarancje utrzymania zatrudnienia, mimo zagrożeń kryzysowych" - powiedział Boni. "Wyniki polskiej gospodarki są dobre patrząc na inne kraje, ale trzeba przeciwdziałać tym zagrożeniom, które mogą się pojawić" - dodał.

Wyjaśnił, że dzięki ustawie będzie można skorzystać m.in. z urlopu postojowego. "Firmy, które mają mniejsze obroty, mniejsze przychody ze sprzedaży w ciągu czterech kwartałów licząc od 1 lipca 2008 r. (...), będą mogły występować o wsparcie finansowe" - powiedział. Wyjaśnił, że w trakcie urlopu postojowego pracownik pozostający w gotowości do pracy, otrzyma świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Środki na to będą pochodzić ze środków pracodawcy i Funduszu Pracy w wysokości świadczenia dla osób bezrobotnych.

Zaznaczył, że osoby, które wrócą z urlopu postojowego, będą dalej zatrudnione, przez co najmniej pół roku. "Bez względu na okoliczności. To jest zobowiązanie dla pracodawcy" - podkreślił.

Ponadto, dzięki ustawie, będzie można stosować skrócony czas pracy do połowy etatu, bez wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. "Wynagrodzenie wtedy będzie na poziomie co najmniej płacy minimalnej i będzie można ubiegać się również o świadczenie wspierające wynagrodzenie z środków Funduszu Pracy" - zaznaczył Boni. Zwrócił też uwagę na zawarte w ustawie ograniczenie do dwóch lat możliwości zatrudnienia na czas określony, co stwarza większe bezpieczeństwo pracownikom, oraz na elastyczne rozliczanie czasu pracy.

"To oznacza, że w pewnych okresach, kiedy firma ma zamówienia, można będzie pracować więcej; potrzebne będzie tylko porozumienie z przedstawicielami pracowników albo ze związkami zawodowymi albo zmiana w układzie zbiorowym pracy" - wyjaśnił minister. W jego opinii, takie rozwiązanie pozwoli dopasowywać "gotowość do pracy pracowników do realnych zamówień w firmach". Przypomniał, że ustawa o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu będzie funkcjonować do 31 grudnia 2011 roku.

"Równocześnie dzisiaj Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał porozumienie z bankami, co oznacza, że - w świetle ustaw i programów przyjętych przez rząd - przedsiębiorcy będą mogli uzyskiwać poręczenia i gwarancje kredytowe" - przypomniał. Boni zaznaczył, że jest to ważne dla drugiej połowy roku i dla tego, by gospodarka "żyła i funkcjonowała".

Czwartkowe porozumienie dotyczy poręczeń kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom. Poręczeniami będzie można objąć do 80 proc. wysokości kredytu. "Pomoc będzie udzielana od 100 tys. zł do 10 mln euro" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK